Určitě se vám někdy stalo, že jste koupili více pečiva, než jste snědli. U mých rodičů se to stává skoro pořád, protože se zapomenou domluvit, kdo pečivo koupí a koupí ho oba. Když jdu podél Labe, vidím zástupy lidí s plnými igelitkami pečiva, které hází kachnám. Vždycky si říkám, za jak dlouho tu igelitku asi naplní. U nás doma jsme přešli na domácí pečivo. Přišlo mi zbytečné, chodit tak často do obchodu jen kvůli pečivu a co si budeme povídat, ta chuť je taky úplně jiná. Nejčastěji peču kváskový chléb a ten vydrží až 1 týden. Většinou ale ten týden nevydrží, protože ho hned sníme, je totiž vynikající:-).
Někdy se to sejde a najednou doma máte víc pečiva, než byste chtěli. To se může stát každému, ať už si pečivo peče nebo kupuje. Co z něj ale udělat? Připravila jsem si pro vás několik tipů na to, co udělat z pečiva, když ho máte nadbytek a recepty z pečiva, které už je moc tvrdé na to, abyste ho jen tak snědli. Na konci pak najdete tipy, jak pečivo správně skladovat, aby vám vydrželo co nejdéle a hlavně aby nezplesnivělo.
Strouhanka
Co by to bylo za článek o starém pečivu, aby v něm nechyběla strouhanka:-D. To je prostě taková klasika:-). Domácí strouhanku si vyrobíte hned, je to asi to nejrychlejší, co můžete z tvrdého pečiva udělat. Vydrží vám několik měsíců, což je doba za kterou jí určitě spotřebujete. Použít se dají housky, rohlíky, bagety…
  • Strouhanka z tvrdého pečiva- Pečivo musí být opravdu tvrdé a v žádném případě nesmí být plesnivé. Plesnivé neokrajujte, ale bez milosti vyhoďte. Pokud je pečivo ještě trochu měkké, nechte ho uschnout do druhého dne na utěrce. Můžete ho i nakrájet na kostky nebo menší kousky, ať lépe proschne. Tvrdé pečivo namelte na mlýnku. Použít lze i mixér nebo robot. Mě nejvíce chutná strouhanka z mlýnku na ořechy, který mám, protože to není úplně jemný prášek a právě to mi chutná. Mám radši když je strouhanka hrubší. Nejlepší jsou rohlíky, ty se totiž nemusí krájet. Jen dám celý rohlík do mlýnku a umelu. Housky se musí natrhat na kousky. Bagety jsou oproti pečivu hodně tvrdé, ty budete muset nakrájet (pozor, ať se neříznete).
  • Strouhanka z čerstvého pečiva – Tenhle recept používám v případ, když nemám vyrobenou strouhanku a chci dělat řízky nebo jiné jídlo. Pokud mám po ruce housky nebo rohlíky, tak je to jasné. Stačí pečivo nakrájet na kostičky. Na krájení používám nůž na pečivo se zoubky, který hravě zvládne i měkké pečivo. Kostičky rozložím v tenké vrstvě na plech a dám do předehřáté trouby na 160 stupňů. Plech není nutné vykládat pečícím papírem. Po 5 minutách pečivo promíchejte. Tvrdé by mělo být asi za 10 minut. Pečivo ale hlídejte, ať se nepřipálí. Občas vyndejte jednu kostku a zkontrolujte, jestli už to nestačí. Kostky pečiva nechte vychladnout. Nyní můžete z pečiva udělat strouhanku. Použít lze kuchyňský robot nebo mixér. Zjistila jsem ale, že nejlepších výsledků dosáhnu s použitím ručního mlýnku na ořechy. Strouhanka není tak jemná a to mi vyhovuje.
Zbyde vám vždycky jen jeden rohlík/houska a nechce se vám se strouhankou dělat? Počkejte až ztvrdne a poté uložte do uzavřeného obalu. Až jich budete mít více, můžete se pustit do výroby strouhanky. I když v ručním mlýnku máte rohlík namletý za pár sekund, takže to není nic zdlouhavého:-).
TIP: Jestli strouhanku moc nepoužíváte, můžete ji přesypat do dózy/zavařovací sklenice a dát do mrazáku. Dělám to hlavně když mám větší množství strouhanky, protože moc chutná potravinovým molům.
Pečivo do houskového nebo karlovarského knedlíku – rovnou i do zásoby
Další možnost je udělat z pečiva knedlíky – houskové nebo karlovarské. Knedlíky můžete udělat rovnou anebo si pečivo připravit na potom.
  • Čerstvé pečivo: Nakrájejte ho na kostičky ostrým nožem nebo nožem na pečivo (s vroubky). Kostky dejte stejně jako v případě strouhanky na plech a usušte na 160 stupňů. V polovině pečivo promíchejte. Každá trouba je jiná, proto občas vyndejte jednu kostku a zkontrolujte, jestli už není. Pečivo se nesmí připálit, jde jen o to ho usušit. I když jednou jsem kostky připálila (ale ne moc) a použila jsem je do hrachovky jako krutony a bylo to vynikající:-P.
  • Tvrdé pečivo: Pečivo nakrájejte na kostky a nechte přes noc ztvrdnout. Občas proházejte (když si vzpomenete). Druhý den pečivo uložte do dózy nebo sklenice (používám zavařovačky). Často se mi stalo, že jsem neměla pečivo zrovna, když jsem chtěla dělat knedlík. Takhle jen sáhnu do mrazáku/spíže pro připravené kostky.
Použití: Až budete dělat knedlíky, postupujte normálně podle receptu, jen už nebudete muset nic krájet:-).
Krutony do polévky
Na krutóny je lepší použít starší pečivo. Pokud je měkké, rozložte ho na utěrku a nechte přes noc ztvrdnout.
Rohlíky nakrájejte na menší kostky. Dejte je na plech a pečte na 200 stupňů dozlatova. Na pánvi zahřejte máslo (asi 50 gramů na 1 plech kostek. Poté v kostky 5 minut za stálého míchání opékejte dozlatova.
Nespotřebované krutony můžete uložit do lednice. Spotřebujte do 2 týdnů. Pro delší trvanlivost dejte do mrazáku. Před uložením nechte krutony zcela vychladnout. 
Další možnost je pečivo pouze opéct v troubě a dát do sklenice (pokojová teplota). Až budete krutonky potřebovat, opečte je na másle (někdo používá i olej)
Chlebové krutony
Chléb nakrájejte na kostičky. Kostičky promíchejte se směsi olivového oleje, soli a česneku (na 200 gramů chleba dávám 60g oleje a 2 stroužky česneku), rozložte je na plech vyložený pečicím papírem a pečte dozlatova na 180 °C 10-20 minut. Nechte vychladnout a dejte dózy. Takto připravené krutony vám v uzavřeném obalu nějakou dobu vydrží.

