Velmi účinný domácí prací prostředek. Odstraní i těžko vypratelné skvrny a skvěle vybělí i bílé prádlo nebo záclony. Navíc funguje stejně dobře při nízkých teplotách jako při těch vysokých. V kupovaných pracích prostředcích jsou složky na odstranění skvrn dost ošizené. V tomto receptu je hned několik velice účinných ingrediencích, které vám s odolnými skvrnami pomohou. Dříve jsem prala přítelovi montérky v kupovaném prášku, ale moc to nefungovalo. Teď už peru několik let ve svém pracím prášku/gelu a neměnila bych. Prací gel zároveň pečuje i o vaši pračku, takže po vyprání zůstane čistá a zářivá.
Poslední dobou mi chodí hodně dotazů k tomuto prášku. Nejčastější dotaz je jestli je prášek vhodný na bílé nebo na barevné prádlo. Já osobně prášek používám na bílé i barevné už několik let. Bílé prádlo krásně vybělí a z barevného zase odstraní skvrny. Nejčastější materiály jsou u nás bavlna a polyester. Na jiné materiály jsem prášek nezkoušela. Peru s ním opravdu vše a jsem velice spokojená. Teď jsem byla porovnat nové černé triko s 2 roky starým a nevidím moc velký rozdíl. Samozřejmě je o něco světlejší, ale myslím že na 2 roky nošení je to odpovídající. Rozdíl mi přijde dost zanedbatelný a tak to vypadá na to, že prádlo neodbarvuje. Každý si ale musí vyzkoušet co mu vyhovuje nebo co od prášku čeká. Vyzkoušejte a uvidíte sami jestli vám bude prášek vyhovovat. Třeba si ho necháte jen na bílé anebo jako já na vše co budete prát. Doufám, že budete s práškem spokojení tak jako já. Pokud budete mít nějaký dotaz nebo zkušenost napište mi do komentáře:-)
SUROVINY
- 1 litr vroucí vody
- 150 g jádrového mýdla (používám Jelen nebo Milena)
- 120g sody na praní- práškové (uhličitan sodný)
- 30 gramů proteázy- na těžko vypratelné skvrny (od krve, trávy, potu…) – momentálně není k sehnání, takže ji vynechávám
- 3 litry studené vody- k přidání až druhý den
Množství: 4 litry pracího prostředku = 30- 35 praček plně zatížených praček
Cena pracího prostředku: 50 Kč (záleží ale na ceně kupovaných surovin)
Pomůcky: velká mísa, velký hrnec, tyčový mixér/mixér
Poslední dobou jsem si oblíbila toto mýdlo
Na praní budete dále potřebovat:
Perkarbonátu sodného s 3% TAED (jinde označen jako peruhličitan sodný)- na odstranění skvrn a pro krásně bílé prádlo. Lze použít jen perkarbonát. TAED je aktivátor perkarbonátu při praní na nízké teploty. Já peru hlavně na nízkou teplotu, proto kupuji vždy tento. Kupuji: ZDE
Někdy používám i tento od firmy Tierra Verde. Dá se koupit na jejich eshopu a někdo z vás mi psal, že i v drogerii DM:-).

POSTUP
- Jádrové mýdlo nastrouhejte najemno.
- Do hrnce dejte 1 litr vody a přiveďte ji k varu. Když se voda vaří, přidejte mýdlo a míchejte do rozpuštění (zabere to 3-5 minut). Dříve jsem vroucí vodu nalila do mísy, smíchala s nastrouhaným mýdlem a míchala do rozpuštění. Jde to tak i tak:-).
- Vodu s mýdlem přelijte do velké nádoby, ve které budete prací gel vyrábět. Nádoba by měla mít objem min. 5 litrů. Do horké vody nalijte sodu na praní a proteázu. Směs může začít pěnit a stoupat, postupně ale zase klesne.
- Dobře promíchejte, nechte vychladnout a zakryjte. Nechte stát do druhého dne při pokojové teplotě.
- Druhý den přilijte 3 litry studené vody a rozmixujte tyčovým nebo klasickým mixérem (já používám mixér). Nemusíte se bát poškození mixéru nebo dokonce načichnutí nádoby po těchto surovinách. Naopak. Všechny použité suroviny se používají i do mycích prostředků nebo na čištění myčky, pračky takže po nich bude mixér čistý skoro jako nový:-). Kromě toho je gel bez vůně, takže nic nenačichne.
