Za poslední měsíc jsme slavili hned několik oslav, a tak se mi nakupily zbytky vyhořelých svíček. Přítelova maminka svíčky miluje a ukazovala mi, kolik sklenic ze zbytkem vosku doma má.

Přemýšlela jsem stejně jako u každé věci, co vyhazuji, jestli je vyhodit anebo se dají ještě nijak použít. Napadlo mě, že je vosk stále použitelný, akorát už ve svíčce dohořel knot. Rozhodla jsem se tedy, že si ze zbytků vosku vyrobím novou svíčku.

Máte rádi svíčky a vždycky vám nějaký vosk zbyde na dně sklenice? Nevyhazujte ho a pusťte se do výroby nové svíčky. Uvidíte, že to bude zábava😊.

 

Budete potřebovat:

  • Dostatek zbytků vosku (můžete je sbírat do krabičky, dokud jich nebudete mít dost)
  • Knot – ideální s plíškem na dně (mám z Ekokoza.cz)
  • Kovová miska nebo zavařovací sklenice
  • Hrnec s vodou
  • Nádoba na novou svíčku – sklenice od svíčky

 

Postup

Dohořelou svíčku nechte vychladnout. Poté pomocí příborového nože opatrně rozbijte vosk a vysypte ho ven. Vyndejte knot. Kousky vosku dejte do dózy a pokračujte, dokud vosku nenabíráte dost na novou svíčku:-).

Nasbíraný vosk dejte do zavařovací sklenice nebo kovové misky. Další možnost je použít misku na vodní lázeň. Ideální je zavařovačka, kterou si už na roztavování svíček necháte. Nevyplachujte jí, vosku se beztak nezbavíte.

Kousky vosku dejte do sklenice. Tuto sklenici postavte do hrnce a kolem nalijte vodu tak, aby sahala do půlky sklenice. Voda se nesmí dostat do sklenice, proto nastavte teplotu jen tolik, aby moc nebublala a nenacákala do sklenice.

Během pár minut se vosk roztaví. Občas promíchejte, urychlíte tím rozpouštění.

Připravte si sklenici nebo starý obal od svíčky a přidělejte do něj knot.

  1. Knot s plíškem – na dno kápněte kapku rozpuštěného vosku a na ní přilepte spodní část knotu (plíšek). Aby se knot po nalití vosku nehnul, používám kolíček na prádlo do kterého ho uchytím. Dřív jsem ho dávala mezi 2 tužky, můžete improvizovat:-).
  2. Samotný knot – ustřihněte si požadovanou délku – vždy počítejte s několika centimetry navíc, knot se pak podle potřeby zastřihne. Samotný knot nedrží, ale stačí ho namotat na špejli nebo chytnout kolíčkem a položit na skleničku. Knot musí sahat až na dno. Jak vidíte na fotce také v tomto případě jsem s uchycením knotu improvizovala:-D.

Až bude knot připravený, stačí nalít vosk do skleničky a nechat ztuhnout. Knot má být uprostřed, aby svíčka hořela rovnoměrně. Kdyby se knot posunul, rychle ho vraťte doprostřed, než vosk ztuhne. Svíčkou nehýbejte, dokud zcela neztuhne.

Bonus – moje svíčka dokonce svítila. Když jsem vyndala vosk z jedné svíčky, kterou jsem dostala jako dárek před několika lety, našla jsem v ní světýlko na baterky. Stále ještě svítilo. Dala jsem ho na dno skleničky a zalila do vosku. Světýlko sice svítí, ale není to skoro vidět. Nevadí:-).

 

A co s obaly od svíček?

Kupujte svíčky ve skleničkách, které se vám líbí. Použít je můžete jako skleničky na vodu, dezerty anebo na nové svíčky. Také na výrobu gelových svíček, ideálně průhledné.

Jak skleničku vyčistit? Vosk je zatraceně odolný. Jestli vám mohu poradit, nikdy nedávejte cokoliv s voskem do myčky, jinak bude všechno nádobí včetně celé myčky od vosku a už se ho nikdy nezbavíte. Místo toho uvařte vodu a tuto vroucí vodu nalijte do sklenice. Je žáruvzdorná, takže nepraskne. Nechte vychladnout. Vosk se usadí na povrchu vody a půjde vyndat. Postup případně opakujte nebo jen vytřete papírovou utěrkou. Ani do pračky vosk raději nedávejte, proto nedoporučuji používat utěrky.

Včelí vosk je odolný opravdu hodně, je možné, že svíčka zcela vyčistit nepůjde. Většina svíček je ale ze sójového nebo jiného vosku a s těmi je to už jednoduší:-).

 

Foto jahodových pohárů ve skleničkách od svíčky

Tuhle skleničku jsem si zase nechala na pití: