Pijete rádi mletou kávu? Já také, protože s tou instantní se to nedá srovnat. Ať už kávu připravujete v kávovaru, přes filtr anebo kávu rovnou zalijete vodou, zbyde vám kávový odpad – lógr. Hrnek kávy každý den (většinou ne jen jeden:-)) a to máme pořádnou hromadu kávového lógru. Lógr patří na kompost, ale co kdybych vám řekla, že ho namísto toho můžete ještě využít?

Dneska mám pro vás plno tipů, jak tento odpad proměnit v poklad. Lógr využívám na naší zahradě, do kosmetiky i při péči o tělo či vlasy. Stále je v něm dostatek kofeinu a mnoho dalších cenných látek. Miluju dávání druhé šance tomu, co by se jinak vyhodilo. Podle mě je to správná cesta – Než něco vyhodíte, zamyslet se, jestli danou věc nelze ještě nějak využít. Třeba se nemusí hodit vám, ale někomu jinému. Nemyslím tím jen kávový lógr, ale cokoliv jiného. Například roztrhané ložní prádlo se dá ještě využít na hadříky do domácnosti, oblečení, které vám není prodat či darovat na charitu, kelímky od jogurtů použít na předsazení zeleniny…. Tohle je podle mě ta správná cesta.

Jak se tedy dá využít kávový lógr ve vaší domácnosti?

 

Na vlasy 

Káva obsahuje kofein a ten je dobrý nejen proti únavě, ale také pro vaše vlasy. Pravidelné používání zabraňuje padání vlasů a vlasy budou vypadat zdravější. Kofein z kávového lógru proniká do vlasových kořenů a stimuluje je. Zabraňuje vypadávání vlasů, posiluje vlasy a urychluje jejich růst.

Použití: Vlasy si namočte, naberte si hrst lógru a vmasírujte do vlasové pokožky. Jemně masírujte po dobu několika minut. Důležitá je i samotná masáž, aby se pokožka hlavy prokrvila. Jen zbytečně netlačte, buďte jemní. Masáž by měla trvat alespoň 3 minut, aby se kofein vstřebal. Poté vlasy umyjte šamponem a kávu dobře vymyjte. Může se stát, že vám pár zrníček ve vlasech zůstane, ale s těmi si poradí hřeben.

 

Peeling

Kávový lógr je k použití jako peeling ideální. Použít se dá suchý kávový lógr i lógr z právě dopité kávy. Pravidelným používáním kofeinu zlepšíte vzhled celulitidy a zpevníte pokožku. První výsledky uvidíte už po první masáži – pokožka vypadá zdravěji a pevněji. Kromě toho odstraní peeling odumřelé buňky a pokožka bude krásně jemná.

Použití: Při sprchování naberte trochu lógru a krouživými pohyby vmasírujte do pokožky. Soustřeďte se hlavně na problematická místa – zadeček, stehna a bříško. Pro lepší účinek můžete nechat chvilku působit. Poté smyjte. Peeling můžete provádět před i po umytí sprchovým gelem, jak chcete:-).

 

Maska na kruhy pod očima

Tato maska vám pomůže zbavit se nebo alespoň zlepšit vzhled kruhů pod očima. Prokrví oční okolí a tím zlepšuje vzhled kruhů, snižuje otoky a také vypíná pokožku. Kofein vám pomůže i pokud jste se zrovna dobře nevyspali. Tuhle masku používám pro její skvělé výsledky velice často (hlavně ráno).

Smíchejte 2 lžičky suchého kávového lógru a 2 lžičky mandlového oleje (mandlový olej má zesvětlující účinky)

Mandlový olej vám stejně jako káva pomůže kruhy odstranit. Místo něj ale můžete použít i kokosový nebo meruňkový, jen s o něco menším účinkem.

Použití: Masku naneste na kruhy pod očima a nechte 10 minut působit. Nedávejte až k řasám, ať se vám zrníčka nedostanou do očí (není to příjemné). Nešetřete, klidně dejte silnější vrstvu masky. 

