Houbičky na nádobí používá snad každý, tedy každý, kdo myje nádobí ručně. Během pár dnů houbička doslouží a putuje do koše. Nevadí, vždyť stojí pár korun. To je bohužel názor většiny mých kamarádů a příbuzných…Ano, to je pravda, ale člověk by se měl také ohlížet na přírodu.

Každá plastová houbička, která skončí v koši se bude někde na skládce rozkládat ještě pěknou řádku let. A nejen jedna. To množství houbiček, které lidé vyhodí je obrovské. Schválně jsem zkusila spočítat, kolik je to na 1 osobu:

Jedna houbička vydrží cca 3 dny, to je 10 houbiček na měsíc, 120 houbiček za rok… Nádobí budu mýt asi tak 50 let…To je 6000 houbiček na 1 domácnost!

Vynásobte si to počtem domácností v České republice nebo rovnou na celé planetě a vyjde vám strašně velké číslo.

 

Mě osobně plastové houbičky na nádobí nikdy moc nevyhovovaly. Zaprvé mi vadilo, že za pár dní putují do koše a také se trhaly a drolily. Místo nich jsem začala používat kartáč – nejdříve plastový a pak dřevěný (možná byl bambusový, teď nevím jistě). Když jsem si chtěla objednávat další kartáče do zásoby, zjistila jsem, že už je teď mnohem větší výběr pomůcek na mytí nádobí. Rozhodla jsem se, že je také vyzkouším a uvidí se, jak mi budou vyhovovat:-).

 

Dneska bych vám ráda ukázala, jaké alternativy na mytí nádobí existují. Podíváme se na to, čím plastové houbičky na pár použití nahradit a snížit tak množství vyhozeného odpadu a plastu.  Stejně tak se podíváme i na drátěnky, i tam totiž existuje lepší alternativa. Vše je z eshopu Zkokosu, kde jsem už několikrát nakupovala a oblíbila si jejich produkty.

 

Pojďme se na to podívat:

 

Houbičky na nádobí

Plastové houbičky, které vám vydrží maximálně pár dnů a pak poputují do koše lze nahradit látkovými houbičkami. Výhoda látkových houbiček je, že jsou pratelné a tudíž je můžete používat opakovaně. Kdo je na mytí nádobí pomocí houbičky zvyklí, nemusí vlastně nic měnit. Jediné, co se změní je to, že houbičku namísto do koše hodíte do pračky. Nemusíte si zvykat na nic nového, budete spokojení a příroda také.

 

Každá strana houbičky je trochu jiná (na fotce jsou stejné houbičky, akorát jedna je otočená)

 

Houbičky se perou při max. teplotě 60 stupňů. Používám je několik dní (2-3 dny) a hodím do pračky. Jelikož chvilku trvá, než se vyperou a uschnou, je dobré mít houbiček více, abyste měly co používat.

Houbičky Zkokosu jsou ručně šité v České republice. Na výběr jsou různé motivy. Já jsem si vybrala motiv louky a motiv orient.

 

Výhody látkových houbiček

Jsou pratelné

Lze je používat opakovaně

Méně odpadu – vydá za mnoho jednorázových houbiček

Vysoce savé

Nedrolí se

 

Dřevěný kartáč

Další možnost čím houbičky nahradit je kartáč. Tento je ze dřeva. A víte z čeho jsou vlákna? Z agáve (ano vyrábí se z ní agáve sirup), taky mě to překvapilo. Kartáč si poradí i s odolnými zbytky jídla nebo tam, kde si neporadí houbička.

Možná na pohled vypadá hodně hrubě, ale není čeho se bát. Po namočení vlákna změknou a nepoškrábou. Používám ho i na pánve s nepřilnavým povrchem na které se nesmí používat drátěnka.

Výhoda kartáče je určitě ta, že si celou dobu nemusíte máčet ruce ve vodě:-).

Na kartáči je kovové ouško, které slouží k zavěšení kartáče. Kartáč by neměl zůstat ve vodě, přeci jen je to dřevo. Po umytí ho dobře opláchnu a zavěsím.

 

 

A čím tedy nahradit drátěnku?

Pořádně špinavé nebo připálené nádobí se neobejde bez drátěnky, to je jasné. Není ovšem drátěnka jako drátěnka. Kovová drátěnka má hned několik přírodních bratříčků, které zastanou stejnou službu a jsou šetrné i k životnímu prostředí. První je drátěnka z lufy a druhá z juty. Jsou to produkty přírody – vyrobené jsou pouze z lufy nebo juty, to je vše. Znamená to, že až vám doslouží, můžete je hodit na kompost, kde se rozloží.

Pak je tu ještě jedna alternativa – látková houbička s jutou. Na jedné straně je to klasická houbička a druhá strana funguje jako drátěnka.

 

Lufa

Začala bych tím, co je to lufa, protože ne každý to musí vědět (já to zjistila až před 5 lety). Je to zelenina, která se pne – vypadá jako velká okurka. Fascinující na tom je, že tahle zelenina se nechá vcelku usušit, oloupe se slupka a uvnitř je přírodou vytvořená drátěnka. Je to neuvěřitelné, co příroda umí vytvořit. Oproti kovové drátěnce je samozřejmě jemnější, díky tomu je vhodná i na tělo (přírodní peeling).

Lufa se dá použít nejen na mytí těla, ale i na mytí nádobí (další věc, kterou jsem objevila teprve nedávno). Po namočení zvětší lufa objem a trochu změkne. Odstraní zbytky jídla aniž by poškrábala povrch, je tedy šetrná k povrchu nádobí. Někdo jí používá i jako houbičku na nádobí. Já jí používám hlavně jako drátěnku. Stačí trochu přitlačit a nádobí s ní vydrhnout.

 

Drátěnka z juty

Další náhradou za kovovou drátěnku je jura. Toto je uháčkovaná drátěnka z juty. Je 100% přírodní a kompostovatelná. Drátěnku je třeba po použití dobře opláchnout a nechat uschnout (je k ní přišité ouško, tak jí za něj po umytí zavěsím).

 

 

Houbička s jutou

 Houbička s jutou (vlevo)

 

Poslední je houbička s jutou. Na jedné straně je látková houbička a na druhé juta. Je to tedy 2v1, při mytí stačí střídat strany – použijete buď látkovou houbičku anebo drsnější stranu s lufou. Plastové houbičky mají většinou taky dvě strany – jednu jemnou a druhou hrubou, tady je to stejné .

Houbička s jutou na první pohled vypadá prakticky stejně jako výše zmíněné látkové houbičky, ale rozdíl tam je. Tato houbička je o něco těžší a jako výplň je použitá recyklovaná bavlna.

 

 

 

Tak to by pro dnešek bylo všechno.

Doufám, že se vám tento článek líbil. Určitě se mytí nádobí budu věnovat i v dalších článcích. Dnes jsem se chtěla věnovat pouze látkovým houbičkám a přírodním drátěnkám. Příště se budeme věnovat například tipům, co používat místo Jaru a podobných prostředků na mytí nádobí, čím nahradit papírové utěrky a dalším věcem, které se týkají kuchyně.

 

Máte nějaké tipy na mytí nádobí? Jak umýt připálené hrnce, skvrny od čaje uvnitř hrnku apod? Napište je do komentářů. Takové tipy jsou k nezaplacení, moc ráda je vyzkouším a ostatní je také jistě ocení.