Pro bylinkové krutony můžete přidat nakrájený svazek – petrželky, tymiánu a oregana (všechny bylinky nebo jen jednu, podle toho, co máte doma). Bylinky musí být suché a nadrobno pokrájené. Nakrájené je přidejte do směsi a smíchejte s ostatními surovinami.

Na ryby
Jestli rádi rybaříte, tak určitě přebytečné pečivo nějak zužitkujete. Já sama nerybařím, ale Jardova rodina ano. Vím, že pečivo používají jako návnadu. Dělají z ní různé mixy jako návnadu i chlebové kuličky? Snad si to pamatuju správně…já na to rybaření moc nejsem:-).
Mražení
Pokud máte čerstvě nakoupené pečivo a víte, že ho nestihnete spotřebovat, dejte ho ihned zamrazit. Přítelova maminka to takhle dělá celé roky. Koupí si chleba a housky, dá do mrazáku a pak nechá pečivo rozmrazit na topení. vím, že hodně lidem mražené pečivo nevyhovuje. Je to stejné jako u všeho – někomu to vyhovuje, někomu ne. Většinou pečivo z mrazáku lidem nechutná proto, že nebylo správně zamražené. Zkuste pečivo zamrazit podle následujících tipů a dejte tomu ještě jednu šanci.
Tipy, jak správně zamrazit pečivo:
  • Zamrazujte pouze čerstvé pečivo. Pokud už je chleba nebo jiné pečivo skoro tvrdé, mražení mu nepomůže. Čím dříve ho po koupení zamrazíte, tím lépe.
  • Některé pečivo se na mražení nehodí. Například rozpečené kaiserky, které zamrazíte nejsou nic moc a navíc ještě strašně drobí. 
  • Ideální teplota na mražení pečiva je po -10 stupňů. Čím nižší teplota, tím lépe. 
  • Nikdy nedávejte do mrazáku tvrdé, rozpečené, rozmražené nebo plesnivé pečivo – tomu už nic nepomůže.
  • Z obalu vysajte přebytečný vzduchu. Dají se koupit sáčky s ventilkem a pumpičkou na odsátí vzduchu i dózy. Nebo použijte zip sáček (prodává Ikea nebo Lidl), vložte pečivo a skoro uzavřete. Nechte jen malou dírkou, pusou vysajte všechen vzduch a rychle uzavřete. Vysát vzduch můžete i brček (mám kovové i bambusové, protože ta plastová už nepoužívám).
  • Nikdy pečivo nenechávejte v otevřeném obalu, protože by načichlo okolními pachy a nedalo by se jíst. 
  • Na mražení nejsou vhodné obyčejné igelitové sáčky, ty jsou moc tenké. Raději si kupte speciální sáčky na mražení, zip sáčky (jsou silnější) anebo použijte potravinové dózy. 
  • Pečivo nesmí být teplé ani vlažné. Pokud si z obchodu přinesete ještě teplé pečivo, nechte ho zcela vychladnout. 
  • Pokud nesníte celý chleba, určitě ho nemrazte vcelku. Raději chleba nakrájejte na jednotlivé krajíce a pak teprve zamrazte. Nebo chléb rozkrájejte na menší kousky. V obchodě se dá koupit i již nakrájený a zabalený chléb. Mimochodem tenhle krájený balený chléb kupuje přítelova maminka a po rozmražení (i po několika měsících) chutná skvěle. 
Recepty z tvrdého pečiva:
  • Pokud je chleba už poněkud tvrdý, stále se dá ještě použít. Skvělý je chleba obalený ve vajíčku s kečupem, cibulí, kyselou okurkou a rajčetem.