Masku si můžete udělat i do zásoby. Stačí smíchat ¼ hrnku zcela vysušeného kávového lógru s ¼ hrnkem mandlového oleje (60ml). Díky delšímu louhování lógru se do oleje uvolní více kofeinu a dosáhnete tak ještě lepších výsledků. Skladuju jí v lednici, protože studené na kruhy i oteklé oči taky pomáhá.

 

Peeling na rty

Trápí vás suché nebo rozpraskané rty? Používáním peelingu na rty vám s tímto problémem pomůže. Zbaví vás rozpraskaných rtů, hydratuje je a dodá jim zdravější vzhled (peeling rty prokrví, budou vypadat větší a červenější…).

Smíchejte 2 lžíce kávového lógru s 1 lžící medu nebo kokosového oleje. Lze použít i jiný olej, který máte doma – mandlový, slunečnicový, olivový… Pro ještě lepší účinek přidejte do peelingu pár kapek vitaminu E. 

Použití: Peeling naneste na rty, jemně masírujte krouživými pohyby po dobu minut a poté ještě chvilku nechte působit. Poté smyjte. Po použití peelingu je důležité nanést na rty bambucké máslo nebo jiné balzám na rty. Peeling by se měl používat max. 1-2x týdně. Nadměrné používání peelingu totiž může mít přesně opačný účinek. 

 

Kávové mýdlo

Další věc, kterou si můžete z lógru vyrobit je kávové mýdlo. Jako základ jsem použila glycerinovou hmotu. Momentálně používám mýdlovou hmotu z Ekokozy. Mají na výběr hned několik druhů, vybrat si můžete jakoukoliv chcete. Mýdlo s přidaným kávovým lógrem funguje i jako peeling. Mýdlo je ideální k masáži problematických míst jako je zadeček, stehna nebo bříško. Pomáhá pokožku zpevnit, proti celulitidě a dodá pokožce zdravější vzhled.

Suroviny: Mýdlovou hmotu nakrájejte na kousky (bude se rychleji rozpouštět) a odvažte potřebné množství. Na 100g mýdlové hmoty – budete potřebovat 2 vrchovaté lžičky vysušeného kávového lógru (5 gramů). Množství lógru si můžete upravit a přidat ho klidně i více. 

Formičky – používám silikonové formičky na pralinky různých tvarů. Můžete udělat 1 velké mýdlo a pak ho nakrájet anebo několik menších. Pěkná jsou i mini mýdla ideálně třeba na cesty.

Postup: Mýdlovou hmotu dejte do zavařovací sklenice a postavte do malého hrnce. Kolem nalijte vodu, aby sahala přibližně do půlky sklenice. Zapněte na střední teplotu a za občasného míchání vařte do rozpuštění mýdla. Voda se nesmí dostat dovnitř. Občas promíchejte. Až se mýdlo rozpustí, přidejte kávový lógr. Promíchejte a rozlijte do formiček.  Pracujte rychle, protože mýdlo tuhne velmi rychle. Kdyby vám ztuhlo, dejte ho zpátky na sporák. Jako formy jsou skvělé silikonové formy, mýdlo z nich snadno vyklopíte. Pro mýdla na fotce jsem použila malé silikonové formy na muffiny. Mýdlo nechte hodinku stát, ať ztuhne. Poté vyklopte.

Používejte ve sprše na problematická místa: bříško, zadeček nebo stehna Namočte pokožku a mýdlem promasírujte. Také ho můžete použít na mytí rukou. Lépe odstraní špínu a zároveň pohlcuje nepříjemné pachy .

TIP: Pokud máte suchou pokožku, přidejte k mýdlové hmotě lžíci mandlového nebo olivového oleje. 

