Odpad je třeba jednou za čas vyčistit nebo se může ucpat. Jak ho ale vyčistit, když nechcete sáhnout po Krtkovi nebo jiné chemii?

Před pár lety jsem chodila po drogerii a četla si všechna ta varování na lahvi, co vám může prostředek  způsobit. Jako lebka na obalu na mě působí opravdu pozitivně. Prostě jsem to vzdala a odešla domů s tím, že tohle nechci a budu hledat něco jiného. Začala jsem zkoušet různé rady, recepty a postupně opouštěla ty co nefungují. Nakonec se mi nejlépe osvědčilo čištění odpadu pomocí jedlé sody a octa. Už je to více než 5 let, co jsem žádný čistič odpadů nekupovala. Místo toho si u mě v koupelnové skříňce najdete velkou bednu jedlé sody a pořádnou zásobu jedlého octa. Kromě odpadů je používám na většinu domácnosti, takže musím být dobře zásobená:-)

Tento čistič je šetrný k vaší peněžence a hlavně také k životnímu prostředí. Používat ho tedy můžete jak potřebujete a zcela bez obav:-).

 

Jak to funguje?

Jedlá soda se dostane do odpadních trubek a neutralizuje zápach. Nalitím octa na sodu spustíte reakci, kterou odpad vyčistíte. Uvolní se tím všechny nečistoty, mastnota, usazené mýdlo i vodní kámen. Na závěr jen stačí prolít odpad vařící vodou, která s sebou vezme všechnu špínu. Tuto metodu používám jako prevenci proti ucpání odpadu. Použít jí ale můžete i pokud je odpad ucpaný.

 

CO BUDE POTŘEBOVAT NA 1 použití:

 

1. KROK: 250ml vařící vody

2. KROK: 100g jedlé sody

3. KROK: 250ml vařící vody a 250ml jablečného octa (běžný kvasný lihový ocet)

4. KROK: 250ml vařící vody 

 

Poznámka: Používám vodu 75-85 stupňů – vodu uvařím v rychlovarné konvici a nechám jí trochu vychladnout. Raději nepoužívám 100 stupňovou vodu uvařenou na sporáku, protože se bojím, že by mohlo umyvadlo prasknou. 

 

Jedlá soda

Ohledně jedlé sody mám pro vás dva tipy. Na výběr je totiž velice levná soda, ale je v plastovém sáčku. Druhá jedlá soda je od firmy Tierra Verde a ta je v papírovém obalu. Výrobky od této firmy kupuji moc ráda na tomhle eshopu (web), protože firma myslí na na naše životní prostředí ve všech ohledech. Stejně jako u všeho se v obou případech vyplatí koupit velké balení – 5 kilo a výše, než kupovat malé sáčky. Soda se dá použít na úklid celé domácnosti, takže se vám doma určitě neztratí:-).

Kupovat sodu po malých sáčcích v drogerii se tedy ani trochu nevyplatí.

Jedlá soda Tierra Verde

 

POSTUP Čištění odpadu

Toto je návod, jak pravidelně vyčistit odpad, abyste ho zbavili usazených nečistot. Já doma odpad čistím 1x měsíčně a ještě ani jednou se neucpal, což je dobré znamení:-).

 

1. KROK

Hrnek vařící vody o teplotě cca 75-85 stupňů (odpovídá uvařené vodě z rychlovarné konvice), nalijte do umyvadla. Vodu z konvice můžete nechat chvilku zchladnout, pokud se bojíte nalévat do umyvadla horkou vodu. Zatím se mi za ty roky nikdy nic nestalo a navíc je to jen jeden hrnek:-).

 

 

2. KROK

Hned po horké vodě nasypte do odtokového kanálku 100 gramů jedlé sody a nechte 5 minut působit.

 

 

 3. KROK

Hrnek octa smíchejte s dalším hrnkem vařící vody a okamžitě po nasypání jedlé sody nalijte do umyvadla. Směs lijte opatrně, abyste se neopařili. Vše začne šumět – to se spustila chemická reakce sody a octa.

Nechte 10-15 minut působit.

 

4. KROK

Na závěr odpad propláchněte dalším hrnkem vařícím vody.

 

 

Ucpaný odpad

Pokud vám zůstala v umyvadle napuštěná voda, která neodtéká, je potřeba se jí nejdříve zbavit. Použijte třeba hrnek nebo jinou nádobu, kterou vodu vyndáte třeba do kýble. Na čištění je potřeba prázdné umyvadlo. Nejdříve zkuste zvon, jestli pomůže anebo něčím odtok proštouchnout. Prodávají se na to různé pomůcky – různé dlouhé kartáče apod.

Nezabralo to? Postupujte podle návodu, snad to pomůže. V případě ucpaného odpadu odlijte co nejvíce vody z umyvadla to jde. Nasypte jedou sodu a pak vroucí vodu s octem. Po nalití octa na jedlou sodu zakryjte odtok špuntem pro maximální účinek a nechte působit (klidně hodinu, pro jistotu).  Vyndejte špunt a prolijte horkou vodou. Snad to zabere.

