Před měsícem jsem náhodou našla stránku, kde prodávají Ecoegg-vajíčko na praní. Už několik let sice používám domácí gel na praní, ale i přesto jsem chtěla vajíčko vyzkoušet. Zaujala mě totiž možnost, nepoužívat žádný prací gel ani aviváž. Vajíčko funguje tak, že ho hodíte do pračky, bez jakéhokoliv prášku, gelu nebo aviváže. To mi přijde skvělé. Prádlo pak vyperete, jak jste zvyklí. Vajíčko se používá opakovaně. Po určité době vajíčko doplníte a zase pokračujete v praní. Jak je to možné? Čtěte dále a vše se dozvíte.

 

Co je to prací vajíčko 

Ecoegg prací vajíčko je přírodní prostředek na praní. Neobsahuje škodlivé chemikálie a šetrně vypere vaše prádlo. Zcela nahradí prací prášek, gel na praní i aviváž. Uvnitř vajíčka jsou minerální pelety, které při praní vytvoří aktivní peru a prádlo vyperou stejně dobře, jako kdybyste použili prací gel nebo prášek. Po několika měsících je nutné pelety zase doplnit.

 

Jak dlouho vajíčko vydrží?

Vajíčko, které mám vystačí až na 70 praní. V nabídce jsou i vajíčka na 210 nebo 720 praček. Podle toho, kolik denně průměrně perete praček, si můžete spočítat, na kolik měsíců vám vajíčko přibližně vydrží.

 

Jak vajíčko funguje?

Uvnitř vajíčka jsou minerální a turmalínové pelety, které aktivují molekuly vody, ionizují vodu a mění její pH. Díky tomu šetrně, ale účinně odstraní z prádla špínu. Při praní vytvoří pelety aktivní pěnu, která prádlo zbaví špíny a vypere ho, stejně jako prací prostředek.

 

Rozbalení:

Uvnitř balení bylo 1 vajíčko a 4 sáčky pelet. Jedno balení obsahuje pelety turmalínové (černé) a zbytek minerální. Vajíčko je zabalené v papírové krabičce, součástí je také papírový návod.

   

                                                      Vajíčko na praní                                  Minerální pelety

 

Abyste bylo vajíčko připravené k použití, musíte ho naplnit peletami. Stačí otočit vajíčkem v daném směru a otevřít ho. Poté do něj nasypete obsah všech sáčků s peletami. Zavřete a vajíčko a je hotovo. Teď už můžete vajíčko používat.

Tady je video:

 

První praní:

Překvapilo mě, jak nádherně vajíčko voní. Je to vůně jarních květů a je úžasná. Na vyzkoušení jsem byla opravdu zvědavá, tak jsem šla vajíčko hned vyzkoušet. Byl to nezvyk nedávat aviváž a prací gel. Je to rychlovka. Jen hodíte vajíčko do bubnu a zapnete pračku.

Výsledek: Prádlo sice nevonělo tak, jak jsem si představovala, ale na to jsem zvyklá. Máme pračku s velkým bubnem. Na obalu je uvedené, že v tomto případě máte použít vajíčka raději dvě. Nicméně prádlo bylo vyprané stejně dobře jako s pracím gelem, takže jsem spokojená i bez vůně.

 

Výhody

 • plnohodnotná náhrada za prací prostředek
 • šetrné k životnímu prostředí
 • rychlé a jednoduché použití
 • bez škodlivých chemikálií
 • neobsahuje nic, co by mohlo dráždit pokožku
 • hypoalergenní
 • šetří  vaši peněženku
 • vhodné i pro alergiky a lidi s atopickým ekzémem
 • nedráždí citlivou ani dětskou pokožku
 • nezabere skoro žádné místo
 • vhodný na bílé i barevné prádlo
 • na prádle nezůstanou stopy pro pracím prostředku
 • většina pracích gelů a prášků je balená v plastových obalech. Ušetříte tedy mnoho lahví nebo sáčků od pracích prostředků a aviváží.
 • je vhodné pro vegany
 • netestováno na zvířatech
 • obal pracího vajíčka je recyklovatelný a stejně tak i pytlíky od pelet a krabice
 • je doplnitelné – vajíčko kupujete jen jednou a pak si do něj dokoupíte pelety

 

Je vhodné pro praní na všechny teploty?

Vajíčko je vhodné od 15-ti do 60 stupňů. Obal vajíčka není vhodný na praní na 90 stupňů.

 

Jak se vajíčko používá?

Dejte prádlo do pračky a vložte vajíčko na praní. Vkládá se tedy do bubnu pračky. Poté pračku zapněte a perte jako obvykle. Nepřidáváte tedy žádný prací prášek nebo gel či aviváž. Po vyprání vajíčko vyndejte a prádlo pověste. Vajíčko dávám na pračku, aby mohlo uschnout. Dívala jsem se, že se dá na stránkách koupit i držák na vajíčko, do kterého ho vždy po vyprání postavíte. Rozhodně vajíčko nenechávejte v pračce, pelety uvnitř musí po praní uschnout, jinak jim zbytečně zkrátíte trvanlivost.

 

Je vajíčko vhodné na ruční praní?