  • Zapečené housky – housky rozřízněte, potřete kečupem nebo kremžskou hořčicí, na to dejte šunku a obě půlky dejte na 200 stupňů na 5 minut do trouby. Na půlku se šunkou dejte směs Moravanka (nakládaný hrášek, cibulka, feferonka…větší zeleninu nakrájejte). Rozdělte na housky, zakryjte plátkem sýra (dávám Eidam) a vraťte do trouby. Pečte do rozpuštění sýra. Zakryjte a večeře je hotová.
  • Chlebové karbanátky, chlebové bramboráky – hodně jsem o nich slyšela. Teprve se na ně chystám, dám vědět, až vyzkoším:-).
  • Topinky – opéct chléb, osolit a potřít česnekem. Klasika:-P
  • Sekaná, žemlovka – starší pečivo je do těchto receptů ideální
  • Hrachová polévka s krutony – stačí kostky pečiva osmažit na oleji nebo smíchat a dát do trouby (viz recept na krutony výše)

 

Co dělat, aby vám pečivo déle vydrželo?

  1. Místo běžného chleba kupujte kváskový, má delší trvanlivost. To samé platí u domácího pečiva – nejkratší dobu vydrží bagety (nejlepší jsou v den upečení, vydrží měkké max. do druhého dne), celozrnné chleby i chleby z bílé mouky vydrží 3-4 dny. Kváskové chleby pak vydrží i až 1 týden. Samozřejmě záleží na způsobu skladování.
  2. Další možnost je začít si péct pečivo doma. Doma si totiž upečete vždy jen tolik, kolik sníte:-).
  3. Nebalte pečivo do igelitu, nemůže v něm dýchat a zplesniví.
  4. Určete si, kdo bude kupovat v daný den pečivo, aby vás ho nenakoupilo více. Moje rodiče se i po tolika letech zapomenou domluvit a pak oba donesou pytel rohlíků, přitom se stačí ráno domluvit, kdo pečivo v ten den koupí.
  5. Pečivo mějte na očích. Když ho schováte, snadno na něj zapomenete. Já používám pytlík na pečivo (info níže), který mám na lince.
  6. Pokud pečivo kupujete v obchodě ještě teplé, použijte papírový sáček namísto igelitového pytlíku. Obal nezavírejte. Doma pečivo vyndejte na utěrku a počkejte, až pečivo zcela vychladne (u chleba to trvá i několik hodin). Chléb uložte do utěrky nebo pytlíku na chleba (viz níže).
  7. Nekupujte rozpečené pečivo, druhý den je tvrdé a strašně drobí.
  8. Pozor na papírové sáčky na pečivo s děrovanou plastovou částí. Když v něm pečivo necháte, je druhý den tvrdé. Tyhle obaly má například Lidl a Billa, dříve jsem je používala a rohlíky byly druhé den jako beton.
  9. Nejdelší trvanlivost mají balené fermentované chleby. Teď už si chleba peču, ale dřív jsem kupovala Bio organický semínkový chléb v Lidlu. Stojí okolo 40 korun, je zdraví a velice syté. Balený vám vydrží několik měsíců. Skvělé jsou i různé krekry nebo knackebroty. Vydrží až 1 rok a otevřené vydrží také velice dlouho. S pomazánkou nebo jako příloha k polévce jsou vynikající.
  10. Kupujte balené pečivo – tedy pokud pečivo nechcete sníst ten den, ale až za pár dnů a to už se do obchodu nedostanete, sáhněte po baleném pečivě. Nebalené pečivo je určené k rychlé spotřebě, takže sáhnout po baleném je určitě lepší.
  11. Nekupujte rozpečené pečivo – Nejhorší jsou na tom asi kaiserky, ty už první den drobí a druhý den nejsou k jídlu. Pokud ho máte rádi, kupte rozpečeného pečiva jen tolik, kolik sníte v daný den, maximálně druhý den ke snídani.

