Máte doma plno sklenic, ale nevíte, co s nimi? Nevíte, jak z nich sundat etiketu, aby vám zůstala jen čistá sklenice? Dneska se podíváme na to, jak sundat ze skla etikety, abyste je mohly používat dál. Přeci jen ta etiketa přes celou sklenici nevypadá moc hezky a navíc kvůli ní nevidíte, co máte uvnitř. 

 

Sklenice od jogurtu, nápojů, od okurek…ono se to za ten měsíc pěkně nakupí a o to víc, pokud se snažíte místo plastu kupovat vše právě ve skle. Bohužel to u většiny lidí skončí tak, že když mají sklenic dost, vyhodí je, protože je nenapadne, jak je využít a to je velká škoda. Za tu sklenici samozřejmě platíte, cena sklenice je skrytá v ceně výrobku, tak proč vaše peníze vyhodit do koše? Je tolik využití, na pár z nich se podíváme dnes. Nejdřív se ale mrkneme na to, jak si odstranit etiketu, aby byla sklenice pěkně čistá. 

 

Před pár lety jsem objevila domácí odstraňovač etiket, nálepek a zbytků lepidla a od té doby nepoužívám nic jiného. Jeho výroba je velmi jednoduchá a funguje prostě báječně. Odstraní až na pár výjimek všechny etikety. Používám ho i na sundání zbytků lepidla po etiketě na různých věcech. Určitě se vám stalo, že si koupíte něco v akci a na pohledové straně je hned několik lepidel. To vždycky dokáže naštvat, protože je to vidět.  Tenhle odstraňovač je dost jemný na to, aby výrobky neponičil ani nepoškrábal. Bez obav ho tak můžete použít na většinu materiálů. Zůstane jen krásně čistý povrch. 

 

Domácí odstraňovač nálepek:

  • 100g jedlé sody
  • 50g slunečnicového oleje (lze použít i kokosový)

Používám jedlou sodu od Tierra Verde (e-shop). Ne webu najdete mnoho surovin pro úklid i domácí výrobu. Vybrala jsem si je, protože mají eko obaly (mimochodem moc hezké) a mají velký výběr eko produktů (jedlou sodu, kyselinu citrónovou, silice, hadříky, dřevěné kartáče…). Dříve jen kupovala sodu na Kutilově, ale tam ji prodávají v plastovém sáčku.

 

Postup

Odstraňovač nálepek si můžete vyrobit do zásoby anebo jen trochu na jedno použití. Stačí dodržet poměr 2 díly jedlé sody na 1 díl oleje. Trvanlivost je velice dlouhá, a protože se vám bude určitě ještě hodit, doporučuji vyrobit si ho rovnou celou sklenici.

Jedlou sodu smíchejte s olejem a přendejte do sklenice. Skladujte v uzavřeném obalu. Do směsi se nesmí dostat voda, mohla by zplesnivět. 

Před použitím promíchejte, aby se obě složky spojily.

 

Používáte kokosový olej? V chladu kokosový olej hodně ztuhne, v tom případě ho dejte na teplejší místo nebo sklenici postavte do misky s horkou vodou, ať povolí. 

 

 

Použití:

Etikety na sklenicích a lahvích:

Nejdříve zkuste etiketu strhnout. Pokud je plastová, měla by jít strhnout celá. Strhnout jdou i některé papírové etikety. Strhněte co jde, ušetří vám to dost práce. Na některých sklenicích vám zůstane jen lepidlo a u některých skoro celá etiketa. 

Nyní naneste silnější vrstvu odstraňovače nálepek. Dejte stranou a nechte 20 minut působit:

Poté zkuste strnout zbytek etikety. Zbytek vydrhněte rukou nebo kartáčkem. Skvělá je i kovová drátěnka, ale tu používejte jen na sklo, jinak byste povrch mohly poškrábat. Zatím nepoužívejte vodu, ať olej může fungovat naplno. Až uvidíte, že vše pustilo, pak teprve sklenici omyjte po teplou vodou a sklenici osušte.

Pokud na ní zůstal ještě nějaký zbytek lepidla, naneste trochu pasty a drhněte, dokud nepustí. Většina lepidel i nálepek pustí rychle a beze zbytku. 

Pro umytí pasty je třeba použít Jar, Jelen nebo jí odmašťovací prostředek na mytí nádobí. Sklenici pak otřete do sucha hadříkem. 

Poznámka: Bohužel některé sklenice jsou pořádný oříšek. Asi 5% sklenic má na sobě etikety, které nejdou strhnout ani sundat. Zkoušela jsem to i takovou tou škrabkou na sporák (je tam žiletka) a nemá to cenu. V tom případě pasta nebude fungovat, jedině sklenici opatřit novou etiketou a zakrýt, co je pod ní. Je to naštěstí jen pár sklenic a zbytek jde krásně sundat:-).

