Dneska bych se s vámi ráda podělila o moji zkušenost s eshopem Pytlici.cz.

Kvůli současné situaci ohledně Covidu objednávám vše pouze přes internet. Už si vlastně ani nevzpomenu, kdy jsem naposledy byla v obchodě. Co mě ale mrzí pokaždé, když si potraviny objednávám domů je nabídka. Snažit se objednat bezplastový nákup například v Tescu je nadlidský úkol. Většina je v plastovém obalu a nic jiného není na výběr.

Hledala jsem jinde a díky kamarádce jsem nakonec i našla. Jedná se o eshop Pytlíci, což je internetový bezplastový obchod. V nabídce mají mouky, semínka, ořechy, luštěniny, vločky, kaše a mnoho dalších potravin. Většina z nich je na váhu a přijde vám zabalená v papírovém sáčku. Dále pak prodávají koření, oleje, sirupu či sladidla balená, která jsou balená do skleněných lahví či skleniček. Také něco malo z kosmetiky, zero waste produktů (brčka, odličovací tampony) a osiva. Já jsem potřebovala nakoupit potraviny, takže jsem tyto kategorie ani moc neprojížděla. Ráda bych s vámi sdílela nákup z tohoto eshopu. Říkala jsem si, že by se vám mohl tip na bezplastový eshop hodit a budete to mít rovnou i s recenzí:-).

 

 

Objednávka

Většinu věcí, které jsem si objednávala bylo na váhu. Potřebovala jsem doplnit zásoby různých semínek a oříšků na přípravu rostlinných mlék. Také mouky, vločky a luštěniny. Snažím se teď jíst méně lepku, tak jsem na zkoušku vzala i 4 kilové balení kukuřičné mouky. Nikdy jsem jí nepoužívala, takže si budu muset najít nějaké recepty. Třeba v Mexiku pšeničnou mouku prakticky nepoužívají, jen tu kukuřičnou, podle toho bych řekla, že receptů bude určitě dost.

Sypké potraviny vám přijdou zabalené  v pytlíku

 

Dále jsem si objednala maďarskou papriku a kurkumu. Přijde rovnou ve sklenici, alespoň jí tedy nebudu muset někam přesypávat. Dále jablečný ocet jako kondicionér na vlasy, bambusový zubní kartáček, cukr a to je asi tak všechno. Ne, vlastně ještě javorový sirup. Naposledy jsem ho měla před 2 lety nebo ještě delší dobou. Dostala jsem na něj obrovskou chuť. Akorát jsem se doma chystala na vysoké japonské lívance s máslem a javorovým sirupem, takže ho budu potřebovat. Ve finále se mi povedlo omylem objednat javorový sirup hned dvakrát, protože jsem zapomněla, že jsem ho tam už přidala. To ale vůbec nevadí, javorového sirupu není nikdy dost:-D. Mimochodem, sehnala jsem i kamut, který skoro nikde nejde sehnat. Dá se z něj udělat luxusní salát s kuřecím masem na který se už moc těším.

Víc sem momentálně objednat nemohla, ale příště bych ráda vyzkoušela i suroviny, které neznám – špaldová zrna, oves bezpluchý…je toho víc. Příště:-). Až budu objednávat, musím nejdřív omrknout nějaké recepty, abych věděla, co z toho udělat.

 

Balíček

V obchodě akorát měli krátkou pauzu, balíček tedy přišel o několik dnů později. Řeknu vám, že i když jsem se na svůj první online bezplastový nákup těšila, úplně jsem na něj zapomněla (to je ta moje děravá hlava):-). Když o týden později volal kurýr, nevěděla jsem pro co vlastně jdu. Trklo mi to ve chvíli, kdy pan kurýr (byl hodně malý a hubený) vzal nákup do ruky a balíček ho stáhnul k zemi:-D. Nedivím se, měl skoro 15 kilo. Málem jsem ho nedonesla k nám nahoru do patra:-D.

Hned jsem se pustila do rozbalování. Mavis, moje kočka mi samozřejmě pomáhala, protože je strašně zvědavá:-).V balíčku bylo vše pěkně složené a na místě. Skleněné lahve byly chráněné kartonem, aby se nerozbily.

Většina věcí byla v samotném papírovém pytlíku, skleněné lahve byly zabalené v tvrdém kartónu a věci, které by se mohly sypat jako je například mák, byl zabalené v papíru.

Nic nepřijde na zmar – bílý papír použiju jako balicí papír na vánoční dárky a papírové sáčky se také dají znovu použít. Je vidět, že je to promyšlené, dokonce použili papírovou lepenku.

Nejhorší totiž je, když vám přijde z nějakého obchodu, který prodává zero waste nebo podobné věci nákup a je to samý plast, tuna fólie na obalení a pod. Jednou mi přišel tuhý šampon obalený snad metrem plastové fólie, to opravdu zamrzí. Tady je vše v pořádku, z toho mám velkou radost. Dokonce jsem se na stránkách dočetla, že kartony, krabice či papíry jsou často darované od lidí, kteří by je jinak vyhodily (většinou z lokální tiskárny). Firma jim tedy dá druhý život.