 

Pleťová maska s kakaem

Tato pleťová maska je dobrá na rozjasnění pleti, hydrataci a výživu. Kofein obsažený v lógru pokožku prokrví a dodá jí zdravější vzhled. Kofein je dobrý i v boji proti vráskám a zpevnění pokožky. Každá surovina v této masce má svůj důvod. Mléko nebo jogurt pokožku hydratuje, med je výživa a je dobrý i na akné a kakao zase obsahuje antioxidanty. Mimochodem probiotický jogurt je velice prospěšný nejen pro vaše střeva, ale i vaši pleť. Masku lze vyrobit i ve variantě s olejem. V ideálních případě použijte vše v bio kvalitě – kávu, mléko i kakao, ať si na pleť dáváte pouze kvalitní suroviny.

Smíchejte: 2 lžičky suchého kávového lógru, 2 lžičky hořkého kakaa, 1 lžičku mléka nebo bílého jogurtu, 1 lžičku medu

Promíchejte a naneste na pleť. Nezapomeňte masku nanést i pod oči, je skvělá na kruhy a váčky pod očima. Nechte 10-15 minut působit, poté smyjte. Po masce vždy na pleť nanášejte krém.

Masku si lze vyrobit i do zásoby. Jen místo mléka použijte olivový či mandlový olej a ujistěte se, že je lógr opravdu zcela vysušený. Použijte tedy 2 díly lógru, 2 díly kakaa, 1 díl oleje a 1 díl medu. Stačí se držet tohoto poměru a můžete si vyrobit libovolné množství masky. Ráda masku dávám do lednice, studená pokožku pěkně probudí a na kruhy pod očima je to také lepší:-).

 

Kávový olej

Kávový olej se vám bude hodit při výrobě kosmetiky i k samotnému použití. Vyrobit si ho je velice snadné a rychlé.  Základem je dobře vysušený lógr a olej. Lógr rozložte na plech nebo talíř a nechte přes noc vyschnout.

Kávový olej se dá použít do pleťových masek, krémů na tělo, mýdel i do očních krémů a různých sér. Samotný se pak používá jako tělový olej. Prokrvuje pokožku, zpevňuje, hydratuje a pomůže vám i s celulitidou. Ať už jako prevence celulitidy nebo pro zlepšení vzhledu stávající, je kofein obsažený v kávě nepřekonatelný. Dá se použít na nejen na tělo, ale i na obličej. Ráda ho používám namísto krému. Pomůže vám na kruhy pod očima, unavenou pleť, jemné vrásky a pokožka bude vypadat zdravěji.

Suroviny: 150ml olivového nebo mandlového oleje, 50g suchého kávového lógru.

Postup: Kávový lógr zalijte olejem, protřepejte a nechte měsíc louhovat na tmavém místě (třeba ve spíži). Občas protřepejte. Poté přeceďte přes jemné síto nebo plátýnko. Lepší je plátýnko, aby vám v oleji nezbyly kousky lógru.

A co s lógrem, který vám zbyl v sítu? Dáte mu ještě třetí šanci, co říkáte? Vše, co zbylo v sítu můžete použít jako peeling. Je to lógr smíchaný s olejem, tedy hotový peeling. V obchodě stojí lahvička kávového peelingu nemalé peníze, tak si na to vzpomeňte a ještě ho použijte:-). Použijte na masáž celého těla a poté smyjte. Pokožka bude pevnější, hydratovaná a jemná na dotek. Nejlepší je peeling použít až po umytí sprchovým gelem. Jen peeling smyjte a uvidíte, že už nebude nutné nanášet na pokožku krém.

 

Peeling na unavené nohy

Ano, kávový lógr lze využít i na péči o vaše nohy. Smícháním oleje s lógrem vytvoříte peeling, který odstraní tvrdou pokožku a zjemní ji. Přidáním pár kapek mátové nebo eukalyptové silice vytvoříte chladivý peeling, ideální pro unavené nohy nebo bolavé svaly. Dopřejte si tento peeling pro dlouhém dni v práci a hned vám bude lépe. Masáží nohy prokrvíte a spolu s kofeinem se zbavíte pocitu těžkých nohou.

