Vítejte na mém novém blogu!

Jsem ráda, že jste sem zavítali a budu mít velkou radost, když tu najdete, co hledáte a taky se sem zase někdy vrátíte:-). Před několika lety jsem se s přítelem Jardou rozhodli, že naší planetě ulevíme a začneme snižovat množství odpadu a plastů v naší domácnosti. Postupně se učíme, hledáme a zkoušíme alternativy k věcem, které používáme a nahrazujeme je za ekologičtější. Některé nám nevyhovují a tak hledáme dál. Naštěstí je v dnešní době velký výběr, stačí tedy jen hledat, zkoušet a najít si, co vám vyhovuje.

Blog jsme nazvali Less waste, protože být Zero waste se nám zatím nevede a asi ani nikdy nepovede a proto mi také tento název přišel vhodnější. Snížit množství odpadu je na rozdíl od zero waste možné pro každého, stačí jen chtít. Ráda bych na tomto blogu zdokumentovala mou cestu za snížení produkce odpadu a všech zdrojů v naší domácnosti. Třeba to může někoho inspirovat a přesně proto jsem se rozhodla naši cestu sdílet.

Nezapomeňte, že každá změna se počítá. Postupujte krůček po krůčku a hlavně nebuďte smutní, když se vám to nevede. Uvidíte, že když to budete zkoušet, nakonec najdete svoji vlastní cestu po které budete kráčet:-).

 

Dneska se budu věnovat přírodnímu zubnímu kartáčku. Je to zajímavá alternativa na čištění zubů a proto si myslím, že by na tomto blogu neměla chybět.

O přírodním zubním kartáčku jsem se dozvěděla přibližně před dvěma lety a od té doby ho používám. Občas používám i bambusový zubní kartáček s doma vyrobenou zubní pastou, to většinou když mi kartáček dojde a trvá mi si objednat další:-). Možná je to i proto, že je čištění zubním kartáčkem zvyk, který si s sebou všichni odneseme z dětství. Třeba jednou budu používat ten přírodní na 100%, ale zatím to mám tak, že si ráno vyčistím touhle větvičkou a večer bambusovým zubním kartáčkem s doma vyrobenou pastou. Recept na přírodní zubní pastu pro vás připravuji a brzy ho tu najdete:-).

Co je to přírodní zubní kartáček?

Jedná se o přírodní alternativu čištění zubů. Je to větvička ze stromu Salvadory perské – je tedy na 100 % přírodní. Připravila jsem si pro vás pár informací ke kartáčku: jak se používá a jaké jsou jeho výhody. Už ho nějakou dobu používám, takže bych se s vámi o mou zkušenost chtěla podělit.

 

Je to Siwak/Miswak nebo ne????

Určitě se vám při pohledu na kartáček okamžitě vybaví název Siwak. Ano, Siwak je také větvička ze Salvadory perské stejně jako tento kartáček, ale tuto ochrannou známku mám pouze jedna firma v ČR a ostatní musí používat jiné označení. Proto se v případě tohoto kartáčku slovo Siwak nesmí používat. Neoficiálně – pro mě je to všechno Siwak, i doma tomu tak říkám, ale po konzultaci s touto firmou, od které jsem kartáček kupovala jsem zjistila, že název v článku opravdu nemohu použít. Takže asi tak:-).

 

Výhody zubního kartáčku:

  • Přírodní zubní kartáček je větev ze stromu Salvadory perské (Salvadora Persica)
  • Obsahuje antibakteriální a antimikrobiální látky, které působí proti tvorbě zubního plaku
  • Posiluje dásně
  • Potlačuje zápach z úst
  • Výborné čisticí a leštící účinky
  • Zabraňuje usazování zubního kamene
  • Působí proti krvácení dásní a zánětům
  • Kartáček má jemná vlákna – je vhodný i pro citlivé zuby
  • Přirozeně bělí zuby
  • Jedná se o rozložitelný kartáček z obnovitelných zdrojů
  • Nepotřebujete zubní pastu
  • Skvělá náhrada za plastové zubní kartáčky 

 

Jak přírodní zubní kartáček používat

  1. Kartáček vyndejte z obalu a omyjte vodou.

2. Kartáček je krytý vrstvou kůry, která se dá jednoduše odstranit.  Z užší strany tyčinky kůru odstraňte v šířce 4mm.. Oloupejte ji nebo seřízněte. Další možnost je kůru okousat.

Poznámka – Výrobce doporučuje odstranit 2-4mm, ale mě 2 milimetry přijdou docela málo. Osobně dávám přednost 4-5mm. Jde o to, že se z odkrojené části stane kartáček a na mě je těch 2mm prostě málo.

3. Pomocí stoliček jemně prožvýkejte vlákna, až budou vypadat jako štěteček. Pokud se vlákna lámou, koušete moc silně. Kartáček je nyní připravený k použití.

4. Zuby si vyčistěte jako normálně. Vyčistěte je ze všech stran. Na kartáček zbytečně netlačte.

5. Nezapomeňte si také vyčistit jazyk (já ještě používám škrabku na jazyk).

6. Při čištění promíchejte sliny se silicí, která se uvolňuje z kartáčku (zahubí to bakterie v ústech).

7. Po čištění kartáček opláchněte pod vodou a uložte ho do pouzdra.

 

Jak dlouho si tímto kartáčkem čistit zuby?

Zuby čistěte několikrát denně – podle potřeby. Není přesně určený doba čištění. Já se držím svých naučených 2 minut. Po jídle během dne si kartáček chvilku požvýkávám, klidně i déle, když nesleduju čas:-).

 

Jak poznáte, že je kartáček vysušený?

Při čištění bude hodně suchý, tvrdý a budou vám v puse zůstávat vlákna. Kromě toho bude skoro nemožné rozkousat novou část kartáčku po odříznutí.

