Šampuky právem slaví úspěch a já se tomu nedivím. Je na nich skvělé to, že nepotřebují plastový obal. Kouzlu šampuků jsem propadla i já. Za posledních pár let jsem vyzkoušela hodně NoPoo metod – mytí jedlou sodou, pohankovou moukou, samotnou vodou, bylinnými prášky… zkrátka asi všechny:-D. Momentálně střídám bylinný ajurvédský prášek a šampuky.

Tyhle Vánoce jsem doplňovala zásoby na Ekokoze, kde nakupuji věci na výrobu kosmetiky a objevila tam základ na výrobu tuhého šamponu – šampuku. Už jsem ho měla dlouho na seznamu, takže jsem si ho konečně objednala. Doma sem hned zašla zkoušet, experimentovat a testovat. Víte, že je to po hodně letech, co můj šampon pění? Je to příjemné si po tom dlouhé době umýt vlasy pěnou. Já vím, že pěna není nutná, sama jsem se o tom mnohokrát přesvědčila, ale jen říkám, že je to příjemné:-). S výsledkem jsem moc spokojená – vlasy jsou čisté a jdou dobře rozčesat. Řekla bych, že se šampuky asi jen tak neskončím:-).

 

Proč slovo šampuk?

Znamená to, že je šampon bezobalový a má tvar puku – šampuk je tedy složenina slova šampon a puk. Šampuky ale nemusí mít tvar puku. Já například dělám i různé panáčky, košíčky a jiné tvary.

 

Výhody používání šampuků, které si dnes vyrobíme:

Nepotřebují plastovou lahev jako obal – můžete je mít položené v mýdlence 

Krásně pění

Obsahují složku pro snadné rozčesávání vlasů

V kufru vám zaberou minimum místa

Nízké náklady – z jednoho základu (info níže) si vyrobíte 20 šampuků

 

Základ šampuku

Na výrobu budete potřebovat šamponový základ. Tento tuhý základ na výrobu šamponu jsem objevila na Ekokoze (odkaz na základ). Vyšel mě na 182Kč a to jsem z něj vyrobila pořádnou várku různých šampuků (je toho celé 1 kilo).

Základ obsahuje kondicionérové složky a tak jdou po něm vlasy krásně rozčesat. Kromě toho dobře pění a co je pro mě důležité – vlasy nevysušuje.

Složení: ve složení základu najdete například Aloe vera.

 

Co budete na výrobu šampuku potřebovat:

Misku na vodní lázeň, hrnec, silikonové formy na mýdlo nebo na pečení, malou metličku nebo lžičku na promíchání, nůž na nakrájení základu.

 

Jaké formy použít?

Jako formy používám silikonové formy na muffiny. Formy na pečení i na výrobu mýdla jsou jedny a ty samé. Jestli se ale bojíte, že by mohla forma od šamponu načichnout a ovlivnit chuť jídla, raději si pořiďte 1 formu, kterou si necháte jen na výrobu šamponu. Stejnou formu můžete použít i na výrobu mýdel, tuhého deodorantu a další kosmetiky. Pro různé tvary můžete použít i jiné formy – například perníkové panáčky:-). Na kratší výlety si občas vyrábím mini verze – na ty používám formu na čokoládové pralinky.

Materiál nemusí být vyloženě silikon, ale sama nic jiného nepoužívám, protože z něj jde vše krásně vyklopit a nikdy se ke stěnám nic nepřichytí.

 

Rozpouštění v mikrovlnce

Základ se dá rozpustit i v mikrolvnce. Já mikrovlnku nemám, takže čerpám pouze s tipů od výrobce. Základ se má nakrájet, dát do misky a za 2 minuty je rozpustit.

 

Čokoládový šampuk

Jestli milujete čokoládu tak, jako já, je tento šampon pro vás jako dělaný. Obsahuje totiž kakaový prášek a kakaové máslo. Kromě toho pak ještě čokoládovou vůni. Každé mytí vlasů si vyloženě užívám, ta vůně je prostě úžasná!

Proč vlastně kakao? Kakao je v receptu jako přírodní barvivo, také kvůli vůni a v neposlední řadě na sebe umí navázat mastnotu.

Budete potřebovat:

  • 120g šamponového základu z Ekokozy
  • 2 lžičky kakaového másla
  • 2 lžičky přírodního kakaa
  • 30 kapek čokoládové vůně
  • 10 kapek silice ze sladkého pomeranče

Množství: 2 šampuky

Takhle vypadá kakao, které jsem použila. Je to přírodní kakaový prášek v bio kvalitě a také fair trade. Chtěla jsem na vlasy použít to nejkvalitnější a tak jsem zvolila toto kakao. Prodává ho Fair trade centrum

 

Šampuk s melasou

Melasu na vlasy používám více než 2 roky a vlasy mám silnější a zdravější více než kdy dřív. Používat melasu na vlasy mě naučila jedna paní z Egypta a také na pleť. Řekla jsem si, že jí trochu přidám i do šampuku, když je tak prospěšná.

Dále v šamponu najdete výživný ricinový olej. Jako vůni jsem zvolila opojnou vůni Ylang Ylang, kterou jsem si zamilovala hned po prvním přivonění. voní jako orient a to se podle mě k šamponu z melasy perfektně hodí.

Budete potřebovat:

  • 100g šamponového základu
  • ½ lžičky ricinového oleje
  • ¼ lžičky melasy (můžete dát i ½)
  • 5-10 kapek Ylang Ylang

Množství: 2 šampuky

Levandulový šampuk

Tento šampon je skvělý na mastné vlasy a také pokud vás trápí lupy. Najdete v něm levandulovou a rozmarýnovou silici, která vám pomůže zbavit se lupů. Dále v šamponu najdete výživné bambucké máslo a ricinový olej.