Ani tohle nezabralo? Teď už zbývá jedině rozebrat odpad a zjistit, kde je problém. Dělám to pravidelně a to ne proto, že by čistič nefungoval nebo proto, že by se nám ucpával odpad, ale proto, že některé věci ani čistič neodstraní – může vám tam spadnou vatová štětička, manžel si mohl třeba stříhat vlasy nad umyvadlem a ty se tam nahromadily, používáte hodně olejových čističů (nejvíce se usazuje kokosový olej)… může tam být cokoliv. Rozebrání je snadné a hned vidíte, kde je problém. Mám na to 1 speciální kýbl, který si dám pod umyvadlo a pustím se do toho. Hodilo se mi to, i když mi spadla jedna náušnice do umyvadla. Díky rozebrání jsem jí zachránila:-).

 

Většinou ještě odšroubuji odtokový kanálek – tu kovovou mřížku (u nás doma mám na starost čištění odpadu já). Tedy alespoň u nás stačí šroubovák a po minutě točení toho neuvěřitelně dlouhého šroubku jde vyndat. Kanálek a vše co jde vyndám a vyčistím, vydrhnu kartáček všechny záhyby….  Vše důkladně promyjte, případně nechte odmočit ve vodě s octem. Vraťte na místo a zkuste, jestli už voda odtéká.

Proč občas rozebrat odpad?

Jednou za čas je dobré odpad rozebrat a odstranit, co se tam usadilo. Špína se odstraní čističem, ale mohou tam být štětičky do uší, vlasy, gumičky, zubní nit….cokoliv, co vám do odpadu nechtěně spadne. Tyto věci je nutné odstranit ručně, protože když je tam necháte, postupně se budou nabalovat na sebe a odpad ucpou. 

Rozebrání odpadu a odšroubování síta je otázkou 2 minut. Jen to nedělejte, pokud nevíte, jak to pak vrátit:-D. Vše je pak potřeba vrátit správně na místo a dobře utáhnout. Výhoda je, když máte odpad odkrytý jako my (viz foto), pak se k tomu krásně dostanete. 

 

Jak zabránit ucpání odpadu?

  • Pravidelně odpad čistěte (viz návod nahoře)
  • Lepší je tekuté mýdlo než to tuhé
  • Nestříhejte si vlasy ani nezastřihujte vousy nad umyvadlem nebo si při tom pod sebe dát nějaký papír nebo mističku. Jarda se vždycky stříhá nad umyvadlem, protože je tam jediné zrcadlo s dobrým osvětlením. Naučila jsem ho, že má pod sebe dávat papír (dávám mu starý popsaný). Papír jen seberete a vysypete to do koše.
  • Při kloktání kokosového oleje (hodně lidí to začalo dělat, protože je to dobré pro zuby) nikdy olej neplivejte do umyvadla. Kokosový olej při nižších teplotách tuhne a může ucpat odpad. Nebo alespoň po vyplivnutí oleje pusťte tu nejteplejší vodu, ať ho to úplně spláchne.
  • Pozor na zubní nit a vatové štětičky. Úmyslně je do umyvadla asi nespláchnete, ale když je zapomenete na kraji umyvadla, je to hned. Děti hlídejte nebo poučte, že do umyvadla nepatří. Můj synovec strašně rád věci splachuje – naposledy utěrku do záchoda nebo celé balení rajčat. Když k nám přijel pán vytáhnout žumpu (rodinný dům) ptal se nás, jestli si v žumpě pěstujeme zeleninu – bylo to totiž samé rajče:-D. Děti jsou splachování věcí experti, asi se jim líbí, jak ty věci mizí do neznáma:-D.

 

Nemáte ocet a jedlou sodu?

Na pravidelné čištění lze použít i horká voda a běžná kuchyňská sůl. Není to tak účinné jako ocet a soda, ale pokud není odpad tak zanesený, stačí to.

 

Čištění odpadu pomocí soli

  • 1/2 hrnku kuchyňské soli (100 gramů)
  • 3 litry horké vody

 

Kuchyňskou sůl nasypte do dřezu a poté zalijte 4 litry horké (nikoliv vařící vody). Stačí ta nejteplejší voda z kohoutku. To je vše:-).

 

Čištění odpadu pomocí Pueru (perkarbonátu)

Budete potřebovat:

  • 2 lžíce perkarbonátu (35 gramů) – sehnala jsem ho pod názvem PUER od Tierra Verde (jediní ho prodávají v papírovém a ne plastovém obalu: e-shop)
  • 250ml teplého octa*
  • Teplá voda na závěr

Postup:

Nejdříve nasypte do odtokového kanálku perkarbonát.

Ocet zahřejte. Když bude teplý, bude lépe působit. Poté ho nalijte na perkarbonát. Nenaklánějte se nad odpad, ať vám horký ocet nestříkne do očí. Směs začne ihned pěnit.

Nechte působit 30-60 minut.

Nakonec prolijte teplou vodou. Stačí ta nejteplejší z kohoutku anebo ji můžete trochu ohřát.

 

Odpad je stále ucpaný?

Někdy je ucpávka bohužel až sifonem v odpadu ve zdi. Jediná možnost je zkusit použít instalatérské péro. Na webu jedné firmy, která čištění odpadů přímo provádí jsem našla návod: NÁVOD – Jak uvolnit ucpaný odpad