Čištění rychlovarné konvice je něco, čemu se nevyhneme. Pokud máte tu smůlu, že máte doma tvrdou vodu tak jako já, je potřeba konvici čistit často, jinak vám moc dlouho nevydrží. Já bydlím v oblasti s tvrdou vodou a musím konvici čistit 2-4x ze měsíc. Dříve jsem používala takové sáčky – odstraňovače vodního kamene, které mi všichni doporučili, jenže mi pak začalo vrtat hlavou, co v nich vlastně je a jestli je to dobré pro nás nebo pro životné prostředí. Když jsem objevila, že to jde i jinak, už se k nim nikdy nevrátila. Zase o několik obalů méně:-).

 

Jak tedy vyčistit konvici bez použití těchto přípravků?

Na výběr jsou hned 2 způsoby, jak se vodního kamene zbavit – ocet nebo kyselina citrónová. Jsou to běžně dostupné suroviny, které máte s největší pravděpodobností doma. O něco účinnější je (tedy alespoň podle mých osobních zkušeností) kyselina citrónová. Postup je u obou způsobů čištění stejný – dáte kyselinu nebo ocet do vody, přivedete k varu a necháte odstát. Není to o nic pracnější než při použití kupovaných čističů.

Možná si řeknete, že to není třeba, ale ono je to opravdu třeba a je hned několik důvodů, proč by kámen v konvici neměl zůstat. Pojďme se na ně podívat:

 

Proč pravidelně odstraňovač vodní kámen?

Kusy vodního kamene se uvolňují do vody a tím znehodnocují chuť i vzhled nápoje (nikdy nechce, aby mu v nápoji plavaly kusy tvrdého vodního kamene)

Nános vodního kamene prodlužuje dobu ohřívání nápoje

Když se kámen usadí na dně, může způsobit přehřátí přístroje, a tak ho poškodit nebo zcela zničit

Znečištěné stěny jsou ideální prostředí pro tvorbu bakterií

Vyšší spotřeba energie (delší doba ohřívání)

Prodloužíte tím život vašeho přístroje

 

Odstranění vodního kamene pomocí kyseliny citrónové

Budete potřebovat:

  • 1 lžíci kyseliny citrónové (15 gramů)
  • Vodu

 

Postup: Konvici naplňte po maximální rysku. Přidejte kyselinu citrónovou a zapněte. Až konvice vypne, neotvírejte a nechte hodinu stát. Teprve poté vodu vylijte a konvici vypláchněte. Pro jistotu můžete první konvici uvařit na prázdno a vodu vylít.

 

Kyselinu citrónovou objednávám na Tierra Verde e-shopu. Kyselinu balí do papírového obalu, a ne do plastového jako většina výrobců. Větší balení kyseliny se vyplatí víc než kupovat malé sáčky. Chystám pro vás tipy, na co všechno můžete kyselinu citrónovou použít – uvidíte, že budete koukat😊.

 

Odstranění vodního kamene pomocí octa

Budete potřebovat

  • 200ml octa (kvasný lihový)
  • Voda

 

Postup: Ocet nalijte do konvice a dolijte vodou pro max. rysku. Přiveďte k varu a po vypnutí nechte hodinu odstát. Postup je tedy stejný jako v případě použití kyseliny citrónové. Konvici propláchněte. Kyselinu ve vodě není cítit, ale u octa je lepší jednu konvici vody uvařit a vylít.

Pokud je to třeba, postup opakujte.

Pozor: V případě většího znečištění nezvyšujte množství octa. Ocet musí být dostatečně naředěný, jinak by mohl poškodit topnou spirálu na dně konvice. Postupujte podle návodu a jestli to nezabere opakujte – vodu s octem, kterou jste použili a nechali odstát přiveďte znovu k varu a nechte odstát další hodinu.

Jestli je kamene opravdu hodně, nechte ocet s vodou v konvici celou noc anebo vyzkoušejte kyselinu citrónovou, která je o něco účinnější.

 

Výsledek

             

         Před                                                                                        Po

 

Tipy, jak zabránit usazování vodního kamene

  1. Vodu v konvici nikdy nenechávejte – použijte a vylijte (nemusíte pokaždé ohřívat plnou konvici).
  2. V oblasti s tvrdou vodou se vyplatí pořídit filtrační konvici anebo filtr na kohoutek (já hodně uvažuji o koupi těch na kohoutek).
  3. Po každém použití vylijte všechnu vodu a nechte otevřené víko, ať konvice může co nejrychleji vyschnout.
  4. Nejhorší, co můžete udělat je nechat vodu v konvici celý den a jen jí stále dokola dohřívat a postupně ubírat (nejen kvůli vodnímu kameni, ale také kvůli tvorbě bakterií v uzavřené konvici).

 

 

Jak umýt konvici zvenku?

Povrch – Povrch konvice otřete hadříkem namočeným do vody s troškou prostředku na nádobí. Odmastí povrch a zbaví ho všech nečistot. Nebo povrch omyjte octem.

Na nerezový povrch (mám nerezovou konvici) používám sprej, který používám na nerezový dřez a vše, co máme z doma nerezu. Smíchám si 500ml teplé vody s 5 lžičkami kyseliny citrónové. Po rozpuštění naliju do sprejovky. Na konvici bych rovnou nestříkala, aby voda nestekla, kam nemá. Raději si vezmu měkký hadřík, nastříkám sprej a vydrhnu (jen nerezový povrch). Poté otřu vlhkým hadříkem a vyleštím do sucha. Tenhle sprej odstraní skvrny od vody a umí krásně vyleštit nerez.

Podstavec – v podstavci, který je nedílnou součástí konvice nesmí zůstat nečistoty. Otřete ho hadříkem a smeťte všechny nečistoty.

Konvici ani podstavec nikdy nemyjte pod vodou, jinak hrozí zničení přístroje!

 

Doufám, že pro vás dnešní tipy byly užitečné. Jestli máte nějaké osvědčené tipy, na úklid domácnosti, budu ráda, když se o ně podělíte v komentáři. Dobrých tipů totiž není nikdy dost:-).

 

Mějte se krásně a hlavně se opatrujte

Verča