Tento šampon je skvělý na mastné vlasy a také pokud vás trápí lupy. Najdete v něm levandulovou a rozmarýnovou silici, která vám pomůže zbavit se lupů. Dále v šamponu najdete výživné bambucké máslo a ricinový olej.

 

Složení:

Levandulová silice – podporuje růst vlasů, působí proti lupům a také proti vypadávání vlasů. Má zklidňující účinky. Pomáhá také ulevit při bolesti při migréně.

Rozmarýnová silice – pomáhá při vypadávání vlasů, lupech

Ricinový olej – pro posílení růstu vlasů, posiluje vlasová vlákna

Bambucké máslo – pro lesk, hydrataci, vyhlazuje poškozené vlasy

Šamponový základ – obsahuje kondicionérové složky, aloe vera, dobře pění

 

 

Budete potřebovat:

 • 100g šamponového základu
 • 1/2 lžičky ricinového oleje
 • 1/2 lžičky nerafinovaného bambuckého másla
 • 10-20 kapek levandulové silice
 • 2 kapky rozmarýnové silice (já měla od Nobilis tilia)
 • Volitelně: špetka fialového ultramarínu pro fialovou barvu

Množství: 2 šampuky

 

Výhody používání šampuků, které si dnes vyrobíme:

Nepotřebují plastovou lahev jako obal – můžete je mít položené v mýdlence 

Krásně pění

Obsahují složku pro snadné rozčesávání vlasů

V kufru vám zaberou minimum místa

Nízké náklady – z jednoho základu (info níže) si vyrobíte 20 šampuků

Základ šampuku

Na výrobu budete potřebovat šamponový základ. Tento tuhý základ na výrobu šamponu jsem objevila na Ekokoze (odkaz na základ). Vyšel mě na 182Kč a to jsem z něj vyrobila pořádnou várku různých šampuků (je toho celé 1 kilo).

Základ obsahuje kondicionérové složky a tak jdou po něm vlasy krásně rozčesat. Kromě toho dobře pění a co je pro mě důležité – vlasy nevysušuje.

Složení: ve složení základu najdete například Aloe vera.

 

Co budete na výrobu šampuku potřebovat:

Misku na vodní lázeň, hrnec, silikonové formy na mýdlo nebo na pečení, malou metličku nebo lžičku na promíchání, nůž na nakrájení základu.

 

Jaké formy použít?

Jako formy používám silikonové formy na muffiny. Formy na pečení i na výrobu mýdla jsou jedny a ty samé. Jestli se ale bojíte, že by mohla forma od šamponu načichnout a ovlivnit chuť jídla, raději si pořiďte 1 formu, kterou si necháte jen na výrobu šamponu. Stejnou formu můžete použít i na výrobu mýdel, tuhého deodorantu a další kosmetiky. Pro různé tvary můžete použít i jiné formy – například perníkové panáčky:-). Na kratší výlety si občas vyrábím mini verze – na ty používám formu na čokoládové pralinky.

Postup

 1. Šamponový základ nakrájejte na menší kousky, ať se rychleji rozpustí. Dejte ho do misky na vodní lázeň anebo do čisté a suché zavařovací sklenice. Do misky přidejte i olej a máslo.
 2. Nalijte vodu do hrnce – já dávám tolik, aby se voda dotýkala dna misky ve které jsou přísady. Když se voda nedotýkala, trvalo rozpouštění dost dlouho. Teplotu upravte podle potřeby – voda má být vařící, ale nesmí bublat, jinak by se voda mohla dostat do šamponu.
 3. Občas promíchejte. Až se vše rozpustí, vypněte sporák, ale zatím misku nechte na hrnci s horkou vodou. Přidejte zbytek surovin – silice a barvivo. Dobře promíchejte – ideální je menší metlička. Teprve když je vše dobře rozmíchané, sundejte misku z hrnce. Šampon rychle tuhne a proto je třeba pracovat rychle.
 4. Směs ihned rozlijte do připravených suchých formiček. Nechte na lince ztuhnout a poté vyklopte. Šampony nechávám tuhnout 30-60 minut-

 

Tip: Když dělám větší množství, vezmu si kovovou mísu, dám jí do kovového cedníku a postavím na hrnec s vodou. Díky cedníku se mísa nepřevrhne.

