Plogging je běh při kterém sbíráte odpadky. Je to tedy nejen běh, ale také hodně shybů a dřepů. O ploggingu jsem se dozvěděla před několika měsíci a hned jsem věděla, že ho musím vyzkoušet. Vlastně jsem ho už provozovala dříve, jen jsem nevěděla, o co se jedná. Když jsme si s Jardou šli zaběhat, po cestě jsme sebraly odpadky, které jsme našly podél cesty.

Líbí se mi ta myšlenka, že sportujete, děláte něco pro své zdraví a zároveň také děláte něco pro planetu. Odpadků je všude tolik, že je asi všechny neposbíráme. Nicméně každý posbíraný odpadek je znát a dělá z okolí hezčí místo. Nikdo určitě nechce bydlet obsypaný odpadky, chodit po poli plném odpadků a jezdit domů po silnice, kterou lemuje neskutečný bordel. To není hezký pohled:-(. Začátkem roku jsem s Jardou posbírala všechny odpadky podél silnice od baráku až ke kruhovému objezdu. Výsledkem bylo 15 obrovských modrých pytlů + pneumatiky, poklice a další. Nejvíc bylo nedopalků z cigaret a pak obalů z rychlého občerstvení.

Nalevo už je prostor pěkně vyčištěný. Napravo je to ještě neuklizené. Je to trochu víc přiblížené, ale jedná se o stejné místo. 

 

Odpočívadlo, to bylo úplně nejhorší. Při tomhle bych běhat nemohla, protože jsem místo toho několik hodin strávila v předklonu a sbírala jeden odpadek za druhým. Běh si schovám na pole, podél silnice je to těžký kalibr, to bych daleko nedoběhla. Jedno odpočívadlo = 1 odpoledne, takže asi tak.

Teď k tomu ploggingu.

Venku bylo krásně, Jarda byl ještě v práci a já jsem měla chuť jít si zaběhat. Mimo klasické oblečení na běh jsem si vzala také pytel a gumové rukavice. Pytel jsem si zavázala za ledvinku. Můj mobil je tak velký, že se mi nevejde do žádného obalu. Proto jsem si pořídila takovou tašku na bok – ledvinku. Já vím, že doba ledvinek už je pryč, ale ona je opravdu praktická. Na poli mě stejně nikdo nevidí, nanejvýš mě se mi vysměje pár zajíců a pomluví mě u srnek:-D. Pytel jsem si zavázala za pásek ledvinky. Rukavice jsou samozřejmě důležité, nikdo nechce sahat holou rukou na odpadky. Skvělá je i tyč na sbírání odpadků, která se dá za pár korun pořídit.

Začátek moc kombinaci běhu a sběru odpadků nepřipomínal. Spíše to bylo jen to druhé. Žijeme u pole, říkala jsem si, že seberu pár odpadků. Ve finále jsem se ale pořád shýbala pro další a další odpadky. Shyby jsou ale dobré na bříško, takže je to takové kompletní posilování:-D. Pytel byl brzy plný. Naštěstí to nebylo nic těžkého, tak jsem s tím mohla běhat. Nakonec jsem si ještě dala pár koleček, při které jsem konečně běhala a tu a tam sebrala zapomenutý odpadek. Odpadky dělali při běhání pěkný randál, takže jsem viděla, jak zajíci berou roha už 5 minut předtím, než k nim doběhnu:-).

Vím, že pole je plné myší, ale tuhle jsem tam opravdu nečekala.

 

Kromě krásného pocitu, že jsem si zaběhala, jsem měla i nádherný pocit z uklizené cesty. Nikde ani odpadek. Uvidíme, jak dlouho to vydrží. Běh u mě není na denním pořádku, proto jsem ráda, když se k tomu donutím. Teď mám velkou motivaci, proč chodit běhat.

