Před několika lety jsem si začala plno věcí vyrábět. Krok po kroku jsem začala nahrazovat jednu věc za druhou. Změnou prošla kuchyně, koupelna…prakticky každá část domácnosti. Dále jsem hledala, čím nahradit gel na praní (tehdy jsem prala jedině v Perwolu). Při hledání mě zaujal mýdlový sliz. Hodně lidí s ním bylo spokojeno, proto jsem se i já rozhodla, že sliz na praní vyzkouším:-).

Momentálně střídám mýdlový sliz s pracím gelem a práškem na praní, vše je samozřejmě domácí výroba. Střídám to podle potřeby a taky podle toho, co mám zrovna vyrobené.

Na výrobu mýdlového slizu budete potřebovat mýdlo na praní. Použila jsem Jelena nebo ho seženete  i pod názvem jádrové mýdlo. Mýdlo se samostatně používá na odstranění fleků na oblečení. Nově se už prodává i tekutý, ale ten je pro tento recept nevhodný.

Dále budete potřebovat vodu a sodu na praní. Pozor – Soda na praní se dost plete s jedlou sodou a sodou krystalickou. Je třeba použít správnou sodu, jinak recept nedopadne dobře.

 

Jakou sodu budete potřebovat:

Sodu na praní budete potřebovat práškovou – najdete ji pod názvem uhličitan sodný nebo soda na praní. Prodává se i soda krystalická, ta by vám práci hodně ztížila, tu tedy nekupujte. Odkaz na to, kde správnou sodu seženete najdete v seznamu surovin. Stejně jako Jelen je to levná záležitost, stojí pár korun. Výroba mýdlového slizu je velmi levná, rozhodně praním v něm ušetříte.

Já už mám vyrobeno a odzkoušeno. Na hodnocení jsem si nechala pár měsíců, abych mohla objektivně hodnotit.

 

Jak se mi pralo s mýdlovým slizem a co na něj říkám?

 Výroba mýdlového slizu byla velice jednoduchá: stačí rozpustit mýdlo a přidat zbytek. Za pár korun jsem vyrobila 6 litrů mýdlového slizu, je to tedy velice levné. Moje peněženka se raduje. Z jedné várky jsem vyprala 24 praček – dává se ho více, než jiného gelu. Jedna pračka vyjde na méně než korunu! Mýdlový sliz jsem dávala do bubnu pod prádlo a někdy zase do přihrádky na prášek. Nepřišel mi v tom rozdíl. Když jsem pak myla přihrádku na prací prášek, říkala jsem se, proč si jí špiním, když vlastně nemusím. Teď už dávám mýdlový sliz nebo prací gel rovnou do prázdné pračky a na to hodím prádlo.

K hodnocení bych řekla, že jsem velice spokojená. Prádlo je čisté, vyprané jak má. Sliz nemá vůni, prádlo je tedy bez vůně. Kdo chce vůni, použije aviváž nebo pro změkčení prádla ocet. Máme tvrdou vodu, tak jsem při praní ručníků přidávala ocet, po kterém jsou krásně měkké a nově teď používám eko změkčovač vody od firmy Tierra Verde.

Po praní na prádle nejsou fleky vzniklé nerozpuštěním slizu, což je dobře. U pracích prášků se to někdy stane, tady to nehrozí. Je to levný, ekologický prací prostředek, který prádlo vypere. Já jsem spokojená. Za mě doporučuji😊

 

Rozdíl mezi doma vyrobeným pracím gelem a mýdlovým slizem – přijde mi, že mýdlový sliz si oproti gelu trochu hůře poradí se skvrnami a s bílým prádlem. Při jeho používáním si tak ještě pomáhám potřením skvrny jádrovým mýdlem, žlučovým mýdlem nebo nějakým eko odstraňovačem skvrn.

Na bílé prádlo se mi osvědčil perkarbonát. Přidávám ho do praní anebo u hodně špinavého bílého prádla či polštářů prádlo namočím do horké vody s perkarbonátem. Perkarbonátu dávám 3 lžíce do pračky v případě bílého prádla a 1 a 1/2 u barevného. Někdo perkarbonát na barevné prádlo nedoporučuje, ale já jsem si za ty roky žádného problému na oblečení nevšimla.

 

Co na odolné skvrny?

Na odolné skvrny můžete použít samotné jádrové mýdlo anebo také mýdlo žlučové. Skvrnu namočíte, potřete a pak to normálně vyperete.

 

Jak čistit pračku?

Někteří lidé se bojí vlastnoručně vyráběné gely a jiné prací prostředky používat, protože se bojí o svou pračku. Moje pračka má 8 let a většinu času peru v doma vyrobeném gelu a teď i mýdlovém slizu.