Mavis má taky velkou radost, má totiž nové místo na spaní:-D:

 

Obsah

Tady je vyložený celý nákup:

Některé věci asi nechám v papírovém sáčku, zbytek přesypu do sklenic. Používám zavařovačky – od jogurtů, okurek… Protože jsem jich měla málo, před rokem jsem si je dokoupila sklenice ve Světě lahví, který je kousek od nás. Doma dávám do skleněných lahví opravdu vše, takže jich potřebuju hodně:-). I tak bych teď potřebovala další sklenice.

Jediné, co jsem nestihla přesypat včas byl strouhaný kokos. Je to poprvé, co ho kupuju v papírovém obalu a nevěděla jsem, že je takto mastný. Mělo mě to trknout, občas si vyrábím kokosový olej z čerstvého kokosu a toho oleje tam opravdu není málo. Chápu, že byl obalený dalším papírem kvůli ochraně dalších potravin. Já jsem obaly sundala a dala pytlíky vedle sebe, což byla chybal. Kokos celý pytlík nasákl a také pár dalších. Příště ho přesypu jako první.

 

Kurkuma a paprika mi přišla ve sklenici. Sklenice na koření jsou prostě nejlepší. Koření uvnitř je hezky vidět a díky tomu se kolikrát ani nemusíte dívat na etiketu. Maďarkou papriku jsem už dlouho neměla, těším se, až z ní udělám perkelt a další dobroty.

Velký pytel kukuřičné mouky, celé 4 kila:

 

Hodnocení:

S nákupem jsem spokojená, nemám žádnou výtku:-). V eshopu jsem našla většinu surovin, které nám doma došly a dokonce i kamut, který jen tak neseženete. K balení balíčku také není co dodat. Na obalení lahví byla použita papírová lepenka a kartón. Bílý papír na ochranu potravin dostává firma darem nebo jako odpadní materiál z lokální tiskárny (píšou to na stránkách).  Stejně tak byla i papírová krabice ve které byly potraviny zabalené lepená papírovou lepenkou. Žádný plast. Krabice firma dostává často z druhé ruky. Já jsem krabici nechala Mavis jako domeček. Má uvnitř deku a je tam maximálně spokojená. Není nutné vše hned vyhodit, ráda dám věcem ještě druhou šanci a ještě je nějak využiju. Až krabice i pytlíky doslouží, donesu je k nám na zahradu na kompost.

Nákup už mám vyložený, akorát jsem zjistila, že nemám tolik sklenic. Co nemám kam přesypat nechám v pytlících a počkám, až mi zase od něčeho zbyde sklenice. Možná nějaké vyžebrám u rodičů, ty mají vždycky obrovskou zásobu sklenic, které jim tam jenom leží:-). Ještě jsem chtěla dodat, že pokud máte doma kočku, dávejte si pozor. Papír je láká a mohly by vám papírové pytlíky roztrhat. Tady akorát Mavis kroužila kolem, pak skočila do krabice a chtěla se pustit do trhání:

Největší radost mám z toho, že jsem objevila eshop, který nabízí nákup bez plastů. Jak jsem psala výše, do obchodů v dnešní době nejezdím a proto jsem strašně ráda, že existuje možnost, jak si objednat bezplastový nákup po internetu až k vám domů. Zatím tam neseženu vše, ale třeba bude obchod rozšiřovat nabídku, což by bylo skvělé.

 

Určitě vás zajímá i cena nákupu. Nahoře je fotka celého nákupu (ta, kde je vše vyndané na stole). Tenhle nákup mě vyšel na 1615Kč i s dopravou. Většina surovin přitom byla v bio kvalitě. Za tu cenu jsem nakoupila semínka, luštěniny,  obiloviny, javorový sirup, velký pytel kukuřičné mouky, 2 bambusové zubní kartáčky, sůl, cukr a 2 skleničky koření. Podle mě je to dobrá cena.

Na závěr snad mohu jen napsat, že to není moje poslední objednávka na Pytlíci.cz. Teď, když jsem je konečně objevila vím, že už mám na výběr – luštěniny, mouky, semínka, oříšky…už žádné plastové obaly. Zase jsem tedy ušetřila několik obalů z plastu a ne zrovna málo. Nejde ale jen o jednorázovou věc, za několik let by to byla pořádná hora plastových odpadů. Každý obal se počítá a proto mám z toho tak velkou radost.

 

To by bylo o nákupu z Pytlíci.cz asi všechno. Nemám co vytknout, jsem spokojená a mám z toho skvělý pocit. Teď už jen všechno ochutnat anebo z toho něco vyrobit. Brzy pro vás budu mít recepty na to, jak si vyrobit různé druhy rostlinných mlék, takže se máte zase na co těšit:-). Stačí pravidelně sledovat tento blog, aby vám neunikl žádný článek.

 

Mějte se krásně a hlavně na sebe dávejte pozor

Verča