Začátkem roku jsme byly na procházce s naší Sazí a nestačili jsme se divit, kolik odpadků zase kolem nás přibylo. Nejhorší to bylo podél silnice (jako vždy), ale kupodivu byla spousta odpadků i na poli. Po poli moc lidí nechodí, tak to tam zřejmě nafoukal vítr právě od silnice. Vždycky, když jsme na procházce na poli, sebereme co máme po ruce (plechovky, krabičky od cigaret), ale na tohle by ani tisíc procházek nestačilo.

Ještě ten den jsme dojeli pro velké odpadkové pytle do obchodu a rukavice. Jarda si vytvořil napichovátko z toho co našel ve své dílně (je klempíř) a já se vybavila dlouhými kleštěmi na vaření (nic jiného mě nenapadlo:-). Některé odpadky se nám totiž nechtělo sbírat jen v rukavicích. Vybaveni a připraveni jsme ve starém oblečení vyrazili.

 

Jdeme na to

Jak já jsem byla naivní, že od nás až ke kruháku vysbíráme všechny odpadky za jeden den! Je to asi 300 metrů, ale nakonec nám tuto vzdálenost trvalo zcela vyčistit celé 2 týdny! Každý den jsme po práci popadli odpadkové pytle a šli sbírat. Domů jsme chodili unavení, ale s úsměvem na rtech, že děláme něco dobrého a budeme to mít kolem krásné. Finální skóre bylo neuvěřitelných 15 těch největších igelitových pytlů + spousta harampádí, která se do pytlů nevešla. Všechny je na fotce nemám, protože jsme se jich hned chtěli zbavit a ne je celé 2 týdny syslit.  Mnoho věcí se do pytle nevešlo a tak jsme na konci dne museli odpadky odnášet na několikrát. Největší nález byla pneumatika, poklice od auta (několik), nárazník, staré tvrdé deky a velké kýble s barvou. Sice to nechápu, ale vypadalo to, že si někdo zastavil na poli a šel si natřít auto. Zřejmě se u silnice pořádají u nějaké párty, protože na určitých místech byly haldy flašek od alkoholu a krabiček od cigaret. Mrzelo mě i to, že tu často staví maminky s dětmi a všechny ty dětské výživy v plastových obalech a ubrousky musí házet na zem.

Když jsme sbírali odpadky často jsme se nestačili divit co jsme našli. Například jsme našli několik kyblíků s barvou, plachtu na auto a štětce, jak jsem psala výše. Nechápu, proč si to ten člověk neodvezl s sebou. Nejčastější pak byly nedopalky od cigaret, kelímky od kafe, krabičky z rychlého občerstvení (nejčastěji Mekáč) a spousta pet lahví. Hodně bylo i dětských příkrmů.

Nejhorší obavy se naplnily

Celou dobu jsem se modlila abych nenašla žádnou mrtvolu (to mě strašil Jarda, že se to může stát) a my jsem jí nakonec našli… Pod stromem, kde jsem se shýbala pro láhev na mě najednou vykoukla lebka. Strašně jsem se lekla, ani jsem se na to nechtěla pořádně podívat. Nakonec když jsem se pořádně zblízka podívala zjistila jsem, že to není člověk, ale pes. Musel to být velký pes, protože to byly obrovské kosti. Pejska mi bylo moc líto, protože tu asi umřel opuštěný a sám a tak jsme s Jardou došli pro lopaty a udělali mu pěkný hrobeček ozdobený okolnými květinami. Ještě že to nebyl člověk, protože o takový zážitek bych opravdu nestála, i když i ten pohled na toho pejska mi hodně dlouho ležel v hlavě. Máme doma 2 psy, miluju je, takže mě to hodně zasáhlo.

 

O 2 týdny později usilovného uklízení…

 

Po 2 týdnech bylo konečně hotovo a tak jsme se šli projet autem a podívat se jak to vypadá. Rozdíl to byl obrovský! Konečně až někam pojedeme uvidíme přírodu a ne samé odpadky.  Natočila jsem si to před i po úklidu na video, ale nemůžu ho najít. Snad ho ještě dohledám.