 

Opravdu nepotřebujete zubní pastu?

Ano, opravdu! Vlákna zuby skvěle vyčistí a ty zůstanou krásně čisté a hladké. Naopak, tak hladké zuby jsem po vyčištění elektrickým ani ručním zubním kartáčkem nikdy neměla. Kartáček obsahuje přírodní antibakteriální a antimikrobiální silice, které působí proti tvorbě zubního plaku.

Vím, že se tomu dá těžko uvěřit, ale uvidíte, že když tenhle kartáček vyzkoušíte a poprvé si s ním vyčistíte zuby, budou všechny pochybnosti pryč. Já se taky raději přesvědčím sama a pak až uvěřím:-D

 

Jak dlouho vydrží 1 kartáček?

Jeden přírodní kartáček vydrží přibližně jeden měsíc (po otevření).

Pár tipů na závěr:

  • Kartáček nenechávejte v blízkosti toalety, protože pohlcuje pachy.
  • Pokud kartáček pouští vlákna dejte ho přes noc do skleničky s vodou. 
  • Neodkrývejte zbytečně velkou část kůry. Vždy odstraňte jen tu část, kterou budete používat (já asi 0,5mm).  Když odstraníte třeba 3cm, vlákna se po celé této délce roztřepí a zuby se tím budou dost těžko čistit. 
  • Až vlákna ztratí chuť (cca 2-3 dny), odřízněte je nožem a postupujte jako na začátku. Opět tedy okousejte nebo odřízněte kůru, rozžvýkejte vlákna a pokračujte v čištění. Kartáček vždy uložte hned po použití do pouzdra. 
  • Během používání může kartáček lehce oschnout (přeci jen je to větvička). Když ho necháte mimo pouzdro, stačí i přes noc. V tom případě konec kartáčku namočte do vody. Někdy stačí pár minut a kartáček jde zase použít, klidně ho ale můžete nechat ve vodě přes noc. Zbytečně ho nenamáčím celý, jen prvních pár centimetrů.

 

Kolik kartáček stojí a kde ho koupíte:

Kartáčky kupuji na více místech (mám ráda změnu). Tento je z www.earplugs.cz a stojí 59 Kč. Při prvním nákupu nezapomeňte přikoupit pouzdro na kartáček, bez toho by vám kartáček vyschnul a to by byla škoda. Pokud budete kupovat kartáček pro více členů, objednejte více pouzder. Každý si svoje pouzdro může nějak označit, aby si poznal, který je ten jeho (například samolepkou, fixou…).

 

Má zkušenost s tímto kartáček:

Při prvním použití jsem byla hodně zvědavá. Nikdy jsem nic podobného používala a přeci jen je čištění větvičkou hodně netradiční. Nevěděla jsem, co mám očekávat:-). Navíc to, že nepoužíváte zubní pastu je věc, kterou jsem si nedovedla představit. Opravdu to může fungovat?

 Na internetu jsem viděla hodně recenzí a zjistila, že někteří lidé nebyli s kartáčkem spokojení kvůli výrazné chuti nebo vůni. K tomu bych chtěla říct, že já tento dojem nesdílím. Vůně mi je příjemná a i tak zmizí za 1-2 dny, poté je kartáček zcela bez vůně. Chuť je napoprvé trochu výraznější, připomíná křen, ale neděste se, stejně jako u vůně brzy zmizí. Opravdu se není čeho bát. Kdyby vám ta počáteční chuť a vůně vadila, vydržte ty první dny a uvidíte, že nakonec budete s kartáčkem spokojeni:-). 

Z prvního čištění jsem si odnesla absolutně fantastický pocit. Zuby jsou totiž neuvěřitelně hladké. Pořád jsem si je musela přejíždět jazykem:-). S kartáčkem – ručním i elektrickým jsem této hladkosti nedosáhla. Navíc máte v puse takový svěží pocit. S výsledkem jsem byla a dodnes jsem spokojená. Samozřejmě používám i mezizubní kartáčky a zubní nit (bambusovou), to je jasné. Místo ústní vody pak kloktám každé ráno 20 minut 1 lžíci kokosového oleje (to mě naučila ajurvéda). Je to skvělé na odstranění bakterií, pro zdravé dásně a také na bělení zubů. 

Není nutné se učit nějakou techniku, jak si zuby kartáčkem čistit. Postupně si vychytáte, co vám vyhovuje. Já si pohybem nahoru a dolů postupně vyčistím zuby zepředu a pak zadní stranu, nakonec ještě kartáček pořádně pokoušu stoličkami. Kartáček používám 1-2x denně a když mám potřebu i přes den.. Po jídle si vezmu kartáček k televizi a pomalu ho pokousávám třeba u filmu:-). Při čištění nezapomínám na vyčištění jazyka. Nakonec kartáček opláchnu a vrátím do pouzdra.

Každé 2-3dny kartáček o kousek odříznu. Jeden kartáček mi vydrží cca 1 měsíc. 

Jak jsem psala výše, kromě tohoto kartáčku používám i bambusový s doma vyrobenou zubní pastou. Kolikrát ale používám třeba celý měsíc dva jen tuhle větvičku. Kdybych doma neměla vyrobenou velkou zásobu přírodní zubní pasty, asi bych už zůstala jen u tohoto přírodního kartáčku. Jestli vás tedy zajímá otázka, jestli můžete používat na čištění jen tuhle větvičku namísto kartáčku a pasty, tak odpověď je – ano, určitě:-). Zuby vyčistí lépe než většina kartáčků, obsahuje plno prospěšných látek, je zcela přírodní, žádný plast a navíc nemusíte kupovat zubní pastu. Je tedy plnohodnotnou náhradou.