Suroviny: 2 díly oleje a 1 díl lógru. Volitelně: přidejte pár kapek eukalyptové nebo mátové silice (chladivý účinek)

Použití: Nohy namočte do horké vody na 10 minut anebo peeling nanášejte po koupeli. Když nohy nejdříve namočíte, bude fungovat ještě lépe. Můžete ho ale použít i rovnou, třeba při sprchování. Vezměte si do ruky asi lžičku peelingu a nohy s ním promasírujte. Můžete nechat i chvilku působit. Poté opláchněte. Peeling můžete jen otřít vlhkým či suchým ručníkem. Použijte nejen na chodidla, ale i na lýtka, pokud vás trápí pocit těžkých nohou.

Pokud je lógr dobře vysušený, vydrží vám tento peeling až 1 rok. Opět si můžete připravit peeling na 1 použití anebo rovnou celou sklenici. Záleží jak často chcete peeling používat:-).

 

Kofeinové sérum na oči

Kofeinové sérum oceníte na kruhy pod očima, unavené a oteklé oči. Jako lahvičku používám nejraději lahvičku s kuličkou – roll on. Původně jsem používala lahvičku od mého původního séra na oči, ta už se rozbila, tak používám novou. Koupit se dá v různých eshopech – mrkněte na ekokoza.cz, mydlovysvet.cz nebo na kutilov.cz.

Základ je kávový olej o kterém jsem psala výše. Smíchejte 150ml mandlového oleje a 50g suchého kávového lógru.

Postup: Kávový lógr zalijte olejem, protřepejte a nechte měsíc louhovat na tmavém místě (třeba ve spíži). Občas protřepejte. Poté přeceďte přes jemné síto nebo plátýnko. Lepší je plátýnko, aby vám v oleji nezbyly kousky lógru.

 

Na kofeinové sérum použijte: 3 lžíce kávového oleje z mandlového oleje a  ½ lžičky vitamin E oleje

Kávový olej smíchejte s vitaminem E, což je velice hustý olejíček žluté barvy. Vitamin E se dá koupit v lahvičce anebo si můžete koupit kapsle v lékárně, propíchnout je a vymáčknou z nich olejíček. Vše přelijte do lahvičky. Výborný je roll- on, který při nanášení pokožku pěkně promasíruje a tím zvyšuje jeho účinnost. Seženete ho na internetu anebo můžete recyklovat lahvičku od jiného séra. Nebo použijte jakoukoliv lahvičku či malou skleničku. Koupit se dá i samostatný roller s kuličkou. Ten můj jsem kupovala v drogerii Teta, stojí pár korun. Je to taková tyčinka s kovovou kuličkou na konci. Mám jí v ledničce a po nanesení séra nebo jiného krému s ním pokožku promasíruju. Masáží pokožku prokrvíte a tím zvýšíte jejich účinnost.

Použití: Každý večer naneste kolem očí a pod oči. Prsty chvilku masírujte- jemným klepání anebo použijte výše zmíněný kuličkový roller). Masáž je také velice důležitá. Pomůže vám dosáhnout lepších výsledků. Používejte každý večer.

 

Tělový peeling s olejem

Kávový peeling snadno vyrobíte smícháním 2 dílů oleje s 1 dílem suchého kávového lógru. Lógr musí být suchý, aby v peelingu nebyla voda, která by mu zkrátila trvanlivost. Samozřejmě pokud budete peeling používat ihned, můžete být lógr nevysušený.

Pro peeling na 1 použití smíchejte 2 lžíce oleje s 1 lžící lógru. Promíchejte a rovnou použijte. Já si vyrábím hned velkou sklenici, protože je kávový peeling můj nejoblíbenější, ale jde vyrobit i 1 dávka.

