Dříve jsem měla koupelnu plnou šamponů, kondicionérů, gelů, krémů, různých žínek a dalších kosmetických produktů. Většina byla v plastovém obalu anebo v případě žínek a kartáčů vyrobena z plastu. Když teď nad tím přemýšlím, měla jsem toho strašně moc.

Před 6 lety se to změnilo, začala jsem měnit způsob života, protože jsem s tím dosavadním nebyla spokojená – začala si vyrábět domácí kosmetiku, používat přírodní kosmetiku a množství jsem zredukovala sotva na desetinu toho, co jsem používala tehdy. Každý měsíc jsem při úklidu koupeny vyhazovala různé lahvičky a najednou jsem neměla co vyhazovat. Používám obaly, které se dají doplnit a tím pádem používat stále dokola. Snažím se nepoužívat plast a postupně se snažím naši domácnost udělat změnit k lepšímu, k přírodě šetrnějšímu způsobu života. To ale není všechno. Možná je to věkem, nevím, ale zjistila jsem, že nepotřebuju tisíc líčidel, vlasových produktů a voňavek. Nekvalitní levnou kosmetiku nahradila kvalitní přírodní kosmetika. Škoda, že nemám fotku, jak vypadala koupelnová skříňka tehdy a teď. Málem se mi to tam nevešlo. Teď už mám ve skříňce konečně místo i na ručníky:-).

Dneska bych se ráda zaměřila na sprchování a koupání. Připravila sem si pro vás několik tipů, jak se nemuset vzdát toho, co používáte. Sprchový gel, žínka, šampon…stačí jen tyto věci vyměnit za jiné a najednou nebudete mít co házet do koše. Díky za to, že je v dnešní době takový výběr a každá věc z plastu už má ve většině případů neplastovou nebo dokonce Zero waste náhradu.

Podívejte se na tipy, jak se plastu a zbytečného odpadu v koupelně zbavit:

 

 

Sprchový gel

Sprchové gely vyměňte za tuhá sprchová mýdla. V posledních letech se těší velké oblibě a to oprávněně. Já jsem se do nich také okamžitě zamilovala. Není divu – na rozdíl od tekutých sprchových gelů nepotřebují žádný obal a předností je i jejich přírodní složení. Mýdlo musí být určené na sprchování, protože klasické mýdlo by vám mohlo vysušit pokožku nebo by nemuselo dostatečně pěnit.

Sprchová mýdla se prodávají v různých tvarech a vůních. Já jsem si oblíbila voňavá ručně vyráběná mýdla s přírodním složením.

Použití: Vezměte si houbu, namočte jí a potírejte mýdlem, dokud nevytvoříte pěnu. Samotným mýdlem to jde hůře, houba je rozhodně lepší.

 

  • Na mýdlo je třeba si koupit mýdlenku (například ze dřeva). Po umytí na ni mýdlo odložte. Mýdlenky jsou dělané tak, aby mýdlo rychle vyschlo a neleželo ve vodě, což by zbytečně zkrátilo životnost vašeho mýdla.
  • A co když si chci mýdlo vzít někam sebou, třeba na dovču? Na tuhý sprchový gel se dá zakoupit kovový obal (prodává např. Lush, kutilov.cz). S ním si mýdlo na sprchování můžete vzít kamkoliv budete potřebovat.

 

Tip: Solné mýdlo 

Ručně vyráběné solné mýdlo s přídavkem bahna z Mrtvého moře a skořice. Obsahuje také ovesné hedvábí a pudr z ajurvédské byliny Manjishta. Mýdlo mý prohřívací efekt a nádherně voní po patchuli, santalu a skořici. Díky skořicí má také jemný peelingový efekt.

Mýdlo bohatě pění a díky svému složení nevysušuje pokožku. Solná mýdla mají ještě jednu výhodu – vydrží déle než ta klasická (jsou pevná).

Složení: kokosový olej, bambucké máslo, ricinový olej, mořská sůl, bahno z Mrtvého moře, skořice, éterický olej – patchuli, santal.

Solné mýdlo prodává: www.prirodnitampon.cz

 

 

Houby a žínky na mytí

Syntetické mycí houby a žínky vyměňte za mořské houby. Tyto houby vytvořila příroda, tedy přesněji řečeno moře. Používat samotný kus moře, to je úžasné ne?

Existujte několik druhů hub – některé jsou jemnější a jiné fungují i jako jemný peeling. Ty nejjemnější jsou pak určené i k mytí obličeje. Osobně dávám přednost neběleným mycím houbám, protože obsahují více minerálních látek. Poznáte je podle tmavší barvy.

Používání: Protože se jedná o přírodní mořskou houbu, je třeba při používání pamatovat na pár věcí – houbu nejdříve nechat nasáknout vodou a pak teprve začít používat (při zmáčknutí suchý houby můžete strukturu houbu poškodit), nepoužívat vysoké teploty – jen takovou, jakou používáte i vy a také houbu neždímejte kroucení. Schnout se nechává na vzdušeném místě – nikdy ne na topení. Dá se koupit i sůl na čištění mořských hub. 

