Používání jednorázových dámských hygienických pomůcek je pro mě už minulostí a za to jsem nesmírně vděčná. Dnes je vám takový výběr – látkové vložky, různé druhy kalíšků, menstruační houbičky… je tedy z čeho vybírat.

Dospívání – Jak to všechno začalo 

Na začátku jsem používala vložky, ale hned po pár použitích jsem věděla, že mi tohle nevyhovuje a nikdy ani nebude. Tehdy jsme při hodinách sexuální výchovy dostali od nějaké organizace balíček pro dospívající dívky a uvnitř i vložky. Pamatuju si, že byly tak dlouhé a ještě ke všemu dobře nelepily, takže mi každou chvilku vykoukly z kalhot (a to je pro dospívající dívku pořádný trapas). Další zkušenost byly vložky značky Moneta, což jsou asi 5cm silné vložky – ty mi koupila mamka, že jsou prý super (překlad – myslela super levné, v akci, protože je nikdo nechtěl). Nikdy nezapomenu, jak jsem šla po náměstí a šustění vložky bylo slyšet při každém mém kroku. Ani jsem v nich neuměla chodit normálně, jak byly silné. Tehdy jsem brala menstruaci jako prokletí a celý tenhle začátek byl pro mě obrovský stres. 

Cítila jsem se strašně trapně, v tomhle věku opravdu nechcete, aby to všichni spolužáci věděli a smáli se vám. Ten den jsem si po tomhle fiasku šla potají a s obrovským studem koupit svoje první tampony. Slyšela jsem o nich, ale mamka říkala že jsou nebezpečné a nesmím je používat. Nikdy je nepoužívala a tak se jich bála. Když jsem zjistila, jak je to super pohodlné a neviditelné, stud byl pryč a já si je už chodila kupovat pravidelně (potají, mamka si stále myslela, že používám vložky – bohužel ani dodnes na ně nezměnila názor). Spadl mi obrovský kámen ze srdce, protože jsem v době menstruace odmítala chodit do škody právě kvůli vložkám a pocitu, který jsem z toho měla. Přišlo mi, že je to hrozně vidět a bohužel se mi to i při převlékání v šatnách před tělocvikem potvrdilo. Děti umějí být hodně zlé, to asi znáte z vlastní zkušenosti. Každopádně s tampon se mi neskutečně ulevilo a ten obrovský stres, nepohodlí…to všechno bylo pryč. Už jsem nebrala menstruaci jako takové prokletí a smířila se s tím, že to tak zkrátka je.

Tak to byly moje začátky a první zkušenosti. Určitě máte podobné zkušenosti a různé trapasy. Upřímně jsem ráda, že už je to dávno za mnou. 

Změna k lepšímu

Více než 10 let jsem používala tampony. Pak jsem ale zjistila, že už je toho na výběr mnohem víc a zkusila tampony nahradit. Několik let jsem používala pouze menstruační kalíšek, který mi přišel tamponu nejpodobnější. Předem bych chtěla říct, že jsem s ním spokojená doteď a stále ho používám…to ovšem v mém případě neznamená, že bych nechtěla zkusit i další možnosti. Já zkrátka musím vyzkoušet všechno, abych se pak mohla objektivně rozhodnout, co mi nejvíce vyhovujte:-).

Další na řadě byly menstruační houbičky, které jsem objevila na www.prirodnitampon.cz. Používání mořských hub jako znovupoužitelné přírodní tampony mě nadchlo. Houbičky se po každém použití promyjí a po menstruaci se desinfikují pomocí mořské soli. Poté jsou opět připraveny k použití. Houbiček jsou různé velikosti, takže si můžete vybrat, který vám bude vyhovovat anebo je střídat podle potřeby. Škoda, že za nás tyhle houbičky neexistovaly, je to super věc.

 

Před pár měsíci jsem se na stránky prirodnitampon.cz vrátila a zjistila, že mají plno novinek. Mezi nimi byly i menstruační kalhotky. Dávno jsem je měla v plánu vyzkoušet, takže nebylo co řešit. Mimochodem ta cena – 349Kč je velice příjemná.

Kalhotky jsem už vyzkoušela víc než dost, a teď po několika měsících používání bych se s vámi chtěla podělit o mé dojmy. Všechny informace se tedy budou týkat kalhotek z tohoto webu, nikoliv menstruačních kalhotek jako takových. Na trhu je samozřejmě více druhů od různých firem, ale ty jsem ještě neměla možnost vyzkoušet a tak je nemohu hodnotit. Tyto kalhotky jsem si vybrala proto, že jsem byla moc spokojená s houbičkami, čajíky na tišení menstruačních bolestí, hřejivým polštářkem a dalšími produkty od této firmy. Když jsem spokojená, přišlo mi logické objednat si je právě od této firmy.