 

Máte rádi chleba, ale jste na něj sami, takže ho nikdy celý nesníte?

  • Kupte si balený krájený chléb a dejte ho do mrazáku. Můžete si odendávat jeden krajíc po druhém. Na topení i při pokojové teplotě bude povolený během chvilky:-).
  • V některých chlebech prodávají i různé mini chlebíky nebo Šumavu po částech.
  • Můžete se i domluvit s rodinou – Kupte velký chléb a druhou půlku dejte rodině nebo se takto domluvte s kamarádkami v práci.
  • Jestli vás baví pečení, můžete si z pouhé mouky, vody a sušeného droždí upéct vynikající chlebík. Výhoda je, že si sami můžete určit, jak velký bude. Já tyhle mini chlebíky peču nejraději, protože jsme na to jen dva a úplně nám to stačí:-).

 

TIP na obal, ve kterém chleba vydrží mnohem déle

Už více než rok používám obal, který je vyrobený tak, aby pečivo vydrželo déle. Jsem strašně ráda za to, že takový obal existuje a že jsem ho objevila.

Obal vyrábí firma Wrap up. Je to funkční obal vyrobený z polopropustného materiálu. Právě díky tomu, že pečivo může přes obal trochu dýchat, neplesnivý. Byla jsem zvědavá, jak velký je to rozdíl, tak jsem si doma udělala takový experiment – dala jsem 1 chleba do utěrky, druhý do igelitového pytlíku a třetí do Wrap up pytlíku na chleba. Chleba v igelitu rychle zplesnivěl (max. 3 dny), v utěrce zase rychle ztvrdnul. Ve Wrapáčku (tak mu říkám:-D) vydržel. nejdéle.

Vlevo je chléb z Wrap up pytlíku, napravo je chléb, který jsem uložila do utěrky. Foceno po 5 dnech. Chléb na pravé straně, tedy z utěrky už není k jídlu – je už moc tvrdý, uvnitř vysušený a drolivý. Chléb z pytlíku Wrap up už sice nemá tak měkkou kůrku a ani už není tak vláčný jako byl na začátku, ale přesto je stále dobrý k jídlu. Je to stejný chléb, rozkrojený na půl, rozdíl je vidět na první pohled. 

 

Chleba mi pytlíku vydrží 5-7 dní a to je o dost déle, než předtím. Už ani nemám chlebník, jen tenhle pytlík.

Bílé pečivo má trvanlivost kratší, přesto v pytlíku na chleba vydrží o něco déle a hlavně nechytne plíseň. Často peču domácí bagety a ty byly vždy tvrdé do druhého dne. V pytlíku vydrží až 3 dny, což je pecka.

Poznámka: Pečivo samozřejmě nesmíte dát do obalu teplé. Po upečení se musí nechat několik hodin chladnout na děrované podložce. Když zůstane na plechu, zapaří se spodní část a to zbytečně zkrátí jeho trvanlivost. 

 

TIP:

Pytlík se dá používat na nákup pečiva. V obchodě si do něj dáte pečivo, ukážete u pokladny, co je uvnitř a doma už nemusíte nic vyndávat. Ušetří se tím spousta pytlíků. Když jsem s ním nakupovala minule pečivo pro rodiče, ptala se mě paní prodavačka odkud ho mám, že by ho také chtěla. Hned se přidala i další paní z fronty, že se jí také líbí. Pytlík je zdobený levandulemi, takže chápu, že se jim líbil. Mě se také líbí:-D.

Obal na chleba koupíte na: www.wrapup.cz