Doufám, že si toho lidé budou trochu vážit a když uvidí, jak je to uklizené odpadky nebudou vyhazovat. V okolí sice není žádný odpadkový koš, ale nevidím problém v tom odvézt si domů láhev nebo kelímek a tam je vyhodit. Vždyť to snad není takový problém. Třeba my jsme si s Jardou do auta pořídili odpadkový koš. Je malý, ale stačí. V této části město odpadky nesbírá anebo je to tak málo, že jsme si toho nevšimli. Je to na samotném okraji a tak když je vyhodíte bude to tam ležet ještě hodně dlouho.

Fotky z úklidu na IG (v počítači jsem je zatím nenašla)

Aktualizace 2020 – Díky Covidu pracuji z domova a tak jsem mohla sledovat, jestli tedy město ty odpadky uklízí. Zjistila jsem, že neuklízí. Akorát jednou za čas, asi 2x za rok přijede takový stroj, který seká trávu ve škarpách. Odpadky tak rozmetá na menší kousky a ony se pak rozlítají po celém okolí. Další problém je, že jsou pak o dost hůře posbírat, když jsou z nich drobné kousky. Město asi nechce platit člověka, co by to předem uklidil, tak to raději rozseká a ono se to pak všechno rozfouká do okolních polí a je uklizeno:(.

 

Výsledek

Více fotek na: https://www.instagram.com/p/BvKTbk7gDu7/

Když jedu kolem mám z toho krásný pocit. Dělali jsme to jak jinak než zadarmo, ale ten pohled mi za všechno to úsilí stál. Nasbírat 15 velkých pytlů na tak malé části mi přijde až neuvěřitelné a to ani nepočítám ty věci, co se do pytlů nevešli. Nevím za jak dlouho to je, ale není divu, že když tam bylo 15 pytlů odpadu vypadalo to tak strašně, jak to vypadalo. Při sbírání jsem potkala pár lidí, co šli po silnici a vždycky na mě koukali s překvapeným nebo znechuceným výrazem (spíše to druhé). Ano je to nechutná práce, ale někdo to udělat musí a navíc se chráníte, takže na nic nesaháte přímo. Někdy se člověk musí obětovat pro dobrou věc i když mu to zrovna nevoní. Dokonce mi i jeden pán hodil krabičku cigaret pod nohy a řekl, že má pro mě další odpadek k uklizení. Očividně mu přišlo vtipné, že odpadky sbírám. Další pán se mě přišel zeptat, jestli to mám od někoho nakázané a když jsem mu řekla proč to dělám, opět jsem se setkala s nepochopením. Prý asi nemám co na práci, když dělám takové zbytečné pí..oviny. Tohle mě prostě mrzí. Děláte něco pro své sousedy, abychom to prostředí kolem sebe měli pěkné a oni se vám ještě smějí nebo nadávají. Já si z toho ale nic nedělám. Nepotřebuju jejich svolení anebo chválu. Jen mě zkrátka zaujalo to, jak na to ostatní pohlíží.

 

Odpočívadlo = největší koncentrace odpadků

Na Den země jsem šla uklízet odpočívadlo. Tam byla koncentrace odpadků ještě mnohem vyšší, než ve škarpách podél silnice, které jsem předtím uklízela s Jardou. Mimochodem Den země je den, kdy lidé vejdou do ulic, domluví se kde se bude uklízet a pustí se do úklidu svého města. Já jsem byla na tuhle část sama, takže jsem byla sama pořadatel i účastník akce v jednom😊Alespoň jsem nemusela řešit, kdy se začíná a mohla přijít kdy chci:-). Bohužel bydlíme na samém okraji města a tak nám nezbývá nic jiného, než si to tady zkrášlit sami.

Kdo by chtěl bydlet v místě které je zavalené odpadky? Já tedy ne. Podívejte se na ty fotky a musíte uznat, že teď je naše okolí mnohem krásnější a to je to, proč to děláme. Samozřejmě vím, že se to zase vrátí. Opět se pustím do úklidu a budu doufat, že si lidé toho rozdílu všimnou a příště si to odhození odpadku rozmyslí. Doufat mohu….

 

Poznámka:

Omlouvám se, že tu pro vás nemám více fotek. Ve skutečnosti jsem fotila i točila, abych pak mohla vidět, jaký je to rozdíl. Jediný problém je, že se mi fotky ztratily. Doufám, že je ještě najdu a přidám sem:-).