 

Jak vidíte na fotce, sklenice jsou zase jako nové:

 

Na co sklenice použít:

  • Na mouku, cukr, oříšky, rýži, luštěniny…
  • Namísto plastových dóz – můžete v nich uchovat trvanlivé potraviny
  • Na jídlo – místo potravinových dóz do nich můžete dát polévku, omáčky, saláty a uložit do lednice. Malé skleničky jsou skvělé na dresinky a marinády. 
  • Saláty do sklenice – Sklenice se dají použít i na saláty. Do práce si ráda dělám různé vrstvené saláty nebo třeba těstovinový salát. 
  • Na domácí kosmetiku – protože si vyrábím i kosmetiku, používám menší skleničky na pleťové krémy, balzámy na rty a jinou kosmetiku
  • Úklidové prostředky – Máte velké balení jedlé sody, prostředku na vytírání nebo si dokonce vyrábíte úklidové prostředky sami? Opět na ně můžete použít sklenice. 
  • Tvoření – stačí se podívat na Pinterest a najít si, co se dá vytvořit ze sklenice. Krásné svítící sklenice, různé projekty pro děti…je toho mraky!
  • Zavařování – marmelády, džemy, sirupy…
  • Nápoje – různé lahve se hodí na domácí sirupy, vaječný koňak a další nápoje domácí výroby. Kromě toho si do lahve můžete nalít pití a vzít si ho do práce nebo na výlet. Já si do lahví dělám infuzované vody – stačí do lahve nakrájet ovoce a zalít vodou. Dáte to na noc do lednice a ráno máte vynikající ochucenou vodu. Skvělá je například jahoda s mátou, citrón se zázvorem nebo pomeranč. 
  • Na krmivo a pamlsky pro zvířátka – máme 2 kočičky, proto jim do sklenic přesypávám granule a různé pamlsky. Když je nechám v obalu, jsou tak šikovné, že ho rozkoušou, aby se k mlskům dostaly. U sklenice nemají šanci:-).
  • Na různé šroubky, matičky, knoflíky…různé drobnosti, které takto můžete oddělit, popsat a přehledně skladovat. 
  • Bylinky – v létě si suším bylinky ze zahrádky a dávám je právě do sklenice. 
  • Koření – malé sklenice stačí popsat a máte pěkné kořenky. Hned uvidíte, co je uvnitř. 
  • Domácí jogurt, tvaroh, čerstvý sýr nebo pomazánka – všechno pěkně do sklenic:-).

 

Tak to je asi všechno, co mě napadá a na co sklenice používám. Jestli vás ještě něco napadne, napište to prosím do komentářů. Čím více nápadů, tím lépe:-).

 

TIP

Jestli chcete označit etiketou, co máte ve sklenice, zvolte jen takovou, která jde snadno strhnout. Skvělé jsou například štítkovače, kde si naťukáte název a hned vám z něj vyjede štítek k nalepení.

 

 

 

                       Před                                                                                          Po

 

 

Odstranění nálepek/cenovek z různých věcí 

Odstraňovač nálepek můžete použít na sklo, keramiku, kov…vše, čemu nevadí olej. Nejdříve strhněte, co jde. Poté naneste pastu a nechte 20 minut působit. Poté prstem nebo kartáčkem vydrhněte. Výborný je například starý kartáček na zuby. Opláchněte a vysušte.

Nejčastěji odstraňuji cenovky, které jsou tak šikovně umístěné, jako tady:

 

Tuto dekoraci kazila etiketa. Naštěstí šla sundat pomocí odstraňovače nálepek. Zjistila jsem, že se pod nálepkou schovával menší kaz. Asi i proto byla nálepka jak na zadní straně, tak přes tento škrábanec. Jinak ale nechápu, proč musí být 5 etiket na zadní straně a dalších několik zepředu (ještě ke všemu stále ta stejná cena). 

 

Odstranění zbytku lepidla (po etiketách, nálepkách)

Zůstalo vám lepidlo po strhnutí nějaké nálepky? Místo bude pěkně lepit a bude se na to chytat všechny špína a prach, proto je lepší lepidlo odstranit. Většinou stačí nanést pastu a chvilku prstem nebo kartáčkem drhnout. Někdy je nutné nechat 20 minut nechat pastu působit. Každé lepidlo je jinak odolné. Poté danou věc opláchněte a osušte.

 

Lepidlo jsem takto odstranila i z této plastové odměrky, kterou mi koupily rodiče. Odměrku nepoužívám, jen váhu a proto jsem jí zbavila lepidla a poslala o dům dál:-).