Kávový peeling používám už několik let (střídavě s jinými) a jsem s ním moc spokojená. Kafe míchám s olivovým olejem, kokosovým anebo mandlovým, podle toho, co mám zrovna doma. Umyju se mýdlem, opláchnu a pak celé tělo promasíruji tímto peelingem. Opláchnu teplou vodou a je to. Když peeling použiju až po mýdle a jen ho spláchnu vodou, zůstane část oleje na pokožce. Pokožka je pak hydratovaná jako kdybyste použily krém. Není třeba ještě mazat krémem.

Jen dávejte pozor ve vaně, ať neuklouznete. Přeci jen je to olej. Po použití peelingu vanu dobře umyjte.

 

Pohlcovač pachů

Kafe má stejně jako jedlá soda schopnost pohlcovat pachy. Stačí vysušený kávový lógr nasypat do misky  a dát do lednice. Použila jsem kokosovou misku a do ní dala čtvrt hrnku lógru. Vyměňte 1-2x za měsíc nebo dle potřeby. Misku s lógrem můžete dát i na toaletu, do botníku nebo do místnosti, kde se kouří.

Do bot bych doporučila zavázat lógr do nějakého tenkého sáčku a poté vložit do každé boty jeden. Dávejte přes noc do bot a tím zbavíte boty nepříjemného zápachu.

 

Odstraňovač zápachu z rukou

Krájeli jste cibuli, česnek nebo něco jiného takhle „voňavého“? Umyjte si ruce kávou. Lógr nechte uschnout a dejte si ho do misky na umyvadlo. Stačí si trochu nabrat, namočit a ruce s ním vydrhnout. Jako bonus budete mít krásně hebkou pleť.

Já mám v misce s lógrem lžící, abych do něj nesahala mokrýma rukama. Nebo to dělám tak, že si ráno udělám kávu a lógr si dám do misky k umyvadlu. Přes den si s ním podle potřeby umyju ruce anebo když zbyde, tak s ním večer vydrhnu umyvadlo:-).

 

Barvení vajíček

Přírodní barvy má mnohem raději než ty umělé. Raději sáhnu po kurkumě, řepě anebo právě kávě. Stačí smíchat lógr s horkou vodou a ponořit do ní vajíčka. Různou dobou namáčení a množství použitého lógru, dosáhnete různých odstínů. Různé množství lógru = různé odstíny. Pro lepší výsledek použijte bílá vajíčka.

 

Na zahradu

Kávová sedlina je pro zahradu učiněný poklad! Má tolik využití. Kávový lógr odhání škůdce a naopak přitahuje žížaly, které vám půdu pěkně prokypří a všechno pak bude růst lépe. Všimla jsem si, že jsem se také konečně zbavila mšic. Samozřejmě jsem si mohla koupit nějaký chemický postřik, ale já si opravdu nepěstuju vlastní ovoce a zeleninu proto, abych na ní používala chemii.

Lógr mám v kbelíku na chodbě (samozřejmě musí být zcela vysušený). Když jdu na zahrádku, vezmu si ho a vše pocukruji. Další možnost je smíchat hlínu s lógrem, například když na jaře přerýváte celou zahradu. Květiny i zeleninu, vše, co tam máme tím sypu.

Pozor – nikdy nepoužívejte plesnivý lógr!

K zelenině:

Při sázení zeleniny nejdříve vezměte trochu hlíny a smíchejte jí s kávovým lógrem. Poté do ní zasaďte zeleninu. Zelenina bude růst lépe a zároveň bude chráněná proti škůdcům. Bohužel poměr nemám, dělám to od oka.

 

Repelent proti škůdcům:

Kafe nasypte kolem květin, které chcete ochránit před škůdci. Kávou udělejte kolečko kolem každé květiny, kterou chcete chránit. Slimáci ani mravenci nemají vůni kávy rádi a tak kávu nepřekročí. Například pro slimáky je káva dokonce toxická, takže hranici z ní nepřejdou. Kafe můžete přidat i do hlíny a před zasazením rostlin promíchat.

Proti škůdcům jsou skvělé i nadrcené skořápky od vajec. Jsou ostré a tak se po nich nikdo neodváží přejít:-).

