Pravidelné čištění matrace je velice důležité. Často se může stát, že vám špatně spí, máte pořád ucpaný nos nebo vyrážku a nevíte proč. Problém se může skrývat v matraci a proto je ji třeba pravidelně čistit. Já mám ještě ke všemu alergii na prach a roztoče, takže matraci čistím každé 2 týdny. Jinak ale stačí i 1x za měsíc.

Je jedno, jestli máte matraci vyměnitelnou anebo je součástí postele jako to teď máme my (viz foto). Tato metoda čištění lze použít na všechny druhy matrací a dokonce i na látkové sedačky.

 

Budete potřebovat:

 

Jedlá soda – Jedlou sodu kupujte ve větším balení. Malé sáčky ze supermarketu by se vám pěkně prodražily. Velké balení v papírovém obalu prodává například firma Tierra Verde, kde ji také kupuji (eshop nebo se dá koupit i v DM drogerii).

 

Postup

Matraci není nutné před čištěním vysát, ale je to samozřejmě lepší.

Připravte si misku a nasypte do ní jedlou sodu. Pro jedno postel použijte 200 gramů jedlé sody, pro dvou postel 400 gramů. Postel by sodou měla být pokrytá, aby byla matrace kvalitně vyčištěná.

Dále přidejte 10 – 20 kapek eukalyptové silice (10 pro menší postel, 20 pro větší). Eukalypt totiž roztoči nesnáší a proto ji vždy přidávám. Pár kapek silice přidávám i do praní ložního prádla. Metličkou dobře promíchejte, aby se spojila s celou dávkou jedlé sody.

Připravte si síto s jemnými oky. Může být malé i velké, hlavně když sodu bude dávkovat postupně. Nyní dejte do síta asi lžíci sody a z výšky cca 1 metr nad matrací začněte sypat. Nestůjte na místě, vždy pokryjte větší plochu. Až soda dojte, přidejte další a pokračujte. Postupně pocukrujte celou postel tak, aby vypadala takhle:

Sypání s výšky a postupné doplňování sody má svůj důvod. Když jsem všechnu sodu nasypala do síta, spotřebovala jsem jí mnohem více. Stejně tomu tak bylo i když jsem nepoužila síto anebo postel sypala kousek od matrace. Postupně jsem si vychytala tento postup.

Nyní nechte sodu působit jak dlouho to jen jde. Ideální je 8-12 hodin. Čištění si tedy naplánujte ráno anebo pokud někam jedete přes noc, tak i přes noc. Při čištění je dobré otevřít okna nebo dveře, aby byly místnost co nejlépe větraná. Roztoči nesnáší čerstvý, studený vzduch.

Máte doma kočku nebo psa? Buď zavřete dveře anebo přes postel hoďte nějaký přehoz. Máme doma kočku a pokaždé by se v tom ráda vyválela. Soda sice není škodlivá, ale je dost slaná a taky by jí z ní mohla svědět srst, což nechci.

Nakonec postel důkladně vysajte a povlečte čistým povlečením.

 

Výsledek: Bude se vám lépe spát. Roztoči často způsobují vyrážky, ucpaný nos anebo jiné alergické reakce. Kromě toho do sebe soda natáhne všechny vůně i nečistoty z povrchu. Matrace bude i čistější. Když jsme měli bílou matraci, schválně jsem zkusila posypat sodou pouze půlku a po vysátí bylo jednoznačně vidět, že je tato strana bělejší.

Ten rozdíl je opravdu znát. Lehnete si večer do postele, lépe se vám usíná a ráno jste lépe vyspalí.

 

Pro sladké sny ještě na ložní prádlo stříknu vodu smíchanou s levandulovou silicí anebo si dám na stolek sušenou levanduli.

 

Tipy, jak se zbavit roztočů

 1. Postel alespoň 1x měsíčně čistěte pomocí jedlé sody a eukalyptové silice
 2. Ložní prádlo měňte každý týden
 3. Matraci pravidelně obracejte (pokud to jde) – ideálně jednou měsíčně
 4. V místnosti s postelí často větrejte – několikrát denně. Roztoči nemají rádi čerstvý studený vzduch
 5. Ráno postel hned nezakrývejte peřinou – postel je po ránu nasáklá potem (i když se vám nezdá, že se potíte) a když jí zakryjete, akorát to zhoršíte. Správně by se měla dát deka pryč, nechat alespoň hodinku postel odkrytou a během té doby větrat. Pak teprve postel ustelte a zakryjte nějakým přehozem. 
 6. Spát nahý je sice příjemné, ale postel by se pak měla častěji převlékat
 7. Ložní prádlo perte nad 60 stupňů, tato teplota zabije roztoče. Místo aviváže použijte trochu octa a přidejte pár kapek eukalyptové silice
 8. Postel také pravidelně luxujte
 9. Existují i protiroztočové povlaky na matraci
 10. Nepřetápějte zbytečně ložnici – teplota by neměla stoupnout na 20 stupňů. Roztočům vyhovuje teplota 22-26 stupňů
 11. Důležitá je i vlhkost vzduchu, pokud je nad 50% je ideální pořídit si odvlhčovač nebo alespoň častěji větrat
 12. Nejezte v posteli – nebo si pořiďte nějaký tác, ať nepadají drobky do postele
 13. Deky a polštáře perte/nechte vyčistit alespoň 1x do roka

 

 

Nemáte tolik jedlé sody? Jestli tolik sody nemáte, použijte alespoň tolik, kolik to jde. Stále je lepší něco, než nic:-). Stoupněte si na postel, nasypte trochu do síta a z výšky sypejte na postel. Z větší výšky pokryje soda větší množství matrace, než když budete cukrovat pár centimetrů nad matrací (menší spotřeba sody).

Nemáte eukalyptovou silice? Čištění jen pomocí jedlé sody stále funguje. Eukalyptovou silici přidávám proto, že ho nesnáší roztoči, ale dříve jsem to také dělala bez ní.

 

Přeji vám všem krásné sny