Budete potřebovat:

  • 100g šamponového základu
  • 1/2 lžičky ricinového oleje
  • 1/2 lžičky nerafinovaného bambuckého másla
  • 10-20 kapek levandulové silice
  • 2 kapky rozmarýnové silice
  • Volitelně: špetka fialového ultramarínu pro fialovou barvu

Množství: 2 šampuky

Postup – Je stejný pro všechny 3 šampuky

  1. Šamponový základ nakrájejte na menší kousky, ať se rychleji rozpustí. Dejte ho do misky na vodní lázeň anebo do čisté a suché zavařovací sklenice. Do misky přidejte i oleje či másla, pokud jsou uvedené v receptu.
  2. Nalijte do vodu do hrnce – já dám tolik, aby se dotýkala dna misky, jinak rozpouštění trvá déle. Teplotu upravte podle potřeby – voda má být vařící, ale nesmí bublat, jinak by voda mohla nacákat do šamponu.
  3. Občas promíchejte. Až se vše rozpustí, vypněte sporák, ale zatím misku nechte na hrnci s horkou vodou. Přidejte zbytek surovin. Dobře promíchejte – ideální je menší metlička. Teprve když je vše dobře rozmíchané, sundejte misku z hrnce. Šampon rychle tuhne a proto je třeba pracovat rychle.
  4. Směs ihned rozlijte do připravených suchých formiček. Nechte na lince ztuhnout a poté vyklopte. Šampony nechávám tuhnout 30-60 minut, pak je vyklopím.

 

Tip: Když dělám větší množství, vezmu si kovovou mísu, dám jí do kovového cedníku a postavím na hrnec s vodou. Díky cedníku se mísa nepřevrhne.

 

Jak se šampuk používá?

Vlasy si osprchujte, vezměte si do ruky šampuk a pořádně s ním vlasy promasírujte. Poté vlasy pořádně promasírujte, ať se pěna dostane všude. Můžete nechat chvilku působit, ale nutné to není. Důkladně opláchněte a je to.

 

Pár mých poznatků, jak dosáhnout nejlepších výsledků

  • Vlasy si před mytím důkladně rozčešte. Když je nerozčešete před umytím, bude pak o to těžší je rozčesat. 
  • Pokud si vlasy myjete po více než pár dnech, je lepší si vlasy pořádně pročesat a pak prodrbat rukama. Uvolníte tak mastnotu a všechny nečistoty, které se usadili na pokožce hlavy. Začněte důkladným drbáním prsty (mimochodem je to strašně příjemné) a poté vlasy pročešte. 
  • Vlasy si nemyjte každý den, akorát se vám začnou o to rychleji mastit. Já si je myju 1x za 7-10 dní, když to vyloženě není nutné a je to akorát. Za začátku byly mastné, ale pak se to změnilo a už to tak není.
  • Na česání jsou nejlepší hřebeny s přírodním vláknem (můj má štetiny z divočáka). Tyto přírodní hřebeny si s mastnotou poradí lépe. Při česání se rozptýlí po celém vlasu a nezůstane pouze u pokožky. 
  • Na vlasy nepoužívám žádné stylingové přípravky jako je lak, tužidlo ani nic podobného. Díky tomu si je také nemusím tak často mýt.

 

A co kondicionér?

Jako kondicionér používám jablečný nebo malinový ocet. Samotný je docela agresivní a proto by se měl vždy ředit vodou a ne rovnou nalévat na vlasy. Než si jdu mýt vlasy, dám si do sklenice 2-3 lžíce jablečného octa a doliju studenou vodou. Po umytí šamponem si touto směsí vlasy přeliju, nechám chvilku působit a opláchnu. Množství octa je dost individuální, sleduju hodně lidí na IG, kteří ocet s vodou také používají a každý máme odlišné dávkování. Asi si musíme každý to, co nám bude vyhovovat:-).

Nevěřili byste, jak moc ocet pomáhá. Sáhněte si na vlasy po umytí šamponem a pak po přelití octem – okamžitě jsou měkčí na dotek a oddělené. Vlasy se po něm lépe rozčesávají a navíc jsou krásně lesklé. Vůně octa není po naředění znát, ale kdyby vám to i tak vadilo, přidejte kapku levandulové nebo rozmarýnové silice.

Jaký ocet použít? Musí to být jablečný ocet (prodává se ve skle) a nikoliv ocet kvasný lihový, to je něco jiného.

 

 

Poznámky:

  • Šampony míchejte opatrně, jinak při nalévání bude povrch šamponu samá bublinka. Profíci na tyto bublinky používají lihový sprej po kterém bublinky zmizí. Já jen směs moc nemíchám a pak ještě pro jistotu několikrát klepnu formou o linku. 
  • Na rozpouštění základu se dá použít kovová miska na vodní lázeň, kovová miska vložená do kovového cedníku (můj patent:-D), zavařovačka (tu postavíte do hrnce a kolem ní nalijete vodu tak do půlky sklenice) anebo pak v mikrovlnce. 
  • Šampuk může vonět jakoukoliv vůní, kterou máte rádi. Mrkněte na přírodní silice (prodává i Ekokoza, kde mají základ). Pro vlasy jsou nejvíce prospěšné silice jako je levandule (pomáhá proti lupům) nebo rozmarýn. Místo přírodních silic se pak dají použít vůně do kosmetiky. Nemají sice prospěšné účinky, ale šampuk po nich bude nádherně vonět.