 

Jak se šampuk používá?

Vlasy si namočte, vezměte si do ruky šampuk a pořádně s ním vlasy promasírujte. Pokračujte po celé délce vlasů. Poté vlasy pořádně promasírujte, ať se pěna dostane všude. Můžete nechat chvilku působit, ale nutné to není. Když mám vlasy hodně mastné, nechám si šampon na hlavě 1-2 minuty a během té doby se osprchuji.

Důkladně opláchněte a je to.

 

 

Pár mých poznatků, jak dosáhnout nejlepších výsledků

 • Vlasy si před mytím důkladně rozčešte. Když je nerozčešete před mytím, bude pak o to těžší je rozčesat. 
 • Pokud si vlasy myjete po více než pár dnech, je lepší si vlasy pořádně pročesat a pak prodrbat rukama vlasovou pokožku. Uvolníte tak mastnotu a všechny nečistoty, které se usadili na pokožce hlavy. Začněte důkladným drbáním prsty (mimochodem je to strašně příjemné) a poté vlasy pročešte.  
 • Vlasy si nemyjte každý den, akorát se vám začnou o to rychleji mastit. Já si je myju 1x za 7-10 dní, když to vyloženě není nutné a je to akorát. Za začátku byly mastné, ale pak se to změnilo a už to tak není.
 • Na česání jsou nejlepší hřebeny s přírodním vláknem (můj je vyrobený ze štětin z divočáka). Tyto přírodní hřebeny si s mastnotou poradí lépe. Při česání se rozptýlí po celém vlasu a nezůstane pouze u pokožky. 
 • Na vlasy nepoužívám žádné stylingové přípravky jako je lak, tužidlo ani nic podobného. Díky tomu si je také nemusím tak často mýt.

 

A co kondicionér?

Jako kondicionér používám jablečný nebo malinový ocet. Samotný je docela agresivní a proto by se měl vždy ředit vodou a ne rovnou nalévat na vlasy. Než si jdu mýt vlasy, dám si do sklenice 2-3 lžíce jablečného octa a doliju studenou vodou. Po umytí šamponem si touto směsí vlasy přeliju, nechám chvilku působit a opláchnu. Množství octa je dost individuální, sleduju hodně lidí na IG, kteří ocet s vodou také používají a každý máme odlišné dávkování. Asi si musíme každý to, co nám bude vyhovovat:-).

Nevěřili byste, jak moc ocet pomáhá. Sáhněte si na vlasy po umytí šamponem a pak po přelití octem – okamžitě jsou měkčí na dotek a oddělené. Vlasy se po něm lépe rozčesávají a navíc jsou krásně lesklé. Vůně octa není po naředění znát, ale kdyby vám to i tak vadilo, přidejte kapku levandulové nebo rozmarýnové silice.

Jaký ocet použít? Musí to být jablečný ocet (prodává se ve skle) a nikoliv ocet kvasný lihový, to je něco jiného.

 

 

Poznámky:

 • Šampony míchejte opatrně, jinak při nalévání bude povrch šamponu samá bublinka. Profíci na tyto bublinky používají lihový sprej po kterém bublinky zmizí. Já jen směs moc nemíchám a pak ještě pro jistotu několikrát klepnu formou o linku. 
 • Na rozpouštění základu se dá použít kovová miska na vodní lázeň, kovová miska vložená do kovového cedníku (můj patent:-D), zavařovačka (tu postavíte do hrnce a kolem ní nalijete vodu tak do půlky sklenice) anebo pak v mikrovlnce. 
 • Šampuk může vonět jakoukoliv vůní, kterou máte rádi. Mrkněte na přírodní silice (prodává i Ekokoza, kde mají základ na výrobu šamponu). Pro vlasy jsou nejvíce prospěšné silice jako je levandule (pomáhá proti lupům) nebo rozmarýn. Místo přírodních silic se pak dají použít vůně do kosmetiky. Nemají sice prospěšné účinky, ale šampuk po nich bude nádherně vonět.