- Po rozmixování přelijte gel do čisté a suché nádoby.
Když se vám gel osvědčí doporučuji vyrobit větší dávku. Přeci jen je jedno, jestli člověk vyrábí 1 nebo více dávek a alespoň tak budete mít prací prostředek na dlouhou dobu vyřízený.
Obal
Kvůli tomuto gelu jsem si na ekokoza.cz objednala velký plastový kýbl. Vyrábím dvojitou dávku gelu a ještě tam mám místo.
Nový poznatek:
Když necháte vodu s rozpuštěným mýdlem trochu vychladnout – stačí 5 minut a pak teprve přidáte sodu s proteázou, neměla by pěnit. Naposledy jsem to zkoušela a fungovalo to.
Proč nepřidat perkarbonát rovnou do pracího gelu?
Dříve jsem to tak dělala a také jsem byla s výsledkem praní spokojená. Později jsem se ale dozvěděla, že se tímto perkarbonát aktivuje a není už tak účinný. Je proto lepší přidat ho při každém praní do přihrádky na prací gel. Perkarbonát nemíchejte s vodou. Aktivuje se tím a ztratí účinnost. Já ho mám přesypaný v dóze na pračce a u něj mám odměrku.
Dávkování:
Speciálně kvůli tomuto gelu jsem si koupila hrníčkové odměrky (odkaz na odměrky). Nechtěla jsem dávkovat od oka, protože jsem zjistila, že gelu dávám zbytečně moc. Teď použiju odměrku na 1/2 hrnku nebo 1/4 hrnku a je to vyřešené.
- 1/2 hrnku (120ml) na 1 pračku + 1 lžíce perkarbonátu s TAED pro barevné prádlo a 3 lžíce na bílé prádlo
- 1/4 hrnku (60ml) při polovičním naplnění pračky +1/2 lžíce perkarbonátu s TAED pro barevné prádlo a 1 a 1/2 lžíce na bílé prádlo
Taed se do perkarbonátu přidává proto, aby se aktivoval i při nízkých teplotách. Jestli perete na 40 stupňů a více stačí samotný perkarbonát (vše kutilov.cz)
Pokud by se jednotlivé složky oddělovaly (zejména při delším stání, ale stává se to jen výjimečně), stačí když prostředek protřepete nebo promícháte.
Skladování: při pokojové teplotě
Trvanlivost: 1 rok
Účinky jednotlivých složek
- Jádrové mýdlo: odstraňuje skvrny a špínu
- Perkarbonát sodný: bělidlo. Pro bílé záclony, zachování barvy bílého prádla. Odstraňuje skvrny.
- Taed: zesiluje čistící účinek pracího prostředku. Také aktivuje fuknce perkarbonátu při praní na nízké teploty
- Proteáza: používá se k odstranění těžko vypratelných skvrn jako je krev nebo tráva. Funguje i při praní na nízké teploty
- Soda na praní: změkčuje vodu, desinfikuje, bělí a také zvyšuje účinek pracího prostředku
Kde suroviny koupit?
- Jádrové mýdlo- okolo 200 gramů za 30-40 korun v drogerie
- Prášková soda na praní: 1kg za 25 Kč na kutilov.cz (pod názvem soda lehká kalcinovaná), ekokoza.cz, mydlovysvet.cz
- Perkarbonát sodný: 1 kg za cca 40 Kč, např. kutilov.cz. Také po názvem Puer u Tierra Verde (na jejich eshopu anebo se dají jejich produkty koupit v drogerii DM)
- Taed: 200g za 39Kč kutilov.cz
- Proteáza: 100g za 45 Kč kutilov.cz
Na závěr: Kdybyste měli nějaké dotazy neváhejte mi napsat a já vám poradím. Obchody které jsem napsala výše jsou mé oblíbené, ale samozřejmě můžete tyto suroviny koupit ve spoustě dalším e-shopů.
Chodí mi od vás spoustu krásných emailů, jak perete v tomto pracím gelu. Mám velkou radost, že jste s gelem spokojení.