Když jsem přiběhla domů, Jarda nevěřil vlastním očím, kolik jsem toho sebrala. Bylo to cca 15 minut? A hned plný pytel odpadků. Některé věci jsem moc nepochopila. Třeba proč je uprostřed pole hozený vibrátor nebo plechovka od Balakrylu. Říkala jsem vám, že na ty věci rukama sahat nechcete:-D. Nejvíc ale nechápu, proč si to ti lidé neodnesli domů. To mi hlava opravdu nebere. Jednou jsme u silnice našli 4 pneumatiky. Někdo přezouval auto. Proč to ale proboha nechal ležet u silnice? Na odpočívadle zase byla celá sada na auto – poklice, pneumatiky, kýble od barvy, blatník, plachta na auto… Na poli je zase nejvíce energy drinků, lahví od alkoholu, cigaretových krabiček a kelímků od kávy. Přes pole u nás chodí lidé na vlak, tak si pěkně posvačí a hodí to pod sebe. Očividně by je zabilo odnést jednu plechovku až k nádraží a hodit ji tam do koše.

 

Nezapoměňte – Plogging není jen sbírání odpadků…je to kombinace běhu a sbírání odpadků.

 

Protože jde při ploggingu i o běh, určitě nechcete jen stát na místě. Vezmete si sebou za pas nebo do ruky 1 odpadkový pytel a sem tam něco seberte, ať pořád nestojíte na místě. Alespoň vás to bude nutit vyběhnout co nejdříve znovu a dosbírat, co jste nezvládli. Nebo s sebou vezměte i zbytek rodiny, tak odpadků vysbíráte ještě víc. Já jsem ze začátku sbírala moc důkladně a místo běhu jen sbírala. Teď raději běhám častěji a vysbírám to postupně:-). Hlavně prosím nezapomeňte na rukavice, ať je to pro vás bezpečné.

 

„I jeden člověk může něco změnit – svými činy inspiruje ostatní a ty pak inspirují další“

 

Moje mamka vždycky říká, že nemá cenu něco dělat pro naši planetu, protože jeden člověk nikdy nic nezmění. Já mám na to jiný názor  – viz citát výše. Jeden člověk rozhodně něco změnit může. Lidé sledují své okolí a když je něco zaujme, začnou to dělat taky. Například když kolegyně zhubne díky low carb dietě a vy se do ní také pustíte. Je neuvěřitelné, jak může vaše chování ovlivnit lidi kolem vás. Něco od vás lidé okoukají anebo se to od vás dozví z mluvení a začnou to praktikovat i u sebe. Pravda je, že tomu někdy trochu pomohu a všem k Vánocům koupím látkové sáčky na ovoce, aby nepoužívali každý nákup ty jednorázově. Také celé rodině vyrábím prací gel a různou kosmetiku. Kolegyně v práci i kamarádky si samozřejmě všímají, že používám něco jiného než oni a zeptají se proč. Některé si chodí i pro radu, protože nevědí, jak to či ono něčím nahradit. Hodně lidí totiž snahu má, chce něco změnit, ale nemají ty správné informace.

Věřím, že nějaký efekt bude mít i úklid podél silnice, který jsme dělali začátkem roku. Už se zde neválí více než 100 kilo odpadu a je to neskutečně vidět.  Denně jezdíme kolem té krásně uklizené silnice a radujeme se, jak je to krásné. Věřím, že si toho všimli i ostatní a některé z nich to motivuje příště odpadky z okna nevyhodit. Jiní nás zase s Jardou viděli, jak dobrovolně odpadky sbíráme a třeba se do toho také ve svém městě pustí:-).

Hodně změn jsme udělali i u nás doma. Používám látkové odličovací tampony, látkové ubrousky namísto těch papírových, dřevěný zubní kartáček nebo Siwak, látkové sáčky i igelitky na nákup…samá látka, dřevo nebo sklo. Ve výsledku je to dost ušetřeného odpadu a také hodně plastu. Proto rozhodně zastávám názor, že jeden člověk může změnit hodně. Postupně lidí, kterým na naší planetě záleží přibývá a tím se vše mění k lepšímu.

Na tomto blogu s vámi budu sdílet naši cestu za snížením odpadu naší domácnosti. Snad se vám tyto tipy budou hodit jako třeba dnešní tip, jak spojit sbírání odpadků a běh:-). Neumím vše změnit ze dne na den, ale krůček po krůčku to jde a právě tyto krůčky s vámi budu sdílet na tomto blogu.

 

Co říkáte na plogging, vyzkoušíte ho?