Ano je. Vajíčko dejte na 5-10 minut do vody, ve které budete prádlo namáčet. Poté vajíčko vyndejte a prádlo vyperte ručně, jak jste zvyklí.

 

Kde se dá Ecoegg koupit a kolik stojí?

Vajíčko koupíte na www.ecoegg.cz nebo www.ecoegg.sk. Vajíčko stojí 370 Kč. Dá se koupit i v setu s držákem na vajíčko a 1 tabletou na vyčištění pračky za 420Kč. Dále je v nabídce Ecoegg na 210 praní za 480Kč  a také na 720 za  790Kč. Já jsem to měla pouze na zkoušku. Pokud budete s Ecoegg spokojení, určitě se vyplatí koupit vajíčko na 720 praček.

 

A co až vám náplň dojde?

Vajíčko zbytečně nekupujte znovu, dají se totiž koupit pouze náplně – minerální pelety. Vyberete si, na kolik praček náplně chcete a ty si objednáte.

 

Jaké druhy vajíčka jsou na výběr?

Na výběr je vajíčko s vůní jarních květů nebo bavlny a také vajíčko bez vůně. Vajíčko bez vůně je vhodné zejména pro citlivé osoby, děti, alergiky nebo ekzematiky. Já mám vajíčko s vůní jarních květů. Je to krásná vůně, ale bavlna jistě také bude vonět krásně. Vůně jarních květů je směsí oleje z jalovce, růže, maliny a brusinky. Vůně bavlny je kombinací oleje z pačuli, oleje z květů kosatce a éterickým olejem z vanilky a rostlinného pižma.

 

Na odolné skvrny

Některé skvrny je těžké odstranit. K vajíčku si proto ještě můžete dokoupit Odstraňovač skvrn. Je hypoalergenní bez přidaných chemických látek. Já jsem ho zkoušela a funguje dobře. Předtím jsem používala jádrové mýdlo nebo perkarbonát a u těch asi zůstanu, protože jsou v papírovém obalu a ne plastovém jako tento odstraňovač.

 

Tipy pro praní s Ecoegg

 • Bílé a barevné prádlo perte zvlášť
 • Nepřeplňujte pračku. Vajíčko potřebuje v pračce prostor pro pohyb
 • Používejte teplotu maximálně 60 stupňů
 • Po skončení praní vyndejte vajíčko z pračky a nechte ho uschnout na vzduchu

 

Jak vypadá praní s Ecoegg:

Hodnocení:

Já jsem rozhodně spokojená. Vajíčko splnilo mé očekávání. Prádlo je vyprané a čisté. Výsledek je stejně dobrý, jako u pracích gelů nebo prášku. Zabere velmi málo místa, takže mám volnou polici po lahvích s pracích gelem. Díky vajíčku a dalším vychytávkám mám už všechny poličky koupelnové skříňky skoro prázdné. Dříve jsem se tam málem nevešla a teď mi stačí pár věcí. Díky tomu vidím, jak bylo zbytečné mít toho tolik a že to jde i jinak. Za rok je to hodně ušetřených obalů a z toho mám obrovskou radost. Jsem ráda, že jsou na trhu takovéto vychytávky, jako je tohle vajíčko. Pokud ho chcete vyzkoušet, neváhejte a běžte do toho. Až mi vajíčko dojde, chtěla bych si pořídit to na 720 praček. Peru docela málo, tak mi vydrží hodně dlouho. 720 praček za 790 Kč, to je prostě bomba!. Líbí se mi ušetřené místo v koupelně, ušetřený čas při odměřování pracího gelu a aviváže a jednoduchost použití. Jen hodíte do bubnu a jdete. Taky mám konečně krásně čistou přihrádku na prací gel a díky vajíčku tak ještě dlouho čistá zůstane.

Budu si čárkovat, jak dlouho mi vajíčko vydrží. Nikdy jsem nepočítala, jak moc peru, tak to alespoň uvidím. Až mi vajíčko dopere, dám vám vědět. Odhaduji, že to poznám tak, že pelety postupně budou ubývat. Až vajíčko bude prázdné, je čas pelety vyměnit za nové.

Dívala jsem se na stránky Ecoegg. Po doprání můžete dokoupit náplně. Náplně na 50 praní stojí 190Kč a náplně na 210 praní 300-360Kč. Vidím to tak, že si koupím náhradní náplň na 210 praní do tohoto vajíčka a k tomu jedno vajíčko na 720 praček. Na obalu je doporučené používat vajíčka dvě, pokud máte velký buben. Zajímalo by mě, jestli v tom bude nějaký rozdíl.

Ohledně ceny nemám opravdu co dodat. Většinou jsou přírodní produkty velice drahé, ale to není tento případ. Vajíčko se opravdu vyplatí. Jeho používáním šetříte nejen přírodu, ale také svoji peněženku.

K Vánocům bych chtěla jedno pořídit rodičům, jedno bráškovi a jedno kamarádovi s atopickým ekzémem. Chudáček bohužel nesnese skoro žádný prací gel nebo prášek. Proto bych mu chtěla koupit vajíčko bez vůně.

Kdyby vás ještě něco zajímalo, klidně napište. Myslím ale, že jsem zde napsala vše, co jsem chtěla.

Stojí tedy za to vajíčko na praní vyzkoušet? Za mě určitě ano:-).