Doma máme dvě kočičky, takže máme i dva kočičí záchody. Ani jedna se nechce o ten svůj dělit, takže jen jeden záchod nepřipadal v úvahu. Na čištění jsem dříve používala jen trochu jaru (doma vyrobeného), ale to není ono. Hledala jsem něco šetrného, co je vhodné i pro zvířata a zároveň záchod dobře vyčistí. Na dně záchodu je často film od moči a je těžké se ho zbavit. Také mi vadilo, že po umytí byl záchod stále cítit. Konečně jsem našla a ne jeden, ale hned 2 způsoby. Dnes se podíváme na ten první a tím je čištění pomocí Pueru.
Momentálně myju kočičí záchody Puerem od Tierra Verde a jedlou sodou. Puer jsem objevila na stránce Tierra Verde a našla i plno dalších eko produktů šetrných přírodě a to i včetně jejich obalů. Je to bílý prášek, který se vám bude hodit i při praní bílého prádla (prádlo je po něm krásně bílé).
Jedlá soda od Tierra Verde
Šetrné k přírodě
Jak vidíte na fotkách, soda i puer mají papírový obal, žádný plast. Puer i soda jsou šetrné k životnímu prostředí a tak by podle mě byla škoda si to zkazit plastovým sáčkem nebo kyblíkem a proto jsem moc ráda, že firma jako obal zvolila papír. Kromě toho si jejich výrobky můžete koupit v Dm drogerii a ne z internetu. Já sem využila eshop a vše mi přišlo zabalené bez jediného kousku plastu – žádná bublinková fólie, jen obaly od jiných bedýnek apod.
Čištění toalety pomocí Pueru funguje skvěle. Záchody jsou čisté a hlavně nejsou cítit. Jedlá soda pohlcuje pachy a dokonce pohltí i zápach moči. Na zkoušku jsem měla kilový sáček od každého. Teď si spíše koupím větší balení – asi to 5 kilové, abych měla na delší dobu. Jsem moc spokojená s výsledkem a hlavně jsem ráda, že jsem konečně objevila něco co funguje a není k tomu potřeba žádná chemie.
Budete potřebovat (na 1 čištění)
- 3,5 litr horké vody (více než 40 stupňů, ale zase ne vařící)
- 75g Pueru od Tierra Verde
Puer od Tierra Verde – bělící prášek, odstraňovač skvrn na bázi kyslíku. Dá se použít nejen na praní, ale i na čištění toalety (nejen té kočicí) a úklid domácnosti
Poznámka: Pokud máte větší kočičí záchod, můžete udělat dvojnásobné množství. Většinou ale stačí, když je ponořené dno, aby se odmočilo a zbytek už jde snadno umýt.
Postup
Prášek Puer nasypte na dno kočičího záchodu (kočkolit musí být vysypaný) a zalijte horkou vodou. Voda musí být minimálně 40 stupňů teplá, aby se Puer rozpustil, ale zase ne vařící, aby plast neprasknul.
Směs nechte 30 minut působit. U silného znečištění raději déle.
Poté vylijte (vylévám do záchodu). Pokud je to třeba, ještě celý záchod vydrhněte.
Nakonec záchod vypláchněte čistou vodou a nechte uschnout. Na mytí kočičího záchodu jsem si pořídila dřevěný kartáč (také Tierra). Mám ho označený, abych si ho nespletla.
Jestli máte takový ten velký záchod (boudu), tak je potřeba vydrhnout i horní díl. Stačí si do misky nasypat 1 lžíci Puer prášku a pár lžic studené vody. Kartáček záchod zevnitř i zvenku vydrhněte a poté opláchněte nebo otřete do sucha.
Nový kočkolit
Stačí nasypat nový kočkolit a hned jsou obě holky u mě:-). Samozřejmě se přetahují o to, která bude moci vyzkoušet kočkolit jako první. Tentokrát vyhrála Mavis:-). Většinou jim neměníme oba záchody najednou, ale postupně, aby si měly kam dojít. I tak si obě musí hned nový kočkolit vyzkoušet v akci:-D.
TIP
Používám bílý kočkolit – krystalky. Nejdřív jsem si myslela že je drahý, ale on se nakonec vyplatí. Netvoří tvrdé hrudky, to je výhoda. Jen každý den záchod vyberete. Až zežloutne, vyměníte ho za nový. Oproti šedému kočkolitu záchod není cítit močí a také se lépe myje. Po vysypání je dno záchodu skoro čisté na rozdíl od toho šedého kočkolitu, který se na dně usazuje.
Ten šedý kočkolit se mi vždycky přilepil na dno a špatně se to čistilo. Teď už kupujeme jedině tenhle. Další věc je, že se ten šedý drží na pacičkách a po bytě, vaně apod. byly vidět ťapky. Největší výhoda je ale podle mě ta, že skvěle pohlcuje pachy. Jen vynesete co je třeba a nic není cítit:-).
Mimochodem kočkolit kupuji v Pepco za 89Kč sáček, to je asi nejlepší cena, za kterou jsem ho sehnala. Akorát mě mrzí, že ho neprodávají v papírovém obalu.
Spokojené kočičky – Právě dostaly nový kočkolit a těší se, až ho vyzkouší:-).
Jak se zbavit zápachu z kočičího záchoda?
Pro zbavení se všech pachů ze záchoda smíchejte 2 lžíce jedlé sody se 2 lžícemi vody. Touto pastou vydrhněte celý záchod – ze všech stran. Nechte 15 minut působit a smyjte. Soda do sebe nasaje všechny pachy a záchod bude bez vůně. Množství sody můžete zvýšit, kdybyste s výsledkem nebyly spokojení. Já mám jen spodní nádobu, pokud máte krytý kočičí záchod, použijte dvojnásobnou dávku pasty ze sody.
Soda zároveň odstraní zbytek nečistot. Je abrazivní, ale nepoškrábe.
Ohledně steliva se mi nejvíce osvědčil bílý krystalový (viz tip výše), který se dokonce prodává i s voňavými krystalky. Samozřejmě je třeba stelivo vyměnit, hned jak je třeba a několikrát za den vynášet dárečky, které tam kočičky nechaly:-).
Skvělým řešením je i záchod s dvířky. Je zavřený a tak se zápach ven moc nedostane. Kromě toho má většina vyměnitelný pohlcovač pachů. Nám se tento typ záchoda neosvědčil, protože nám hlavně ta starší Vločka odmítala chodit dovnitř. Je už starší, tak se asi bála. U té menší byl zase problém, že jsme museli měnit kočkolit víc než kdy předtím, protože jí to uvnitř asi nevonělo a nechtěla si dojít. Momentálně proto máme záchod bez vrchní části – jen spodní nádobu a kočičiny jsou spokojené:-).
TIP
Na umytí kočičího záchodu můžete použít dřevěný kartáč. Nějak ho označte, ať víte, že je pouze na kočičí záchod. Já používám tento(jak jinak než od Tierry – u nás doma od ní máme totiž skoro všechno:-D):