 

Výhody menstruačních kalhotek

Nahradí jednorázové tampony a vložky

Vhodné ke každodennímu nošení i k nošení přes noc

Dají se použít i jako taková jistota ke kalíšku (místo slipových vložek)

Savá vrstva na sebe váže škodlivé látky a zamezuje zápachu

Absorbční plocha je velice tenká – na rozdíl od vložek nic necítíte. Je to jako nosit normální kalhotky:-)

Materiál je prodyšný, spodní vrstva je nepropustná (nic neproteče)

Šetří životní prostředí – vydrží vám 9-12 měsíců

 

Druhy menstruačních kalhotek

Na výběr jsou

 • Full – Kalhotky jsou vyšší. Vhodné na noc nebo pro silnou menstruaci. Jsou také vhodné pro šestinedělí.
 • Bikini – Něco mezi vysokými kalhotkami a bokovými – prostě taková klasika. Určené pro středně silnou menstruaci.
 • Midi – Nižší kalhotky, sportovní střih, s mírně vyšším pasem a kratšími nohavičkami. Ideální pro slabou až středně silnou menstruaci.

Já jsem si na vyzkoušení vybrala kalhotky MIDI – tedy sportovní střih s vyšším pasem. Velikost jsem řešila s velice milou paní přímo z prirodnitampon.cz. Nebyla jsem si totiž jistá, jakou velikost objednat. Psala mi, že jsou kalhotky ve skutečnosti spíš větší, než jsou standartní evropské velikosti. Já jsem si vybrala velikost L/XL, ale po vyzkoušení jsem zjistila, že jsem si opravdu klidně mohla vzít i menší. I tak mi padly, jen je mám o něco vyšší. Ono je to vlastně dobře, protože je mám hlavně na noc.

 

Materiál

Materiál byl jedna z věcí na kterou jsem byla hodně zvědavá. Říkala jsem si, že menstruační kalhotky budou něco jako plavky, ale zcela neprodyšné a v létě se v nich upeču. Materiál mě ale mile překvapil. Kalhotky jsou vyrobené z prodyšné bavlny (kromě absorbční části samozřejmě) a i v těsných kalhotách a teplému počasí je jejich nošení příjemné.

Přesné složení jsem vám vyfotila přímo na kalhotkách:

 

První dojmy

Nejdřív mi kalhotky přišly hodně velké, ale když jsem si je vyzkoušela, zjistila jsem, že mi padnou jako ulité. První dojem byl i tak trochu zvláštní. Já totiž už více než 15 let nosím jen tanga a nic jiného. Po 15 letech jsem najednou měla jiné spodní prádlo, což byl trochu nezvyk. Ze začátku jsem si řekla, že si je nechám jen na noc a to byl vlastně i původní záměr. Podle mě by si tělo v noci mělo odpočinou od všech tamponů, kalíšků….prostě to nechat jen na přírodě a ničemu nebránit. Takhle máte na sobě jen kalhotky.

První menstruaci jsem kalhotky nosila jen na noc – tedy přesněji řečeno obden na noc, protože mám jen jedny a tak jsem vždycky musela počkat, až se vyperou a uschnout. První den jsem si zvykala na kalhotky jako takové. Jak jsem psala výše, tak na tento střih nejsem zvyklá. Byl to zvláštní pocit – to je tou změnou po tak dlouhé době. Po druhé jsem už to ani moc nevnímala a pak už jsem si dokonce říkala, jestli se na ty tanga nevykašlu a nekoupím si normální kalhotky:-D. Když jsem byla náctiletá, byly totiž „normální“ kalhotky hanba a kdo je měl byl středem posměchu. Jednu dobu bylo dokonce IN, když máte sukni nebo kalhoty a z nich vám ještě pořádný kus koukají tanga tak, aby je každý vidět:-D. To byla doba:-D.

Na začátku jsem vám psala, že vložky mi nikdy nesedly a nikdy se k nim ani nehodlám vrátit. Ten pocit, mít něco mezi nohama (nevím, jak to jinak říct) je strašně nepříjemný. Tyhle kalhotky jsou ale tenké jako normální kalhotky, není tam nic cítit a to je pro mě strašně důležité. Pocit, že se budu cítit jako s vložkou bylo to, čeho jsem se nejvíce bála. Jestli vložky nesnášíte, tak vás ujišťuju, že menstruační vložky a menstruační kalhotky jsou něco jiného (bohudík).

 

Moje dojmy z nošení:

 • Tenhle typ je o něco vyšší. Jestli máte rádi bokové kalhoty, kupte si typ bikini – z nízkých kalhot by vám ty moje podle mě vykukovaly:-). Na noc jsou ale podle mě ideální typ Midi anebo pak typ Full.
 • Musím si koupit více kalhotek, abych nemusela čekat, až uschnout:-D
 • Podle mě je super koupit si od každého druhu jeden, abyste je mohly střídat podle síly menstruace a také oblečení, které na sobě budete mít
 • Po použití sem je jen proprala pod studenou vodou a dala do pračky na nejnižší teplotu. Po uschnutí byly zase jako nové a připravené k použití.
 • Kalhotky peru na prázdno. Na praní používám gel na praní, který si už roky vyrábím. Aviváž se používat nesmí a proto jsem raději ani nedávala ocet, který normálně používám namísto aviváže.
 • Jsou velice příjemné na nošení – jak materiál, tak střih. Velikost FULL bych doporučila hlavně na noc, na den bych volila o něco nižší – Midi anebo pro ještě nižší pak Bikini
 • Kalhotky zvládnou i silnější menstruaci – měla jsem je během těch pár měsíců na sobě hodně nocí a zatím ani jedna nehoda. Mám velikost Midi, která je určená pro slabou až středně silnou menstruaci a stačí mi to. Pod pojmem silnější si každý určitě představujeme něco jiného, takže pokud máte opravdu silnou menstruaci raději si kupte kalhotky Full, ať máte opravdu klid celou noc. 