Životnost: přibližně 6 měsíců, podle toho, jak často jí bude používat.

 

Mořské houby mají kromě toho, že jsou ekologičtější i mnoho dalších výhod. Brzy se jim budu věnovat v samostatném článku. Tady je pár z nich.

                                                                                 Výhody mořských hub:

100% přírodní produkt – z obnovitelných zdrojů

Během mytí odstraňují odumřelé buňky kůže

Mořské houby dokáží absorbovat velké množství vody

Obsahují velké množství minerálů, jodu a solí

Jsou antibakteriální

Plně rozložitelné, mají dlouhou životnost

Vhodné i pro citlivou nebo dětskou pokožku

Hypoalergenní a desinfekční účinky – ideální pro alergiky

 

Tip: Karibská mycí houba

Tato houba pochází z Karibského moře. Společně s mýdlem vytvoří během chvilky bohatou pěnu. Karibská houba není tak jemná jako houba Středomořská. Funguje i jako jemný peeling, pokožka je po ní krásně jemná.

Karibská mycí houba je vhodná spíše na tělo. Na obličej je vhodnější houby plyšová:

Plyšová houba se jak už její název napovídá stane neuvěřitelně jemnou. Díky své jemné struktuře je vhodná i pro dětskou pokožku. Mořské houby jsou navíc hypoalergenní, takže je ocení i alergici.

Prodává: www.prirodnitampon.cz

 

Peeling

Lahvičky s peelingem snadno nahradíte přírodní egyptskou lufa žínkou. Lufa neroste v moři, jak by se mohlo podle jejího vzhledu zdát, ale na poli. Lufa je ve skutečnosti zelenina, která vypadá jako hodně dlouhá a velká okurka. Po usušení vytvoří jedinečnou strukturu. Používání lufy je účinnější než většina peelingů a přitom není třeba používat nic než samotnou lufu.

Lufa žínka se dá koupit velká (viz foto) anebo menší nařezaná na kousky. Při masáži lufou zbavíte vaši pokožku odumřelých kožních buněk a zároveň jí prokrvíte. Masáž lufou vám také pomůže odstranit únavu a ulevit od bolesti svalů a kloubů.

Použití: Po použití houbu dobře promyjte a nechte uschnout. Lufu namočte teprve poté použijte.  Stačí při sprchování lufou promasírovat mokrou pokožku. Uvidíte sami, až se dotknete suché pokožky. Ten pocit miluju – pokožka je neuvěřitelně jemná. Používání lufa houby je také dobré proti celulitidě. 

Při použití velké lufy – odřízněte část, která vám bude vyhovovat.

Egyptské lufa žínky prodává: www.shams.cz 

 

Další možnost je vyrobit si peeling doma. Je to zábava, můžete si vybrat z tolika druhů a receptů – z cukru, soli, kávy, meruňkových jadérek…stačí si vybrat. Na internetu najdete tisíce receptů anebo můžete improvizovat. Já mám nejraději kávový peeling.

Kávový peeling

Smíchejte 80g mandlového nebo olivového oleje, 70g krupicového cukru, 50g mleté kávy.  Během sprchy promasírujte pokožku a smyjte teplou vodou. Nebo smíchejte 2 díly oleje s 1 dílem mleté kávy. Použít se dá i samotná mletá káva, a dokonce i kávový lógr. Schovejte si peeling z kávy a večer s ním promasírujte pokožku.

 

Šampon

Stejně jako u sprchového gelu je i velký výběr tuhých šamponů. Většinou je najdete pod názvem Šampuky. Existuje i velká nabídka No Poo šamponů – tedy šamponu bez chemie.

  • Šampuk: Tuhý šampon různých tvarů. Největší nabídku má Lush. Jednou jsem měla šampon Fresh Hair od Almara soap a ten byl vynikající. Na výběr jsou šampuky na různé problémy – lupy, citlivá pokožka, šampuky pro barvené vlasy, různé vůně…Nejlepší je si vyzkoušet různé druhy a uvidíte, co vám bude vyhovovat.

Použití: Vlasy se pořádně namočí a pak si s ním namydlíte vlasy. Je to stejné jako když si myjete vlasy. Šampuky mají bohatou pěnu. 

 

Šampuky mohou mít i různé bláznivé tvary

 

  • No Poo šampony: Šampony přírodního složení a bez pěny. První možnost je koupení a druhý pak výroba. Z kupovaných se mi osvědčily různé bylinné ajurvédské prášky. Další možností je mytí vlasů pomocí vody a jedlé sody, šampon z rhassoul jílu,  šampon z cizrnové nebo pohankové mouky a dokonce existuje i technika mytí vlasů pomocí vody nebo rýžové vody. Těmto technikám se budu věnovat v jednom z dalších článků, protože si každá z nich zaslouží vysvětlení toho, jak funguje.

Vyzkoušela jsem šampuky i mytí vlasů moukou, samotnou vodou, bylinným práškem, jílem…tedy snad úplně všechny možnosti, jak si vlasy umýt. Momentálně jsem si oblíbila šampuky, akorát si je už nekupuju ale vyrábím (brzy se na jejich výrobu podíváme).