 

Na mytí nádobí, umyvadla i dřezu

Kávový lógr je dobrý nejen jako peeling pro vaši pokožku, ale i jako čistící prostředek. Je to vlastně přírodní písek. Protože je dostatečně jemný, povrch nepoškrábe. Když mám nějaký talíř se zaschlým jídlem, posypu ho troškou lógru a vydrhnu. Také ho používám na mytí vany, dřezu nebo umyvadla. Sice je pak hnědé, ale po opláchnutí je zase čisté. Kafe odstraňuje nežádoucí pachy i usazenou špínu.

Chcete zbavit dřez nejen špíny, ale i vodního kamene? Jestli máte sluku z citrónu – ideálně celou půlku, nasypte do ní lógr a dřez citrónem vydrhněte. Nechte působit 5-10 minut a smyjte. Citrón si poradí s vodním kamenem a lógr zase s nepříjemnými pachy a usazenými nečistotami.

 

Kompost

Když kávový lógr nasypete na kompost, provzdušníte ho a urychlíte. Lógr přiláká žížaly, které kompostu prospějí.

 

Místo soli na chodník – Když sněží

Tenhle rok hodně sněžilo (konečně a taky bohužel, protože se nesmělo lyžovat). Místo soli nebo štěrku, které nasypete na nebezpečnou ledovou plochu před vaším barákem můžete použít i vysušený kávový lógr. Zabrání uklouznutí a ničemu neškodí. Akorát toho lógru budete potřebovat hodně, tak abyste ho začali šetřit už teď:-D.

Všechny rady a recepty, které jsem vám dnes ukázala mám vyzkoušené. Tohle je jediná věc, kterou jsem ještě naplno nevyzkoušela. Tip jsem dostala od kamaráda, který takto lógr využívá. Přiznám se, že jsem se těšila, až to vyzkouším a nakonec, když nasněžilo, tak jsem na to úplně zapomněla. Snad bude v zimě zase dost mrznout a sněžit, abych to mohla vyzkoušet:-).

 

Barvení papírů a různé tvoření

Pro různé projekty s papírem lze kávový lógr zalitý vroucí vodou použít na obarvení papíru i na kreslení. Stačí se jen podívat na Pinterest, co lidé s kávou dovedou. Lógr můžete použít i na výrobu různých dekorací. Také ho můžete použít jako vodovky. Lógr zalijte malým množstvím vroucí vody. Nechte louhovat a poté přeceďte. Namočte štětec a můžete malovat. Pro výraznější barvy použijte více lógru anebo samotnou mletou či uvařenou kávu (kombinujte dle potřeby).

Suchý kávový lógr se vám může také hodit. Posypte papír lepidlem a na to nasypte lógr. Přebytek vyklepejte. Využít to můžete při malování obrazů i jiném tvoření.

 

Jak si uchovat kávový lógr na pozdější použití?

  • Kávový lógr rozložte na plech a nechte na vzduchu uschnout. Pro urychlení můžete použít troubu. Pokud máte doma chladnou, mohl by lógr zplesnivět. V tom případě raději použijte troubu.
  • Až kafe vypijete nebo uděláte kafe v kávovaru, vezměte lógr a rozložte ho na plech. Občas promíchejte. Takto můžete lógr sušit na topení, sluníčku nebo jiném teplém místě. Denně piju 1-2 kávy, pro takové množství podle mě není nutné troubu zapínat. Stačí jen plech nebo talíř a občas promíchat. Když něco peču a trouba je rozehřátá, ráda teplo ještě využiju a lógr dám do trouby vysušit.
  • Usušený lógr přesypte do sklenice a uzavřete.
  • Neusušený lógr vydrží den maximálně dva dny. Hlavně ho neskladujte v uzavřené nádobě, to by vznik plísně ještě urychlilo.

 

Doufám, že se vám dnešní článek líbil. Podle mě je skvělé dát šanci něčemu, co bylo určené k vyhození. Co říkáte?:-)