S kalhotkami jsem spokojená a to mnohem víc, než jsem čekala. Vložky mi nikdy nevyhovovaly a proto jsem se bála, že nebudu spokojená. Teď mám doma kalíšek, kalhotky a houbičky, takže hned několik druhů menstruačních pomůcek. Se všemi jsem spokojená, takže co teď???

 

Zkoušela jsem různé kombinace ve snaze vychytat si to nejlepší řešení, které mi bude vyhovovat. Zjistila jsem, že mi nejvíce vyhovuje toto:

 • Menstruační houbičky používám na začátek a konec menstruace, když je slabá a skoro o ní ani nevím.
 • Menstruační kalíšek používám na dny, kdy je menstruace hodně silná + k tomu kalhotky jako jištění (namísto slipovek).
 • Na noc nosím menstruační kalhotky, aby si tělo mohlo odpočinout. Někdy je používám místo houbiček na začátek a konec menstruace. Jsou také prima jako takové jištění, když víte, že to už máte dostat. 

Poznámka: Akorát si těch kalhotek musím koupit více, zatím mi to vyjde jen obden, než kalhotky uschnout:-).

 

Tak takhle mi to mi vyhovuje nejvíc. Vlastně jsem teď nejspokojenější za celou dobu, co menstruaci mám, tedy za nějakých 17 let. Jsem spokojená hned z několik důvodů – nemusím každou menstruaci řešit, jestli mám koupené tampony, nemusím se bát, že mi kouká u doktora z kalhotek šňůrka, nemusím se bát syndromu toxického šoku, který způsobují tampóny a který mi vždycky dělal starosti a taky mě nemusí trápit, kolik jednorázových pomůcek za život spotřebuji. Nemám tedy žádný důvod se k tamponům vracet. Dokonce mám doma ještě krabičku tamponů, kterou jsem před několika lety koupila, ale za ty roky jsem neměla důvod po ní sáhnout.

Každý si samozřejmě musí přijít na to, co vyhovuje konkrétně jemu. Podle mě je vždy nejlepší cesta vyzkoušet si všechny možnosti, které existují a pak se rozhodnout, co si vyberete. Nikdo neříká, že to musí být jedna věc…jak vidíte, já si vybrala hned 3:-).

Tip od kamarádky: Když jsme se s kamarádkou bavily o menstruačních kalhotkách, říkala mi, že je také používá a je s nimi velice spokojená. Akorát k nim ještě několikrát za den používá intimní vlhčené ubrousky, aby se cítila dobře. 

 

Jak poznáte, že je čas kalhotky vyměnit? 

Kalhotky můžete mít klidně celý den jako běžně nosíte normální kalhotky. Samozřejmě ale záleží na síle menstruace. Při slabší menstruaci je bez problému můžete nosit celý den nebo celou noc. Za mě tedy vydržely bez nehody celou noc (cca od 10 hodin do 8 rána). Jestli je čas kalhotky vyměnit poznáte, jako to poznáte u vložek…stejně jako u tamponů to poznáte. Pokud je budete nosit přes den, je určitě lepší mít v záloze ještě jedny anebo něco jiného – třeba kalíšek.

Pro představu model Midi dokáže absorbovat 10-15ml = 2-3 tampony velikosti normal, model Bikini  také 10-15ml, Full 15-20ml = 3-4 tampony. 

 

Jak se kalhotky perou?

Kalhotky nejdříve ručně properete pod studenou vodou a pak je dáte do pračky na 30 stupňů. Prací gel použijte jako vždy, jediné, co se nesmí používat je aviváž. Po vyprání kalhotky otočte naruby a nechte volně uschnout. Nesmí do sušičky ani se nesmí žehlit.

Jak si vybrat správně

Kalhotky mě tedy mile překvapily a po počátečním nezvyklém pocitu jsem si je velice oblíbila. Jsem ráda, že jsem je vyzkoušela. Kdybyste je chtěli také vyzkoušet, určitě si dobře zvolte velikost, ať vám padnou a taky se zamyslete na jak silnou menstruaci kalhotky chcete, či jaký střih vám bude vyhovovat. U kalhotek jsou přesné míry pasu a boků, takže se stačí změřit a vybrat odpovídající velikost. To vše je velice důležité. Kdybyste si nevěděly rady, na stránkách vám moc rádi poradí, abyste byly s vaším výběrem spokojené.

 

Máte už nějakou zkušenost s menstruačními kalhotkami? Byly jste spokojené nebo ne? Podělte se s námi v komentářích, třeba to při rozhodování či výběru ostatním ženám pomůže.