Pračku jednou za 3 měsíce čistím kyselinou citrónovou – do bubnu nasypu 200 gramů kyseliny citrónové a zapnu na 90 stupňů. Až se pračka naplní vodou, pozastavím praní a nechám 60 minut působit, poté doperu. Důležité je prát pračku naprázdno a dát dlouhý program – 2 hodiny na nejvyšší teplotu. Pračka se tím skvěle vyčistí a září jako nová. Dále pravidelně myju dvířka a nečistoty usazené v těsnění pračky. Mám na to vodu s octem a pak to všechno opláchnu mokrým hadříkem.

 

A co bílé prádlo?

Doma moc bílého prádla nemám, ale pokud byste nebyli spokojení s účinkem, stačí přidat do přihrádky na prášek 3 lžíce perkarbonátu sodného. Ten je na bílé prádlo i skvrny přeborník. Navíc čistí vaši pračku od usazených nečistot, takže je to vlastně takové 2 v 1. Perkarbonát koupíte na kutilov.cz anebo v eshopu Tierra Verde. Používá se do pracích prášků na bělení a zároveň při praní čistí vaši pračku.

 

Máte tvrdou vodu?

Jestli je vaše prádlo na dotek tvrdé, máte s největší pravděpodobností tvrdou vodu. My také, a proto používám změkčovač vody. Místo aviváže používá ocet. Ručníky jsou po něm krásně měkké (konečně):-).

 

A co vůně?

Pro vůni používám sprej z destilované nebo převařené vody do které přidám trochu aviváže nebo esenciální oleje. Stačí pár kapek levandulové silice a prádlo hned nádherně voní a navíc je chráněné proti molům.

 

Výroba

Doba přípravy: 30 minut

Množství: 6 litrů

Cena: 20-30Kč (záleží na ceně mýdla)

 

Budete potřebovat

 • 180g mýdla na praní Jelen
 • 1 litr vody

+

 • 5 litrů horké vody
 • 100g sody na praní – prášek (uhličitan sodný)

Pomůcky: velká nádoba na 6-7 litrů.

 

Postup:

 1. Jelena nebo jiné jádrové mýdlo nastrouhejte na struhadle najemno. Nedýchejte to, není to příjemná vůně (štípe to). Stačí když se nebude sklánět k mýdlu anebo si vezměte roušku. Strouhání dost urychlí rozpouštění mýdla. Když jsem to přeskočila některé kousky mýdla se nerozpustily.
 2. V hrnci přiveďte k varu litr vody. Přidejte do něj nastrouhané mýdlo. Za stálého míchání vařte na střední teplotu do rozpuštění mýdla. Míchání rozpouštění mýdla dost urychlí a hlavně by se jinak mýdlo usadilo na dně.
 3. Když je mýdlo rozpuštěné nalijte mýdlovou směs do velké nádoby nebo hrnce. Použijte něco, co nepraskne, pokud nemáte, nechte směs nejdříve trochu zchladnout.
 4. Do mýdlový směsi přidejte práškovou sodu na praní, dobře promíchejte a pak zalijte horkou vodu (5 litrů). Sodu přidávejte vždy jako první, aby se zcela rozpustila.
 5. Hotový sliz na praní nechte odkrytý vychladnout.
 6. Mýdlový sliz bude hotový až ztuhne, což je přibližně za 12 hodin. Poté můžete nádobu se slizem uzavřít.

 

TIP: kdo chce sliz o něco tekutější může ho druhý den rozmixovat tyčovým mixérem.

 

Použití: Odměrkou naberte potřebné množství slizu na praní. Dejte ho do bubnu nebo do přihrádky na prášek (lepší je do bubnu, ať si zbytečně nešpiníte přihrádku na prací prášek). Přidejte prádlo a dejte vyprat tak, jak jste zvyklí. Prala jsem s ním na všechny teploty a nevšimla jsem si, že by při některé fungoval hůře.

 

Dávkování: 250-500ml přímo do bubnu pod prádlo. Na poloviční zatížení pračky použijte 250ml. Na špinavé prádlo anebo při plném zatížení pračky použijte 500ml. Samozřejmě si to můžete upravit, k dosažení požadovaných výsledků.

 

Bílé přádlo – pro maximální bělící účinek a odstranění skvrn přidejte 1 lžíci perkarbonátu do přihrádky na prací prášek.

 

Kde suroviny seženete?

 • Soda na praní – www.kutilov.cz
 • Jelen nebo jiný mýdlo na praní – drogerie Teta, Dm…
 • Velká nádoba na mýdlový sliz – www.ekokoza.cz– Sehnala jsem tam velký kýbl s víkem, je plastový, tak nechám horkou směs nejdřív trochu zchladnout, aby nepraskl.

 

Skladování: při pokojové teplotě

Trvanlivost: 1 rok. Časem se z něj může začít uvolňovat voda. Stačí když mýdlový sliz znovu dobře promícháte anebo promixujete tyčovým mixérem. Uvolňování vody ničemu nevadí.

 

Jako obal jsem zvolila tento kyblík z Kiku. Už ho mám nějaký ten rok, vždy ho jen umyju a vyrobím další várku.