 

Kondicionér

Místo kondicionéru skvěle funguje oplach z jablečného octa. Pokud vůni octa nemáte rádi, nemusíte se bát. Ocet je dost naředěný vodou a navíc do něj stačí přidat pár kapek levandulové nebo rozmarýnové silice a nepříjemná vůně je pryč. Pozor, musí to nýt nefiltrovaný jablečný ocet (prodává se ve skleněné lahvi) a ne kvasný lihový!

Ocet by se neměl používat samotný, ale pouze naředěný vodou. Já používat tak 50ml octa a 250ml vody. Vodu doporučuji vlažnou, aby vám při přelévání neumrzla hlava:-D.

Použití: V lahvičce nebo sklenici smíchejte 50ml jablečného octa a 200-250ml vlažné vody. Kdo chce, přidá 2-3 kapky rozmarýnové nebo levandulové silice. Promíchejte. Vlasy umyjte šamponem a poté vlasy přelijte tímto oplachem. Nechte chvilku působit – stačí minutku a důkladně smyjte. 

Výsledek: Vlasy se budou lépe rozčesávat, nebudou tak rozlétané a zároveň je to dobré i vlasovou pokožku a proti lupům. Kromě toho budou krásně lesklé.

TIP: Před týdnem jsem u Almara soap objevila bylinkový octový oplach ve skleněné lahvičce, tak ho chci vyzkoušet. Určitě vám dám vědět:-). Mýdla od této firmy používám už dlouho, ale až po pár letech jsem zjistila, že sídlí asi tak minutu od našeho bydliště:-D.

A ještě další tip:

 Tip: Malinový ocet

Malinový ocet snadno vyrobíte z čerstvých nebo mražených malin a jablečného octa.

Návod: Do čisté sklenice dejte 100g červených malin a zalijte 300ml jablečného octa (používám Bio ocet od Alnatury). Sklenici uzavřete a dejte odležet na tmavé místo. Po 1 měsíci ocet sceďte. 

Použití: 2-3 lžíce malinového octa dejte do sklenice a zalijte 100ml vody. Vlasy umyjte šamponem, spláchněte a vymačkejte z nich přebytečnou vodu. Poté vlasy přelijte octovou vodou. Nechte minutu působit a smyjte.

Další péče o vlasy:

Na roztřepené konečky – vmasírujte pár kapek arganového nebo kokosového oleje. Olej rozetřete do dlaní a pak naneste na konečky.

Vlasové masky – vlasové masky se stejně jako ty pleťové dají vyrobit doma. Je jich tolik, že jim budu věnovat jeden článek. Na vlasy je skvělá například vaječná maska, banánová nebo maska z avokáda. Každá maska je dobrá na něco jiného. Vyrobit si můžete masky regenerační, výživné, pro rychlejší růst vlasů…vlastně je to jako v obchodě, akorát si jí místo koupení vyrobíte:-).

 

A co použít do koupele?

  • Bezobalové pěny –velký výběr má např. Lush
  • Bomby do koupele – šumivé bomby obal nepotřebují a je s nimi skvělé zábava. Prodávají se v různých vůních a když je hodíte do koupele pěkně vám jí zpříjemní. Nejčastěji se vyrábí z jedlé sody, kyseliny citrónové a vilínu. Bomby do koupele se dají vyrábět i doma (já se na to teprve chystám).

 

 

Čím si namazat tělo po sprchování?

Na tělo jsem si oblíbila tělové oleje. Jsou skvělé, stačí si vybrat, který vám bude vyhovovat. Oleje jsou multifunkční – dají se použít na tělo, obličej i na vlasy. Stačí vám jedna sklenička a máte hned několik produktů v jednom.

Místo různých tělových krémů vyzkoušejte oleje. Je jich tolik druhů, stačí si vybrat ten, který vám bude vyhovovat (každý je vhodný pro jinou pokožku).

Já jsem se zamilovala do kokosového oleje. Používám ho snad na vše – jako tělový krém, na pleť, roztřepené konečky, na vlasy (stačí hrášek oleje rozehřát ve dlaních a vmasírovat do vlhkých vlasů),  místo ústní vody – 1-2 lžičky oleje kloktám po dobu 15-20 minut (ajurvédská technika – oil pulling), vyrábím si z ní různé zubní pasty, tělová másla…

Kokosový olej je pro pokožku velice prospěšný. Nejkvalitnější je extra panenský kokosový olej ideálně v bio/organické kvalitě. Kokosový olej se dá koupit i za pár korun, ale nebude tak kvalitní a výsledek nebude stejný.

 

 

Řekla bych, že je to pro dnešek asi všechno. Jestli máte nějaké další tipy, které se týkají sprchování nebo koupání, budu moc ráda, když je napíšete do komentářů.

Brzy vás čekají další zajímavé články – Jak si vyrobit kokosový olej z čerstvého ořechu, recepty na prací gel nebo prášek a také domácí výroba šampuků. Články budou vycházet minimálně 1x týdně, tak nezapomeňte blog pravidelně sledovat.

 

Tak zase příště

Verča