Vyberte možnost Stránka

Kokosové nádobí – misky a příbory

Kokosové nádobí – misky a příbory
Kokosové misky jsem si zamilovala hned, jak jsem je uviděla. Firem, které je vyrábí je hned několik. Já si vybrala firmu Balibalanc (www.balibalanc.cz). Když mi přišly domů, měla jsem z nich obrovskou radost. Byly přesně tak nádherné jako na fotkách. V balíčku jsem měla i kokosové příbory – vidličku s lžící a také bambusová brčka.

Vždycky když mi má přijít balíček, jsem zvědavá jak bude zabalený.  V jednom balíčku jsem našla asi 10 metrů bublinkové fólie a ještě k tomu u něčeho, co se ani rozbít nemohlo (to naštve). Proto jsem měla radost, když jsem viděla, že je balíček zabalený ve skartovaném papíru. K balení tedy nemám ani jednu připomínku:-). Samozřejmě pokud můžete, je vždy nejlepší osobní odběr.

Hned druhý den jsem si musela udělat snídani do nových misek. Vlastně si od té doby dávám do misek snad úplně všechno:-D – různé svačinky, oříšky, ovoce…  S kokosovým příborem se misky skvěle doplňují. Konečně mám přobor, který mi necinká o zuby:-).

Přijde mi, že z přírodních materiálů sála jakási pozitivní aura, energie. Nevím jak to nazvat, ale rozhodně jídlo chutná jinak z kovové misky a jinak z přírodní. Přírodní materiály jsou zkrátka nejlepší a jídlo v nich vypadá nádherně!

Kde misky koupíte:

Misky mám si od Firmy Balibalanc (www.balibalanc.cz) . Seženete tam i kokosové příbory a bambusová brčka.

 

 

Bambusová brčka

Kromě misek s příbory mám i sadu brček. Líbí se mi, že sada brček od Bali balanc obsahuje různé velikosti. Alespoň si budu moci vybírat. K brčkům jsem dostala i látkový sáček z bavlny, který slouží k uchování brček a ochraně před nečistotami. Dále byl v sadě i čistící kartáček a za ten sem neskutečně ráda. Bez kartáčku si totiž čištění brček nedovedu představit. Krásně pasuje i do toho nejužšího brčka.

Brčka jsou samozřejmě rozložitelná, stejně jako misky. Až je rozbijete stačí je odnést na kompost.

 

Kokosové příbory

Materiál je stejný jako u misek – kokos. Sada obsahuje vidličku a lžíci. Nejčastěji jím čínskými hůlkami a teď budu používat i nové příbory. V sadě sice chybí nůž, ale ani mi tam nechybí. Tuhle sadu používám na různé musli, smoothie bowl, kaše, oříšky a na to nůž není třeba.

Nemáte rádi, když si cinknete kovovým příborem o zuby, až vás rozbolí? Tak s tímhle příborem se to nestane:-D. Ani nevíte kolikrát se mi to povedlo.

 

Potřebují kokosové misky speciální péči?

Pár věcí k jejich péči tu je. Jedná se o přírodní materiál a o ten se starat musíte. Nejedná se ale o nic náročného.

  • Každé přibližně 10. použití misky natřete kokosovým olejem. Poznáte to tak, že miska ztratí barvu, bude taková vybledlá. Spolu s miskami natřete i příbory.
  • Jídlo v miskách nenechávejte ani ho v nich neskladujte.
  • Hned po jídle misky umyjte.
  • Misky používejte na studené nebo vlažné pokrmy do cca 40 stupňů.
  • Myjte ve vlažné vodě šetrným mycím prostředkem. Do myčky je nedávejte – mohly by popraskat.

 

Jak se kokosové misky vyrábí

Toto nádobí je nejen jedinečné svým vzhledem, ale také výrobou. Misky se ručně vyrábí z kokosových skořápek na Bali. Nic jiného neobsahují. Žádná chemie, strojová výroba…jen pracovité ručičky😊 .Kokosové skořápky zůstávají jako vedlejší produkt při výrobě kokosového oleje nebo kokosového mléka. Běžně se hodí do ohně a to je velká škoda. Stačí skořápku vyčistit, vybrousit, natřít kokosovým olejem a je z ní krásná miska. Když doma koukám na moji misku, říkám si jaká by byla škoda kdyby skončila v ohni. Vždyť je tak krásná a ještě mi dlouho poslouží.

Jsem moc ráda, že jsou tu lidé, kterým není naše planeta lhostejná. Někdo ve skořápkách viděl odpad, ale oni v něm viděli materiál. Doma se k potravinám chovám stejně. Vždy se snažím využít celou surovinu. Například ze slupek kořenové zeleniny se dá připravit skvělý vývar, slupkou banánu krásně vybělíte zuby…prostě se snažím spotřebovat celou surovinu a to do posledního kousíčku.

Když použijete  misku ze skořápky nebude nutné jít koupit misku na kterou je potřeba další materiál. Použijete staré tričko jako hadr, nebudete muset kupovat ten hadr. A to je přesně ten respekt k našim zdrojům, které jsou omezené a kterým šetříme naši přírodu.  Minimalizovat neustálé nakupování nového jen proto, že už oblečení není v módě nebo si kupovat zlevněné věci i když je nikdy nepoužijeme, to je prostě špatně. Používat přírodní materiály po kterých nic nezbyde a omezit používání jednorázových plastů. To je ta správná cesta.

Prvním krokem je zvolit si tuto cestu, zbytek už se naučíte za pochodu. Nikdo učený z nebe nespadl. Na internetu je tisíce článku a videí o snížení produkce odpadu (zero waste,less waste tipy). Všechno najednou změnit nejde, ale krok po kroku ano. Každý rok se ohlédnu zpátky a divím se, co jsme doma změnili. A to jsem si myslela, že už se nic změnit nedá:-).

Učím se, chybuji, zkouším, co mi vyhovuje. Vím, že zero waste asi nikdy nebudu, tedy alespoň momentálně mi to přijde nemožné. Rozhodně ale chci produkovat co nejméně odpadu, nepoužívat jednorázové produkty a být co nejšetrnější k přírodě. Postupně měním věci k lepšímu a z každého krůčku mám velkého radost. Jsem ráda, že jsme s Jardou na dobré cestě a děláme něco pro naši krásnou planetu. Ona si tu péči zaslouží za to, co všechno nám dává.

 

 

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rubriky